1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

FBI’dan TikTok’un Çatı Şirketi ByteDance’e Soruşturma

FBI’dan TikTok’un Çatı Şirketi ByteDance’e Soruşturma
0

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Adalet Bakanlığı, TikTok’un ana şirketi ByteDance hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmanın gerekçesi, geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan ByteDance çalışanlarının TikTok verilerini kullanarak bazı gazetecileri yasa dışı bir şekilde gözetlemesi olayı.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, kullanıcı verilerini kullandığı gerekçesiyle son dönemde İngiltere, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği gibi birçok yerden yasaklarla karşı karşıya kaldı. Tüm bunların ortasında artık teçhizat çatı şirketi var. ByteDance’de Bir darbe daha geldiği ortaya çıktı.

Konuya yakın kişilere dayalı Forbes rapora uyumlu ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Adalet BakanlığıÇin merkezli şirket hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturma, ByteDance’in geçtiğimiz aylarda çalışanlarının gazeteciler hakkında casusluk yaptığını kabul etmesinden sonra geldi.

Soruşturmanın nedeni, bazı ByteDance TikTok verilerinin gazetecileri gözetlemek ve konumlarını izlemek için yetkisiz kullanımı. Çinli teknoloji devi ByteDance, Aralık ayında iki gazeteciyi gözetlemek için TikTok’u kullandı. dört çalışan işten çıkarıldı olayı duyurdu ve kabul etti. Yaşananların detaylarını buradaki içeriğimizde bulabilirsiniz.

Araştırmacı gazetecilerden Emily Baker-White’ın yeni bir haberine göre, bakanlık yetkilileri, ByteDance çalışanlarından gazetecilerin konum bilgilerine ulaşma çabalarından endişe duyuyor. bilgi istedi. Öte yandan FBI’ın da gözetleme olayıyla ilgili görüşmeleri sürdürdüğü belirtildi.

ByteDance sözcüsü Jennifer Banks yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Olayla bağlantısı olan ve artık ByteDance’te çalışmayan herkesi şiddetle kınadık. Dahili soruşturmamız devam ediyor ve tüm resmi soruşturmalar bize geliyor. işbirliği yapacağızifadeleri kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Fransa, hükümet çalışanları için TikTok’u yasaklayan ülkeler arasında (Twitter ve Netflix de öyle)

Soruşturma, ByteDance için zaten oldukça zor olan bir zamanda geldi. Başta da belirttiğimiz gibi TikTok, son birkaç gündür birçok ülkede resmi telefonlarda yasaklandı. Öte yandan dünkü haberler, ABD’li yetkililerin TikTok’un ByteDance’ten satışını talep ettiğini gösterdi. Bu haber, TikTok’un Çinli sahibinden ayrılıp bağımsız olabileceği yönündeki iddiaların ardından geldi.

Kaynak:
https://www.forbes.com/sites/emilybaker-white/2023/03/16/fbi-doj-investigating-bytedance-tiktok-surveillance-journalists/?sh=559a889ba6fc

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir