1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Bluesky’ın Davetiye Yöntemi Gerçekten Etkili mi?

Bluesky’ın Davetiye Yöntemi Gerçekten Etkili mi?
0

İnsana kendini özel hissettirdiği kesin ama yavaş yavaş gelenek haline gelen “davetiye ile kullanıcı ağırlama” yöntemi mi yoksa lezzet gerçekten gerekli diyebilir miyiz?

Sosyal medya platformları yeni şeyler deniyor gibi görünse de, bu sadece birkaç yıl önceydi. kulüp binası, davetli kullanıcı kabul ederek dikkatleri üzerine çekmişti. Birçok kişi ilk defa böyle bir şey görse de aslında Davetiyeyle Platform devralma yöntemini 2000’lerin başına kadar takip edebiliriz.

Ancak makale boyunca ilerledikçe, bu yöntemin bir zorunluluktan kriz zaman içinde tabiri caizse fırsata çevrildiğinde. araç olmak getirildi. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan söz konusu yöntemin nerelerde kullanıldığına, artılarına ve eksilerine kısaca değinelim.

Davet yöntemini 2004’te bile görebiliriz. Bir Türk yazılımcıdan.

Google’da çalışıyor orkut Büyükkökten, Google’ın araçlarından ve sunucularından bağımsız olarak geliştirilen ve daha sonra oldukça sağlam bir kitle yakalayan ve kısmen Google’a ait olan orkut platformunu sessizce başlatmıştı. Ancak platform, Google gibi milyonların evi Yapacak kadar büyük değildi.

Bu nedenle kullanıcılar davet yoluyla platforma alındı.

orkut

Milyonlar bulunamasa da sistem 200-300 bin kişi ağırlamayı başardı. Google bu siteyi başka bir sunucuda farklı araçlarla geliştirildiği için ne yazık ki geliştiremedi. Orkut, 10 yıl sonra, çünkü şimdiden Gmail ve Google+ gibi daha güvenilir ve “yakın” projeler var 2014’te kapandı.

İLGİLİ HABERLER

Bir Türk tarafından kuruldu: Tarihin ilk büyük sosyal medya platformu olan “Orkut”a ne oldu?

Bu süreçte, Facebook zaten ortalığı kasıp kavuruyordu.

facebook (2004)

orkut’tan 2 hafta sonra Gelişmekte olan Üniversite ve öncelikle Harvard için özel olarak geliştirildi Facebookdavetle bir noktaya ulaşmış ve ardından büyüyerek Google’ı gölgede bırakmıştı.

Davet konusu bugün olduğu gibi insanları heyecanlandırdı ve ister istemez alışılmışın dışına çıktı. çok daha fazla dikkat çekmişti. O zamandan beri, Facebook büyük adımlar attı ve sektördeki hacmini genişletti.

Google tarafında ise Gmail ve Google+ hizmetleri davet esasına göre çalıştıkları için dikkatleri üzerine çekmiştir.

Google+ ve Gmail

Zaman zaman, beta testi kullanıcıları farklı kişilere gönderebilecekleri davetiyeler aldılar. Gmail platformun heyecanını başka bir çıtaya yükseltirken, kullanıcı tabanının da hızla büyümesine neden oldu.

2011’de ise Google+sektöre kazandırdıklarıyla adından söz ettirdi hatta Facebook’ta alarm zillerini çaldı. Daha sonra kapatılacak olsa da bu Google hizmetine davetiye ile erişilebilmesi o dönemin heyecanının çok kısa sürede ikiye katlanmasını sağladı.

Clubhouse, bu tür birçok hizmetten sonra 2020’de işleri sarstı.

kulüp binası

İçeri giremeyenlerin merakı ve içeriden yapılan paylaşımlar, kulüp binası tarafından çok kısa sürede trend olmasını ve uzun süre trend kalmasını sağladı. Bu bağlamda, bir yandanBu nedir?Bir yandan merak ederken bir yandan da davetiye bulmanın yolunu arıyorduk.

Ancak tam Kulüp binası etkisini kaybetmek üzereyken Bluesky ortaya çıktı:

Mavi gökyüzü

Eski Twitter yöneticisi Jack Dorsey Davetiyeniz yoksa, tarafından yüklenen uygulamayı yükleseniz bile giriş yapamazsınız. Bu yönüyle az önce bahsettiğim şeyi bekleyen Bluesky, insanlar arasında heyecanı giderek artırıyor ve adından söz ettiriyor.

Bununla ilgili sınırlı bilgiye sahip olmak bu duyguya neden olabilir. katlamak için sebep olur. Platformla ilgili gelişmeleri zaten web sitemizde göreceksiniz. Şimdi asıl konumuza geçelim:

Orkut’taki gibi bir zorunluluk yokken davetle kullanıcı çekmek iyi mi kötü mü?

Bu yöntem heyecan yaratmanın ötesinde faydalar sunar. Örneğin, ürün halka açılmadan önce geliştirilebilir.

oy

Çünkü daha son kullanıcıya açılmadan, sorunları bildirerek Uygulama herkese açık olduğunda sorunlar ortadan kalkar ve iyi geri bildirim potansiyeli artar. Bu yüzden genellikle bağlı endüstriden insanlar ilk etapta uygulamaya erişebilir.

Tabii heyecan kısmını da atlamamak gerekiyor.

Planlayıcı Sonrası

Az önce bahsettiğim örneklerden de görebileceğiniz gibi davetler genellikle dinleyicilerde merak uyandırır. Bu, uygulamanın iyi olup olmadığı tam olarak net olmadığında ve günün sonunda çokça bahsediliyor. pasif PR fonksiyonlar.

Deneyimli kullanıcıların seçilmiş olması da beta testi için etkin bir fırsat sunuyor.

sohbet balonları

Bu şekilde, şirket ürününü piyasaya sürmeden önce hem dönüşlerle Sadece kendi başının çaresine bakmakla kalmaz, sektördeki yetkin kişilerin bu hizmeti değerlendirmiş olmasının verdiği güvenle, rakiplerine göre avantajlı bir şekilde hayata başlar.

Ancak süreç herkes için pek iyi gitmeyebilir.

Şimdiye kadar hep heyecan dedim. Peki ya bu durum yönetilemezse?

kötü yorumlar

Oyun dünyasında sıklıkla gördüğümüz gibi, birçok sistem vaatlerini yerine getiriyor. yapamayacak şekilde gibi görünüyor. Bunun nedeni ürünün kötü olması değil, yarattığı heyecanın kendi kapasitesini aşmasıdır. Ürün çıktıktan sonra, kullanıcılar hızla kaybetmeye başlayabilir.

Davet ile katılmanın verdiği ilk “özel”lik duygusu geçtiğinde, platformun sahip olduğu özellikler kaybolabilir.

Kulüp binası ve Bluesky

birçok insan kulüp binası tarafından Davet yönteminin kullanımı dışında platform hakkında herhangi bir bilgi tutmamaktadır. Herkese açıldıktan sonra dayandığı şeyden çok mahremiyetiyle gündemde olan bir platform. Kullanıcıları kaybetmemek için. Çok çaba gerektirecek.

Ayrıca eğer geniş çaplı bir ekip söz konusu değilse bu kapalı süreç oldukça can sıkıcı olacaktır.

tabii ki burada geliştiriciler hakkında Yorgunluktan bahsediyoruz. Çünkü beta testi gibi süreçler, uygulamayı standart olarak yayınlamaya kıyasla anında hata düzeltmeleri için normalden daha sıkıcı olacaktır. çok daha yoğun olacak.

Son olarak, editörün bu konudaki görüşü:

Açıkçası orkut Büyükkökten’in kontrollü alımlarını makul bulan biri olarak, platformun gerekmedikçe gizli kalmasını özellikle işlevsellik veya mahremiyet söz konusu olmadığında “zorunluluk” olarak yorumluyorum. Bu da bana göre kullanıcı nezdinde gereksiz bir tereddüt algısı oluşturarak platform aleyhine bir durum oluşturuyor.

Tabii bunu söylerken şunu da ekleyeyim ki beta testi yapan veya küçük ölçekli sunuculara sahip olan firmaların bu tarz yöntemler izlemesi mantıklı ve gerekli görünüyor.

İLGİLİ HABERLER

Instagram fotoğrafları neden iPhone’da Android’den daha kaliteli? Kamera kalitesi tek cevap değil!

Peki bunun hakkında ne düşünüyorsun? Bu konuda söylediklerime katılıyor musunuz veya farklı görüşleri var mı? Yorumlar bölümünde tartışalım.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir