1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google, İntiharları Önleyebilmek İçin Yeni Özellik Duyurdu

Google, İntiharları Önleyebilmek İçin Yeni Özellik Duyurdu
0

Google, kullanıcılarının intiharı düşünmesini engellemek için yeni bir adım attı. Kullanıcılar bu konuda Google’da arama yaptığında, Google önceden oluşturulmuş mesajları diğer kişilere SMS şeklinde gönderecek ve yardım isteyecektir.

ABD’li teknoloji devi Google’dan önemli bir hamle geldi. Kullanıcılar intihara meyilli aramalar yapmaya başladığında, Google caydırabilecek yardım isteyebilir mesajlar yayınlayacak. Arama sayfasının üst kısmında görüntülenecek olan bu mesajlar, “Uluslararası İntiharı Önleme Derneği” ile işbirliği içinde oluşturuldu.

Aslında, Google’ın zaten intiharla ilgili birkaç uygulaması var. Örneğin; Google’da “intihar” terimini arattığınızda, karşınıza çıkan ilk şey kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur.intihar.orgGöreceksin “. SMS olarak da gönderebilirler.. Bu sayede intihara meyilli kişi tanıdığı birinden yardım isteyecektir.

İşte yeni Google özelliğinin nasıl görüneceği!

Bu konuda açıklamalarda bulunan Google’ın üst düzey yöneticilerinden Megan Jones Bell, kriz durumlarında, insanların intiharın eşiğine geldiği anlarda ne yapmanız ve kendinizi nasıl açıklamanız gerektiğini anlattı. bilmeyeceklerini belirtildi. İşte Uluslararası İntiharı Önleme Derneği iş birliğiyle oluşturulan mesajlar, Kolay ifade etmek teklif edecek

İLGİLİ HABERLER

Google, “Şimdiye Kadarki En Gelişmiş Dil Modeli” PaLM 2’yi Tanıttı: İşte GPT-4 Yarışmasının Yapay Zeka Özellikleri

Google’ın yeni özelliği Türkiye’deki kullanıcıları nasıl etkileyecek? belirsiz. Çünkü platform ABD’li kullanıcılara bambaşka bir deneyim sunuyor. Örneğin; Bir intihar çağrısı yapıldığında, ABD intihar önleme merkezi Alo 988’e anında ulaşılabiliyor. Ancak Türkiye’de böyle bir uygulama yok. Hal böyle olunca Uluslararası İntiharı Önleme Derneği ile ortaklaşa sunulacak özellik kapsam bakımındandır. değişebilir.

Kaynak:
https://blog.google/technology/health/mental-health-awareness-month-2023/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir