1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Açık Mikrofon – Muharrem İnce Bölümündeki Reklam Şaşırttı

Açık Mikrofon – Muharrem İnce Bölümündeki Reklam Şaşırttı
0

Sunuculuğunu Muharrem İnce’nin üstlendiği Açık Mikrofon’un son bölümünde herkesi şaşırtan bir reklama ev sahipliği yaptı. Reklamın ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını açıklıyoruz.

Türkiye, 14 Mayıs genel seçimi için gün saymaya başlarken, vatandaşlar cumhurbaşkanı adayları ve siyasetçilerin görüşlerini yakından takip etmeye devam ediyor. BaBaLa TV’den Açık Mikrofon programısiyasetçilerin ve halkın bir araya geldiği en popüler programlardan biridir.

Ancak Muharrem İnce’nin konuk olduğu programın 10. bölümü hedefli reklamcılığın en büyük örneklerinden birine yer verdi. Dün yayınlanan bölümü açan izleyiciler, bölümü açar açmaz Bu reklamla karşılaştım:

Open Mic 10. Bölümde yayınlanan reklam:

“Lütfen TV ayarlarıyla uğraşmayın, şu anda oyları bölmek için ayarlanıyor.”

Reklamın yapay zeka ile oluşturulduğu ve kimin tarafından yapıldığı bilinmiyor.

Open Mic bölümünün başında çıkan duyuru reklamverenin sayfasını ziyaret ettiğimizde Şöyle bir sayfa çıkıyor:

açık mikrofon reklamı

Videoda gördüğümüz kişi ve ses, tamamen yapay zeka ürünü. Söz konusu reklam videosunun açıklama metninde bu durum açıkça belirtilmiştir:

“Yapay zekalı bir görüntü üreteci ile hayata geçirilen bir sanal dünya modeliyim.”

açık mikrofon reklamı

Söz konusu YouTube hesabının sahibi hakkında herhangi bir ayrıntı bilinmiyor. YouTube hesabı aynı zamanda videonun tam olarak yayınlandığı gündür. 17 Nisan’da açıldı görülebilir.

Duyuru sosyal ağlarda da tepki topladı:

reklam

reklam

reklam

reklam

Peki bu reklam nasıl herkesin önüne çıkıyor? Suçlu BaBaLa TV mi?

Hayır, BaBaLa TV reklamın yayınlanmasından sorumlu değildir ve üzerinde herhangi bir denetimi yoktur. YouTube videolarında gördüğümüz reklamlar, bir reklamveren tarafından oluşturulur. Google’a ödenen bir ücret karşılığında oluşturulduyayıncının reklam üzerinde herhangi bir kontrolü olmaksızın videoların içinde, öncesinde veya sonrasında yayınlanmaktadır.

Gördüğümüz bu reklam, çoğu reklamdan farklı. Anonim reklamveren, bu reklamı yalnızca Open Mic’in 10. Bölümünde yayınlaması için Google’a ödeme yapmış görünüyor. reklamlar, tamamen bu videonun hedef kitlesine yöneliktir.

reklam

Google Ads üzerinden böyle bir reklam kampanyası yürütmek çok basit. Reklam verdiğinizde Yerleşim Hedefleri panelinde yalnızca belirli bir videoyu veya videoları seçebilir, reklamların yalnızca bu videolarda görünmesini sağlayabilirsiniz. Elbette bu kadar hassas bir hedefleme seçildiğinde reklam kampanyası için ödeyeceğiniz bedel oldukça yükselmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir