1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google Arama’ya Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı

Google Arama’ya Gelecek Yeni Özellikler Açıklandı
0

Google Arama’ya birçok kullanışlı özelliğin geldiği açıklandı. Bu yenilikler, kullanıcıların doğru ve güvenilir bilgilere kolay erişimini sağlamayı amaçlamaktadır.

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google Arama’ya pek çok yeni özellik geliyor. duyurdu. Yeni özellikler, kullanıcılar Bilgilere doğru bir şekilde erişmek için. katkıda bulunmayı hedefliyor.

Bilindiği üzere yanlış bilgi internet ortamlarında çok büyük bir sorundur. İnsanlar hangi bilgilere güvenebileceklerini belirlemeye çalışırken birçok farklı web sitesini incelemek zorunda kalabilirler. Google da yenilikleriyle bunu engellemek istediğini söylüyor.

“Bu sonuç hakkında” bölümü dünya çapında kullanılabilir hale gelir

“Bu sonuç hakkında” adlı Google özelliği önümüzdeki günlerde tüm diller için yayınlanacak kurulmuş. Bu özellik Google’da aratıldığında sonuçların sağ tarafında çıkıyor. üç nokta tarafından kullanılan.

Bu bölüm tıklandığında, kullanıcıya arama hakkında daha fazla bilgi sunulur. Sonuçlarda, web sitelerinde veya Wikipedia’da gördüklerinizin bir açıklaması, kaynağıyla birlikte size gösterilir. Böylece o site hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca Google’da URL’yi kullanarak arama yapabilirsiniz. o ekler. Bu şekilde arama yaptığınızda yukarıda da görebileceğiniz gibi o siteyle ilgili bilgiler sayfanın üst kısmında çıkacaktır. Ancak şimdilik yeni özellik sadece İngilizce için çıktığını da ekleyelim.

Okuduğunuz içeriklerin yazarları hakkında detaylı bilgi alabileceksiniz.

Diğer bir özellik ise insanların okudukları içeriğin yazarlar hakkında daha fazla bilgi edinin “Bu yazar hakkında” özelliği. Yukarıda bahsettiğim “Bu sonuç hakkında” bölümüne gelecek olan bu özellik ile kullanıcılar, internette karşılaştıkları olayların arkasındaki isimlerin geçmişi ve deneyimleri hakkında bilgi alabilecekler. Bu özellik şimdilik İngilizce olarak da sunulacak.

Aramaya “Perspektifler” bölümü de eklenir.

Son olarak, Googleperspektifleradlı bir bölümün de aramaya eklendiğini duyurdu. “En Çok Okunan Haberler” bölümünde yer alacak olan bu özellik aradığınız konu ile alakalıdır. uzman, gazeteci vb. insanların görüşlerini içerecektir. Hem mobil hem de masaüstüne geleceği söylenen “Perspective” yakında ilk kez çıkacak. ABD’de İngilizce olarak yayınlanacak. Diğer ülkelere ne zaman geleceğine dair bir bilgi yok.

İLGİLİ HABERLER

Google, ChatGPT Rakibi Chatbot Bard’ı Erken Erişimde Yayınladı: Türkiye’den Nasıl Kullanılır?

Kaynak:
https://blog.google/products/search/google-search-new-fact-checking-misformation/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir