1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İletişim Başkanlığı’ndan Twitter Nedeniyle Suç Duyurusu!

İletişim Başkanlığı’ndan Twitter Nedeniyle Suç Duyurusu!
0

İletişim Başkanlığı, Twitter üzerinden dezenformasyon yaptığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Açıklamada bazı hesapların iş birliği içinde olduğu belirtildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu suç duyurusu üzerine soruşturma açtı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu. Açıklamada, başta Twitter olmak üzere sosyal medya platformları aracılığıyla yanlış bilgilendirmeye çalışmak tespit edildiğini bildirdi. Başsavcılık şikayet üzerine harekete geçti. Konuyla ilgili açık soruşturma.

İletişim Başkanlığı’nın dilekçesine göre bazı sosyal medya hesapları birlikte hareket ediyor ve korku, panik ve kafa karışıklığı Oluşturmak için gerçeği yansıtmayan içerikler üretir Üstelik bu içerikler sadece sosyal ağlarda değil, internet üzerinden hizmet veren medya şirketleri aracılığıyla da yayılmaktadır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu hesapları yöneten kişiler tanımlama yoluylayasal işlem başlatacak.

“40 milyon kullanıcıya ulaşıldı”

Suç duyurusu dilekçesinde yer alan bilgilere göre, hesap sahipleri doğrudan veya dolaylı olarak farklı isimler kullanabilir ve hesapların içerik konseptlerini değiştirebilir. 40 milyon sosyal medya kullanıcısı ulaşabilir İletişim Başkanlığı bu durumun dezenformasyon içeriği çok hızlı yayıldığına dikkat çekti.

Dilekçenin bir bölümünde şu ifadelere yer verildi: “Açıklananlar ve yukarıda belirtilen haberin içeriği gereğince, heyecan sosyal ağ sağlayıcı üzerinde bilerek ve sistematik olarak içerik üreten hesap sahiplerini belirleyerek halka yanıltıcı bilgi yaymak Suçun cezalandırılması ve suçların re’sen tespitinin talep edilmesi zaruri hale geldi”.

Türkiye’de kaç kişi 40 milyon kişiye ulaşmak için interneti kullanıyor?

Türkiye'de internet kullanımı

İletişim Başkanlığı suç duyurusunda 40 milyon rakamı Size aşırı gelebilir. TÜİK, Ağustos 2022’de”Hanehalkı Bilgi Teknolojileri (BT) Kullanım Anketi – 2022” araştırmasının sonuçlarını yayınladı ve Türkiye’de kaç kişi internet kullanıyor? hesaplamıştı.

Buna göre; 16-74 yaş arası sosyal medya kullanımı yüzde 85. Bu yaş grubunun Türkiye nüfusu yaklaşık 66 milyon 544 bin 442 kişidir. İstatistiklere göre, Yaklaşık 56,5 milyon vatandaş İnternete erişimin olduğu sonucuna vardık. Yani İletişim Başkanlığı’nın şikayetine göre internet erişimi olan vatandaşlara dezenformasyon içerikleri yasak. çok büyük bir kısmında varış

Not: Hanehalkı Bilgi Teknolojileri (BT) Kullanım Anketi – 2022 sonuçları buradan erişilebilir. Yenisi Ağustos 2023’te açıklanacağı için mevcut verileri kullandık.Nüfus sayıları Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi – 2022 sonuçları kullanılarak hesaplanmıştır.Nüfus verileri buradan erişilebilir.

Kaynak:
https://www.iletisim.gov.tr/turkce/haberler/detay/iletisim-baskanligindan-dezenformation-icerigi-yayanlar-hakkinda-suc-duyurusu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir