1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Ferrari, Siber Saldırıya Uğradığını Açıkladı

Ferrari, Siber Saldırıya Uğradığını Açıkladı
0

İtalyan lüks spor otomobil üreticisi Ferrari, hacklendiğini açıkladı. Saldırıda müşteri isimleri, e-posta adresleri ve telefon numaraları gibi bilgilerin açığa çıktığı iddia edildi.

Tüm dünyanın dijitalleşmesiyle birlikte pek çok farklı sektörde siber saldırı haberlerini gördük. Otomotiv sektörü de bunlardan biri. Örneğin geçtiğimiz aylarda dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Toyota, binlerce müşteriyi etkileyen bir saldırı ile karşı karşıya kaldı.

Şimdi de benzer bir haber başka bir otomobil devinden geldi. Lüks spor araç denilince akla gelen ilk firmalardan biri İtalya merkezli. ferrarisiber saldırı ilan etti.

Hassas müşteri bilgilerine ulaşıldı

Ferrari, saldırıyı müşterilere gönderdiği bir e-postayla doğruladı. Açıklamada, hassas müşteri verilerinin ihlal edildiği iddia edildi. saldırganlar, müşteriler adlarına, adreslerine, e-posta adreslerine ve telefon numaralarına erişmek aktarıldı. Otomobil devi, bu saldırıdan kaç müşterinin etkilendiğine dair bilgi paylaşmadı.

Şirket, olaydan sonra bir tehdit aktörüyle iletişime geçtiğini ve bu kişinin fidye talep etmek ifade etti. Tahsilatın miktarı bilinmiyor. ödenmemiş Bunun üzerine Ferrari, yapılacak en iyi hamlenin müşterileri bilgilendirmek olduğuna karar verdiklerini belirtti.

Açıklamada, “Fidye talebini alır almaz, bir soruşturma başlatmak için önde gelen bir üçüncü taraf siber güvenlik firmasıyla ortaklık kurduk. Yetkili makamlara da bilgi verdik.” ifadeler kullanılmıştır. Şimdiye kadarki soruşturmaya göre, Ferrari henüz ödeme bilgileri çalınmaz Ayrıca şirketin operasyonları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

İnternette Paylaşılan Ferrari ‘Gizli Belgeler’ (Şirket Açıklaması Geldi)

Olayın, Ekim ayında Ferrari’ye yapılan ve bazı gizli belgelere erişim sağlayan saldırıyla ilgili olup olmadığı bilinmiyor. 7 GB’lık verinin çalındığı bu saldırı “RansomEXX” adlı bir grup tarafından organize edildi.

Kaynak:
https://www.techradar.com/news/ferrari-confirms-customer-data-breached-following-ransomware-attack

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir