1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Fransa da TikTok’u Resmi Telefonlarda Yasakladı

Fransa da TikTok’u Resmi Telefonlarda Yasakladı
0

Geçtiğimiz günlerde kullanıcı verilerini kullandığı gerekçesiyle çeşitli ülkelerden yasaklanan TikTok’a bir darbe de Fransız hükümetinden geldi.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biri olan TikTok, kullanıcı verilerinin Çin’e aktarıldığı iddiasıyla yasaklarla karşı karşıya. ABD, Kanada, Yeni Zelanda ve Avrupa Birliği’ndeki yetkililer, bu nedenle hükümet çalışanlarının TikTok’u kullanmasını yasakladı.

Bugün alınan bilgilere göre, Fransa’da TikTok’un devlet çalışanlarının telefonlarından yasaklanması için harekete geçti.

Siber güvenlik risklerine karşı önlemler alındığını söylüyor

Fransız hükümetinin aldığı karara göre hükümet çalışanlarının iş telefonlarından TikTok’a erişmesi yasaklandı. Ancak alınan bilgiler, hükümetin kararından etkilenen tek uygulamanın TikTok olmadığını gösteriyor. Netflix, Twitter ve hatta Candy Crush gibi eğlence uygulamaları Yasaklılar listesinde olduğu söyleniyor. Yasaklanan uygulamaların tam listesi paylaşılmasa da nedeni siber güvenlik riskleri olarak gösteriliyor.

Fransız hükümetinin kararı TikTok ve Çin için doğrudan bir çözüm olarak sunulmayan; bunun yerine, hassas bilgileri tehlikeye atan “eğlence uygulamalarının” olasılığına yönelik genel bir adım olduğu söylendi. Yasak, çalışanların kişisel telefonlarını kapsamıyor.

Ayrıca iletişim süreçlerini yürüten ekipler için. bazı istisnalar olsa da söylendi. Yani bu uygulamalara resmi kanalların sosyal medya hesaplarını yöneten kişilerin kullandığı telefonlardan erişim sağlanacak.

Ne oldu?

Yeni Zelanda trende katıldı ve TikTok’u yasakladı;

Yeni Zelanda parlamentosunda geçtiğimiz günlerde alınan kararda, başta milletvekilleri olmak üzere tüm memurlar ve devlet dairelerinde çalışan devlet görevlileri, TikTok uygulaması kişisel ve kurumsal telefonlarda yasaktır. Yasağın gerekçesi, diğer ülkelerde olduğu gibi Çin sosyal medya platformunun da kullanıcılardan aşırı miktarda veri toplaması ve bu cihazların siber saldırılara ve veri toplama olaylarına karşı savunmasız kabul edilmesi.

Bugün yürürlüğe girdi ve hemen uygulanmaya başlayacak. Devlet, bakanlık ve bakanlık TikTok hesaplarını yöneten sosyal medya yöneticileri bu yasaktan muaf olacak. Ancak sosyal medya yöneticileri bu hesapları sadece belirli cihazlarda kullanabilecek ve cihazların TikTok’tan başka uygulaması olmayacak.

TikTok İngiltere resmi telefonlarında yasaklandı

Geçtiğimiz gün Kabine Bakanı Oliver Dowden tarafından yapılan açıklamalara göre İngiltere, TikTok’un devlet telefonlarında kullanılmasını yasakladı. Karar, İngiltere hükümetinin siber tehdit ve koruma kurumu GCHQ’nun bir bölümü olan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin Kasım ayında uygulamaya ilişkin bir inceleme başlatmasının ardından geldi. Dowden, yasağın devlet ekipmanıyla ilişkili risklere dayandığını söyledi.

Ayrıca yasağın hemen yürürlüğe gireceği belirtildi. Karar, bakan ve memurların iş telefonlarını kapsayacak; Ancak kişisel telefonlarda geçerli olmayacağı da ifadeler arasında yer aldı. İngiltere’de en az iki kabine üyesi TikTok kullandığını da ekleyelim. Bunlar Bilim ve Teknoloji Bakanı Michelle Donelan ve Enerji Bakanı Grant Shapps.

Hükümete göre TikTok’un cihazda depolanan kullanıcı verilerine erişim talebi bu yasağı haklı çıkarıyor.

TikTok kullanıcılarından biri olan Kabine cihazda depolanan veriler Verilerin bu şekilde şirket tarafından toplanmasına ve saklanmasına izin vermek istediğini belirtti. Ayrıca Çin merkezli şirketin buna izin vererek, kişiler ve konum da dahil olmak üzere geniş bir veri yelpazesine erişim sağladığı aktarıldı. Dowden, TikTok’un bu uygulamasının yasağı haklı çıkardığını sözlerine ekledi.

Yasak, Başbakan kaydeden Rishi Sunak geçen Pazartesi günü ülke güvenliğini korumak için gerekli tüm tedbirleri alacaklarını vemüttefiklerin ne yaptığını izlediklerini söyledikten sonra geldi.

Bu hamlenin, ülkenin TikTok’a ilişkin son dönemdeki duruşuyla biraz ters düştüğünü de eklemek gerekiyor. GCHQ başkanı Jeremy Fleming, Ekim ayında gençleri duyurdu sizi TikTok kullanmaya teşvik edeceklerini belirtmişti. Kişisel verilerin kullanımına ilişkin bilgi edinmelerine izin vereceklerini de belirtti.

İLGİLİ HABERLER

ABD’den TikTok’a yeni tehdit: “Ya hisselerini satacağız ya da Çinlileri yasaklayacağız”

Kararın ardından bir TikTok sözcüsü, İngiltere’deki resmi telefon yasağı nedeniyle “hayal kırıklığına uğrayacaklarını” söyledi. Ayrıca diğer yasaklara da değinilerek bu hükümler asılsız korkulara dayalı; ancak endişeleri gidermek için hükümetlerle birlikte çalışma kararlılığını ifade etti.

TikTok’un ByteDance’ten ayrılarak bağımsız bir şirket olabileceği iddia ediliyor.

Öte yandan bugün ortaya atılan iddialar, TikTok’un yasakların ardından bir hamle daha yapabileceğini ortaya koydu. Gerçek olup olmadığı henüz bilinmeyen bu iddiaya göre TikTok, baskılardan kurtulmak için çatı şirketi ByteDance’ten ayrıldı. ayrılabilir. Hasar detaylarına aşağıdaki içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

TikTok’u yasaklardan çıkarmak için kurnaz plan: Bağımsız bir şirket olacak

Kaynak:
https://www.theguardian.com/technology/2023/mar/16/uk-bans-tiktok-from-government-mobile-phones

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir