1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Elon Musk’tan Twitter’da Çok Tartışılacak Geri Adım

Elon Musk’tan Twitter’da Çok Tartışılacak Geri Adım
0

Platformun şeffaflık ilkelerini iş modeline dönüştüren Elon Musk, dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’ı satın aldıktan sonra “XYZ devletine bağlı medya” etiketini kaldırma kararı aldı.

Devletin veya devlete bağlı medya kuruluşlarının Twitter profillerinde ve yaptıkları her gönderide. “XYZ Eyaletine Bağlı Medya” veya “hükümete bağlı medya kuruluşu” Etiketler Elon Musk tarafından kaldırıldı.

Türkiye’de TRT Haber, A Haber gibi büyük hesaplarda kullanılan bu etiket artık kullanılmayacak. Aynı şekilde İngiltere’nin resmi haber ajansı olan BBC, Rus devletine bağlı Sputnik ve RT ve ABD hükümetinin finanse ettiği CBS gibi devlet-hükümet bağlantılı hiçbir profil de diğerlerinden farklı değil. . ayırt edemeyecek.

Devlet destekli dezenformasyon çağı yeniden başlayacak:

Bu standart, kullanıcıların devlete ait veya devlete bağlı medya kuruluşları aracılığıyla yapılan gönderilerin doğasını net bir şekilde anlayabilmeleri için Musk’tan önce Twitter yönetimi tarafından getirildi. Bu sayede kullanıcılar, bir ülkenin kendi toplumu veya farklı ülkelerin toplumları üzerinde etki yaratacak eylemleri. haberleri ve içeriği çok net bir şekilde görebiliyorlardı.

Ancak Elon Musk’ın liderliğiTwitter Mavi şemsiyesi altında pazarladığı sosyal medya güven mekanizmasını bu etiket için de kullandı. BBC, CBS, NPR gibi bir kısmı devlet veya devlet destekli, bir kısmı da özel kuruluş olan büyük medya şirketleri Twitter Blue abonelikleri satın almamış veya platformu kullanmayı bırakmıştır. Bu, büyük medya şirketlerinin Twitter’da oluşturduğu etkileşimlerde ciddi bir düşüşe yol açtı. Musk’ın devlet destekli hesap etiketlerini kaldırma kararı bu sonbaharda geldi.

ABD hükümeti tarafından desteklenen ve bu destek oranının en fazla %70 olduğunu belirten CBS; Son zamanlarda Elon Musk tarafından “%69 devlet destekli medya kuruluşu” etiketlendi. Bu çok kaba müdahalenin ardından medya şirketleri, Musk’ın “ifade özgürlüğü” vurgusunu hatırlatarak tepki gösterdi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir