1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google’ın ChatGPT Rakibi Özellikleri: GIFI, Searchalong…

Google’ın ChatGPT Rakibi Özellikleri: GIFI, Searchalong…
0

Google’ın ChatGPT’si ile popülaritesi artan Bing’e rakip olacak özellikler ortaya çıktı. Project Magi kapsamında geliştirilen özelliklerin isimleri ve ne yapacakları şirket için sızan yazışmalarla netlik kazandı.

Microsoft, OpenAI’ye 10 milyar dolar yatırım yaptıktan sonra ChatGPT’yi sahip olduğu neredeyse tüm uygulama ve hizmetlere entegre etti, başka bir teknoloji devi. GoogleAnlaşılan bu onu biraz rahatsız etmişti. Geçtiğimiz günlerde bizzat Google’ın CEO’su yapay zeka araçlarının şirketin arama motoruna geleceğini resmen duyurmuştu. Şimdi ise konuyla ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Dahili yazışmalara erişimi olduğunu iddia eden The New York Times, Google’ın yapay zeka araçlarına yönelik yeni planlarını ortaya çıkardı. NYT’nin haberine göre Samsung’un akıllı telefonlarındaki varsayılan arama motorunu deyim yerindeyse Bing olarak değiştirme düşüncesi Google’ın altını üstüne getirdi. Samsung Google için olduğu için 3 milyar dolar gelir kapısı demek…

Google tahtını kaybetmemek için 160 kişilik bir ekip kurdu

NYT’ye göre Google, 20 yıllık “arama” saltanatından sonra ilk kez bir rakibi olduğunu düşünüyor: ChatGPT ve benzeri. Google’ın üzerinde çalıştığı yeni projenin adı Magi. Yeni projedeki tasarımcıların, mühendislerin ve yöneticilerin temel amacı, kullanıcılara daha “kişisel” bir deneyim sunmak. NYT’nin ulaştığı kaynağa göre Google, mevcut arama motoruna yeni özellikler kazandıracak olan Magi için 160 kişilik bir ekip kurdu.

Paylaşılan bilgilere göre Google, Magi’yi başlangıçta 1 milyon kişiye kadar açmayı planlıyor. Ancak yıl sonuna kadar test kullanıcı sayısının 30 milyona ulaşması bekleniyor. Ama şu anda haberler bizim için kötü; Google ilk etapta Magi’yi başlattı sadece ABD’de kullanıma sunmayı amaçlıyor.

Google’ın Bing’e rakip olacak yeni özellikleri: GIFI, Tivoli Tutor, Searchalong…

arama motoru

Bing’in metinden görüntüye oluşturucusundan daha önce birçok kez bahsetmiştik. Dall-E’nin yeteneklerini internette arama yapmak kadar kolay hale getiren bu özellik için Google’dan bir rakip var. GIF Google Görseller adı verilen özellik, Google Görseller’e bir resim içinde metin aracı getiriyor. Evet, Google Görseller’e bir şey yazdığınızda, Google onu tıpkı bir sanatçı gibi bir resme dönüştürebilecek.

Google’ın üzerinde çalıştığı bir diğer özellik ise öğretmen Tivoli. Bu özellik ise kullanıcıların AI ile açık bir şekilde sohbet etmesini ve bu şekilde yeni bir dil öğrenmesini mümkün kılıyor. Evet, yapay zeka sizin yeni dil öğretmeniniz olacak.

Google Chrome’a ​​özel olarak gelen özellik birlikte ara olacak. Bu özellik, kullanıcıların internette normal bir şekilde gezinmeye devam ederken yapay zeka destekli bir sohbet robotuyla sohbet etmelerini mümkün kılacak. Örneğin; Bir festivale gitmek istiyorsunuz. Searchalong’a festivale yakın bir otel sorabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Bing’de, tüm arama sonuçlarını değiştirmenize ve Microsoft hesaplarınıza erişmenize izin veren bir güvenlik açığı keşfedildi.

İLGİLİ HABERLER

Elon Musk, yeni bir yapay zeka şirketi ile OpenAI ile rekabet etmeye hazırlanıyor

İLGİLİ HABERLER

Anthropic, ChatGPT’ye meydan okumak için 5 milyar dolarlık AI projesini duyurdu

Kaynak:
https://www.nytimes.com/2023/04/16/technology/google-search-engine-ai.html

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir