1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Eski ByteDance Yöneticisinden Skandal TikTok İtirafı

Eski ByteDance Yöneticisinden Skandal TikTok İtirafı
0

Eski ByteDance CEO’su Yintao Yu, platform hakkında skandal itiraflarda bulundu. Yu, Çin hükümetinin TikTok üzerinde tam yetkiye sahip olduğunu, ByteDance’in ise korkudan hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından biri kenebir süredir birçok ülkenin gündemindeki önemli maddelerden biri olmuştur. Öyle ki başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere birçok yerde Çin hükümetinin TikTok verilerine erişimi olduğu tartışılıyor. Bu yüzden uygulama yasaklamak karar de sık sık meydana gelir. Son gelişmeler bu tartışmaların daha da alevleneceğini gösteriyor.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde TikTok’a açılan davada açıklamalarda bulunan ilk isim, ByteDance Yöneticilerinden biri olan Yintao Yu, platform hakkında çirkin açıklamalarda bulundu. TikTok’un ABD operasyonları için oluşturulan mühendislik biriminin bir numarası olarak görev yapan Yintao Yu, Tikok’un göründüğünün çok ötesinde bir platform olduğunu iddia etti.

“Çin Hükümeti TikTok Verilerine İstediği Gibi Erişti”

Çin hükümeti Yintao Yu tarafından yapılan açıklamaya göre özellikle 2017-2018 TikTok verilerinde tam erişime sahipti. Gerçekte, hükümet ABD’de depolanan verilere “zirve” erişim sağlayabildi. Çin hükümetinin bunu kendi lehlerine kullandığını açıklayan eski ByteDance yöneticisi, uygulamanın propaganda aracı olarak kullanıldığını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

TikTok ve Transformers ortaklığı: Videolarınızda Optimus Prime’ın sesini kullanabileceksiniz!

“ByteDance korkuyor!”

2018 yılında ByteDance’teki işinden ayrılan Yu, verdiği röportajda bomba gibi açıklamalarda da bulundu. Yu’nun iddiasına göre ByteDance, Çin hükümetine ait diğer uygulamaları kullanıyor. Çin’de sıkışıp kalabileceğinden korkarakDevlet ne isterse kabul ediyor. Bu iddialar TikTok tarafından birçok yerde dile getiriliyor.ulusal güvenlik sorunu“…” olarak görülmenin o kadar da yersiz olmadığını gösteriyor.

TikTok’un yasak olduğu ülkeleri ve gelişmeleri merak ediyorsanız:

İLGİLİ HABERLER

Fransa, devlet çalışanları için TikTok’u yasaklayan ülkeler arasında (Twitter ve Netflix de var)

İLGİLİ HABERLER

Avrupa Birliği ve ABD’den sonra bir ülke daha hükümet çalışanları için TikTok’u yasakladı

İLGİLİ HABERLER

ABD, hükümet çalışanlarının TikTok kullanmasını “yasaklıyor”!

İLGİLİ HABERLER

Avrupa Birliği’nin en büyük iki kurumu, çalışanlarının TikTok kullanmasını yasakladı! Peki neden?

Kaynak:
https://www.digitaltrends.com/social-media/former-bytedance-exec-claims-china-had-access-to-tiktok-data/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir