1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google Chrome’daki Kilit Simgesi Değişiyor

Google Chrome’daki Kilit Simgesi Değişiyor
0

Google Chrome’daki kilit simgesi değişiyor. Güncelleme ile birlikte adres çubuğunda yeni bir simge görünecek. Bu simge, kilit simgesine göre çok daha işlevsel bir yapıya sahip olacaktır.

Google’ın dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome için yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu yeni işlev, daha doğrusu değişiklik, Google Chrome’daki bir özelliktir. adres çubuğunda bulunan ve birçok kişinin ne anlama geldiğini bilmediği kilit simgesini ve özelliklerini değiştirecek. Peki o gördüğüm ikon nedir? o ne yapıyor Ve değişiklik kullanıcılara ne gibi faydalar sağlayacak?

Aslında o kilit ikonu çok önemli. Kullanıcılar girdikleri web sitelerinde kilit simgesini gördüklerinde, söz konusu web sitesine verdikleri bağlantı güvenli olduğundan emin olabilirler. Yani söz konusu site Google tarafından taranmış ve kredi kartı bilgileri veya şifreler gibi hassas verilerin sızdırılma tehdidi olmadığı tespit edilmiştir. Site ile ilgili ayarlara da buradan ulaşabilirsiniz. Ancak Google 2021 yılında bu ikon hakkında bir araştırma yaptı, sadece yüzde 11 Kilit simgesinin tam olarak ne yaptığını bildiğini söylüyor. Değişim kararının arkasındaki sebep de tam olarak budur.

Peki yeni ikon nasıl görünecek ve kullanıcıya neler sunacak?

Google Chrome adres çubuğunda. kilit simgesigelecekte “seçenekler sunduğu” anlamına gelen yeni bir görünüme sahip olacak. Üstelik bu simge işlevsellik aynı zamanda büyük ölçüde değişecektir.

Geçerli simge ve seçenekler Google Chrome’da şöyle görünür:

Yeni Google Chrome özelliği

Google Chrome’un güncel sürümlerinde o engelleme seçeneğine tıklarsanız; bağlantı güvenliği, çerezler ve site ile ilgili ayarlar için birkaç seçenek sunulduğunu göreceksiniz. Ancak bu seçenekler pek kullanışlı değil. Örneğin, “Site Ayarları” seçeneğini açmak istediğinizde yeni bir sekmeye gidin. Haklısın. Yönlendirildiğiniz sekmeden bir web sitesinin konumunuzu, kameranızı, mikrofonunuzu veya hareketlerinizi takip etmesine izin verebilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye’de ve dünyada en çok kullanılan internet tarayıcıları belli oldu.

Geliştirilmekte olan yeni özellik, konum izleme, mikrofon ve hareket sensörleridir. tek dokunuşla yapmanıza izin verecektir. Ayrıca bağlantı güvenliği, site ayarları ve çerezler ile ilgili detaylar da yeni ikonda yer alacak. Bu, açılır menünün işlevselliğini artıracaktır. Google, yeni simgenin kararlı sürümlerini yapar. Ne zaman Neler başaracağına dair yorum yapmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir