1. Anasayfa
  2. Youtube

1 Hafta Google ve YouTube Yerine Sadece TikTok Kullandık!

1 Hafta Google ve YouTube Yerine Sadece TikTok Kullandık!
0

Dünyanın en popüler platformlarından biri olan TikTok da son yıllarda sosyal medya uygulamalarını hedef almaya başladı. Peki TikTok, kullanıcılarına sunduğu içerik ve algoritma ile YouTube ve Google’a rakip olabilir mi? Sizin için inceledim.

2014 yılında hayatımıza giren Musical.ly ise “kendi kliplerinden şarkılaraFilm çekebileceğiniz bir sosyal ağ olarak tasarlanmış olsa da son zamanlarda insanların “challenge” yaptığı ve dans videoları yüklediği bir platform haline geldi. Daha sonra bu platform 2016 yılında tam anlamıyla şekil değiştirdi. kene adı altında kullanıma açıldı.

2016’dan günümüze büyük bir değişim geçiren TikTok, algoritmasının ve kısa video sisteminin başarısı sayesinde. ikisi birden instagram ayrıca YouTube “kopyası” da vardı. Challenge ve dans videolarından fazlasını sunmayı hedefleyen TikTok, bazı uzmanlara göre geleceğin YouTube ve Google’ı olmaya aday. Peki Çin’in sosyal medya platformu Google ve YouTube kadar etkili mi? Öğrenmek için son 7 gün boyunca Google’da ve YouTube’da arama yapmak yerine, Az önce TikTok’u kullandım. Gelin bu deney sırasında neler yaşandığına hep birlikte daha yakından bakalım.

İlk kez bir TikTok kullanıcısının deneyimleri:

Deneyin adil olması için aktif olarak kullandığım Google hesabı yerine yeni bir Google hesabı açtım. Daha önce hiç TikTok kullanmadığım için aynı e-posta ile bir TikTok hesabı oluşturdum. Son 7 gün boyunca her gün yaptığım şey Tüm basit araştırma ve bilgi girişimlerimde TikTok’a öncelik verdim..

TikTok hesabımı bilgisayarımdan kurdum ve hesabı kurmayı bitirmeden site beni alıp götürdü. uygulamayı yüklemek zorunda. İstemesem de kurulumu tamamlamak için TikTok uygulamasını indirmek zorunda kaldım. Tabii ki, Google ve YouTube’dan böyle bir zorlama. Olumsuz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ilk fark ettiğim şey, mobil uygulamanın çok daha kullanıcı odaklı ve basit görünmesi oldu. TikTok’un web sitesi, rakip olarak kabul edilen YouTube ve Instagram’ın web sürümleriyle karşılaştırılıyor. çok daha karmaşık görünüyor.

Basit bilgilere kolayca erişebilirsiniz

TikTok’a ilk girdiğimde, algoritmanın sürekli olarak dans videoları ve meydan okumaları önerdiğini fark ettim. Uygulamada biraz gezindikten sonra çıkacak filmler, Android 12’yi rootlamak için gerekli yazılım gibi basit bilgiler için TikTok’u kullandım. Bu basit aramalarımda Çin sosyal medya platformunun YouTube videoları gibi yeterli içeriği sağlayabildiğini fark ettim. Google’ın bana verdiği bilgiler kadar eksiksiz değil. 15 dakikada söylenen bir konuyu YouTube’da neredeyse 1 dakikada anlatmak ve bana çok yardımcı olan onlarca içerikle karşılaştım.

Gündelik konularda yaptığım aramaların neredeyse tamamında TikTok algoritması bana hızlıca tüketip kolayca uygulayabileceğim içerikler sağladı. Google’da benzer içerikleri arattığımda oldukça detaylı ama karmaşık bir içerikle karşılaştım. Aynı şekilde YouTube’da 15-20 dakikalık videolarla karşılaştım.

Ayrıntılı ve karmaşık bilgilerde başarısız olur

Hobilerimden biri olan oyun tasarımı ve grafik tasarım ile ilgili içerikleri düzenli olarak tükettiğim için bu 7 günlük macerada oyun geliştirme ile ilgili içerikleri keşfetmek için sık sık TikTok’a başvurdum. Genellikle TikTok’tamobil oyun tasarımcıları için ipuçları ve tavsiyeler” Bu tarz içerikler varken benim gibi Unreal Engine kullanan ve PC’de çalışan insanlara hitap edecek bir çok içerik var. rastlamadım. Öte yandan YouTube ve hatta Instagram’da ilgi alanımla ilgili içeriklere kolayca ulaşabiliyordum.

Ancak gündemi takip etme açısından Twitter’a göre daha rafine bir deneyim sunan TikTok’ta, Twitter’da gördüğünüz etiketleri aratarak konunun detaylarına ilişkin birçok video bulabilirsiniz. Türkçe aramalar çoğu zaman işe yaramaz olsa da, İngilizce aramaların hemen hepsi güncel konularla alakalıdır. Enfes ve faydalı videolar bulabilirsiniz.

Algoritma, neyi sevdiğinizi çok hızlı bir şekilde öğrenir.

TikTok Algoritması, tüm bu aramalar sırasında kasıtlı olarak hiçbir videoyu beğenmeme ve kimseyi takip etmeme rağmen 48 saatten daha kısa sürede İlgi alanlarımı ve beğenebileceğim konuları belirleyerek o konularla ilgili videolar önermeye başladı. Özellikle dikkatimi çeken şey, aramadığım ama gerçekten ilgi alanıma giren konuları belirlemesiydi. Algoritma, standart bir kullanıcıyı uygulamada uzun süre tutmak için tasarlanmıştır ve işini iyi yapar.

Öte yandan bu 7 günlük süreçte TikTok kadar sık ​​kullanmama rağmen YouTube yine de ilgi alanlarımın çok dışında ve alakasız videolar önerdi. Bir oyun tasarım videosu izledikten sonra önerilenler bölümünde slime videosu çıkıyor. Bunun en büyük örneklerinden biriydi. Yıllardır aktif olarak kullandığım Instagram hesabıma göre ilgi alanlarımı çok daha hızlı belirliyorum. TikTok, algoritması için gerçekten övgüyü hak ediyor.

Peki TikTok, YouTube ve Google’ın yerini alabilir mi?

Gelelim asıl soruya, TikTok bir gün YouTube ve Google’ın yerini alabilir mi? Algoritması nedeniyle Google ve YouTube’dan çok daha hızlı Kullanıcının ihtiyaçlarını anlayan ve önerilerde bulunan TikTok maalesef küresel pazarda”eğlenceli dans ve meydan okuma uygulamasıBu alandan gerçekten çıkamıyor çünkü etikete yapışmış durumda.” Kullanıcılar tarafından yüklenen videolar ne kadar çeşitli olursa platform o kadar büyük olacaktır. Ancak TikTok, YouTube’un rakip platformu olarak bırakın Türkçe’yi İngilizce aramalarda bile pek çok konuda yeterli bilgi vermekten uzak. Gelecekteki şirket yatırımı ve içerik üreticileri için yeterli teşvik olması durumunda TikTok gerçekten de gelecekte bir gün YouTube’un ve hatta belki Google’ın yerini alabilir..

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir