1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Amazon, Uydu İnternet Alıcılarını Tanıttı!

Amazon, Uydu İnternet Alıcılarını Tanıttı!
0

Amazon, bir süredir üzerinde çalıştığı “Project Kuiper” uydu internet projesi için hazırladığı alıcıları gösterdi. 3 model tasarlayan firma, tüketicilerin ihtiyaçlarına göre alışveriş yapmasına olanak sağlayacak.

SpaceX’in Starlink uydu internet projesinin en büyük rakibi. Amazon Kuiper Projesi Dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Amazon, uydudan gelen verilerin bilgisayarlarda ve diğer akıllı ürünlerde kullanılmasını sağlayacak alıcılarını resmen gösterdi. İnternetten Amazon alışveriş yapanlar, Starlink alıcıları için genel olarak benzer.

Amazon tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda; alıcıların 3 boyut seçeneği sahip olduğunu görüyoruz. Bunlardan ikisi bireysel tüketiciler için daha uygunken, Amazon’un açıklamasına göre en büyük alıcı daha fazla.ticari kullanımİçin “. Peki, Project Kuiper alıcıları tüketicilere ne sunacak?

Amazon’un uydu internet alıcıları şöyle görünecek:

Project Kuiper için tasarlanmış en küçük alıcı, 7 inç boyutu (yaklaşık 18 cm) bir yapıya sahip olacaktır. Kare şeklindeki alıcı aslında taşınabilir bir yapıya sahip olacak. Ancak, bu alıcının satın alması durumunda, maks. 100Mbpsbağlantı hızı elde edilebilir. Amazon herhangi bir fiyatlandırma açıklamadı, ancak en düşük alıcının en ucuz model olacağını söyledi.

Amazon Kuiper Projesi

Orta boy alıcı ise kare bir tasarıma sahip olacak ve 11 inç (yaklaşık 28 cm) bir boyut değerine sahip olacaktır. Çatı veya denizlik gibi yerlere monte edildikten sonra kullanılabilen alıcı, 400Mbpskadar bağlantı hızlarını destekleyecektir. Evinde sabit genişbant olarak Project Kuiper kullanmak isteyen tüketiciler için muhtemelen en çok tercih edilecek model bu olacaktır.

uydu internet

Amazon’un Project Kuiper için öngörülen en büyük alıcısı 19×30 inç (yaklaşık 50 cm’ye 77 cm). Orta boy alıcı ile aynı şekilde sabit olarak kullanılacak olan alıcı, gigabit hızında internet sağlayabilir. Diğerlerine göre pahalı olacak olan anten, yüksek hızlı internet ihtiyacı olan işletmelerin ihtiyacını karşılayabilecek.

İLGİLİ HABERLER

Starlink para yatırma ücreti yüzde 90’ın üzerinde düştü (Türkiye dahil)

Amazon Project Kuiper ne zaman başlayacak?

Amazon’un geçmişteki açıklamalarına göre uydu internet projesi teknik olarak bu yıl başlayacak. Çünkü 2023 yılında şirket iki prototip uydu başlatmayı planlıyor. Her şey yolunda giderse, Amazon uzayda 3.000’den fazla uydu ve internet erişimi bu uydular ile mümkün olacaktır.

Merak edenler için: Starlink alıcıları ne kadar büyük?

Starlink uydu alıcısı

SpaceX tarafından Starlink için oluşturuldu 3 anten modeli orada. Bunlar Standart, Yüksek Performans ve Düz Yüksek Performans olarak adlandırılır. Standart, Yüksek Performans ve Düz Yüksek Performans modellerinde 11,9 x 20,2 inç Bahsedilen modellerde 20,1’e 22,6 inçlik alıcılar var. Amazon ve SpaceX alıcılarını karşılaştırırken, Amazon alıcıları daha küçük Boyut olarak söylenebilir.

İLGİLİ HABERLER

Starlink abone sayısı 1 milyonu geçti

Kaynak:
https://techcrunch.com/2023/03/14/amazon-reveals-terminal-designs-for-project-kuiper-satellite-internet/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir