1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Getir, Yaşanan Veri Sızıntısı ile İlgili Açıklama Yaptı

Getir, Yaşanan Veri Sızıntısı ile İlgili Açıklama Yaptı
0

Geçtiğimiz haftalarda Getir uygulamasının hacklendiği ve bazı kişisel verilerin sızdırıldığı söylendi. Şimdi Getir, söz konusu veri sızıntısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Son birkaç haftadır Türkiye’de restoran servisi ve yemek teslimatı Getirmek uygulama veri sızıntılarıyla gündeme geldi. Uygulamayı hackleyen ve verilere ulaşan hackerlar da konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Şimdi ise yeni gelişmede Getir, veri sızıntısıyla ilgili açıklama yaptı. Şirket olaydaki kullanıcılara aittir. uygulamaya giriş yapmak için kullanılan herhangi bir finansal verinin veya şifre bilgisinin sızdırılmamış olmasıdır. söz konusu.

Getir’in konuyla ilgili açıklaması

İşlediğimiz kişisel verilerin gizliliğini korumak için elimizden gelenin en iyisini yapsak da zaman zaman kişisel verilerin güvenliğine yönelik bazı tehditlerle karşılaşmaktayız. Bu kapsamda 31 Mart 2023, 01 Nisan 2023 ve 08 Nisan 2023 tarihlerinde kötü niyetli kişiler tarafından, Getir tarafından işlenen kişisel verilerin hukuka aykırı internet ortamlarına sızdırıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Şirketimizin yaptığı incelemelerde Getir müşterilerine ait olduğu iddia edilen bazı eşyalar, yasa dışı internet ortamlarında ele geçirildi. Kişisel verileri içeren bağlantıların (URL’ler) yer aldığı anlaşılmaktadır. Getir’e bu bilgileri sağladıysanız, bu URL’lerin altına aşağıda listelenen bazı verileriniz dahil edilmiş olabilir:

  • Kimlik bilgileri: Getir’de kayıtlı olan ad, soyad, TC kimlik numarası, cinsiyet

  • İletişim bilgileri: Getir’e kayıtlı GSM numarası, e-posta adresi, teslimat adresi

  • Hesap Bilgileri: Müşteri numaranızı ve hesap oluşturma tarihinizi alın

  • Müşteri işlem bilgileri: Getir uygulamasında verilen son siparişin tarihi ve numarası, getirilen sektör (Getir, Büyük Getir, Yemek Getir gibi), siparişin içeriği, iptal edilen sipariş sayısı ve toplam sipariş sayısı.

  • Diğer bilgiler: Getir’e son girişinizin tarihi ve yeri, Getir’e verilen iletişim izinleri, sosyal ağ profilinizi Getir hesabınıza bağladıysanız Getir ile paylaşılmasına izin verdiğiniz bazı bilgiler.

Kredi kartı bilgileriniz Getir hesabınızda değil, Getir’in ödeme çözümü sağlayıcısı Mastercard’ın Masterpass altyapısında saklanmaktadır. Kredi kartı numaralarının bazı haneleri, bankanın algoritması ile kartın ait olduğu bankayı ve kart numarasının geçerli olup olmadığını gösteren, şirketimizin sistemlerine yansıtılmaktadır. Yürürlükteki yasalara uygun olarak tüm kredi kartı numaralarınıza ve Masterpass hesap bilgilerinize erişimimiz yoktur. Bu nedenle, olayda, kullanıcılarımıza ait herhangi bir finansal veri veya Getir hesabına giriş için kullanılan benzersiz şifreye ilişkin kişisel bilgiler vb. Hiçbir hassas veri dahil edilmemiştir.

Şirketimiz veri güvenliği ekipleri tarafından gerçekleştirilen titiz incelemeler ve sızma testleri sonucunda, Şirketimizin kullandığı sistemlere yönelik herhangi bir siber saldırı veya siber saldırıya yol açabilecek güvenlik açığı tespit edilmemiştir.

Getir’in tam yazılı açıklaması üzerine buradaki linkten Ulaşabilirsin

Getir’e yönelik siber saldırı ile ilgili tüm detaylar için;

İLGİLİ HABERLER

Getir, bilgisayar korsanlığının perde arkasını anlattı: İnsanlara dair ne kadar verinin alındığı da açıklandı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir