1. Anasayfa
  2. Teknoloji

ABD’nin Sızdırılan Savaş Planlarının Faili Tutuklandı

ABD’nin Sızdırılan Savaş Planlarının Faili Tutuklandı
0

Twitter’da paylaşılan ve Pentagon’un Elon Musk’tan “silmesini” istediği gizli savaş belgeleri ilk olarak Minecraft’a ait bir Discord sunucusunda ortaya çıktı. Belgeleri sızdıran kişinin tutuklandığı açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna’nın Rusya’ya yönelik planladığı saldırı öncesinde Ukrayna ordusunu güçlendirmek Hazırladığı gizli ABD ve NATO planlarını içeren belgelerin sosyal medyada yayınlandığını doğruladı. PentagonBelgelerin Twitter ve Telegram gibi büyük bir güvenlik ihlali teşkil eden platformlarda göründüğünü söyledi.

Ardından, bu tür önemli belgeler Twitter’da yayılmadan önce, minecraft oyununuzun bir Discord sunucusunda yaşandığı bildirildi. Belgeler daha sonra 4Chan, Telegram ve Twitter’da da yayılmaya başladı. ABD makamları da firarayı tespit edip tutukladı.

Gizli belgeleri sızdıran kişi 21 yaşında, Ulusal Muhafız mensubu!

ABD Adalet Bakanlığı, belgeleri sızdıran kişinin 21 yaşında olduğunu söyledi. Jack Douglas Teixeira olduğunu belirtti. Genç adamın ABD Ulusal Hava Muhafızlarının bir üyesi olduğu söylendi. Teixeira, Massachusetts’teki evinde tutuklandı. Bu konu hakkında henüz yeni bir açıklama yapılmadı.

Ne Oldu: Pentagon, gizli savaş planları içeren paylaşımların Twitter’dan kaldırılmasını istedi:

Ukrayna'da savaş

The New York Times’ın aktardığı ayrıntılara göre Biden yönetimi yetkilileri, belgeleri sosyal medya platformlarından kaldırmak için harekete geçti. Gündeme gelen bu taleplerle Twitter’ın sahibi Elon Musk’tan Bir açıklama geldi.

“Aynen internetten bir şeyi silebilirsin(!)”

Elon Musk

Elon Musk, Pentagon’un taleplerine karşı alaycı bir dil kullandı.Kesinlikle, kesinlikle internetteki her şeyi silebilirsiniz. Sorun değil ve saklamaya çalıştığınız şeye dikkat çekmiyor.dedi.

Peki o belgelerde neler vardı? Pentagon yalan söylemiş olabilir:

New York Times, belgelerin Ukrayna’nın ne zaman karşı saldırı başlatacağı ve nereye saldıracağı gibi bilgiler içermediğini iddia etti. Ama belgelerde, Pentagon’un daha önce reddedilen bir ayrıntı da yer aldı.

Pentagon, ABD yapımı HIMARS füze fırlatma sisteminin Ukrayna tarafından kullanılmadığını duyurdu. Ama belgelerde HIMARS pahasına detaylar yer almıştır. Pentagon konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

Öte yandan belgelerin Ruslar tarafından düzenlenmiş olabileceği iddiası da var:

The New York Times’ın aktardığı bir başka iddia da askeri analistlerden geliyor. Bazı analistler belgelerin düzeltilmiş olabileceğini iddia ediyor. Bunun nedeni Ukrayna kayıplarının çok daha fazla olmasıdır. Rus kayıplarının sayısının çok daha az temsili sunulan.

Kaynak:
https://www.theverge.com/2023/4/13/23682097/discord-leak-national-guard-classified-documents

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir