1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

İlk Büyük Sosyal Medya Platformu “Orkut”a Ne Oldu?

İlk Büyük Sosyal Medya Platformu “Orkut”a Ne Oldu?
0

2004 yılında Google, bir Türk yazılım mühendisinin projesini ciddiye aldı. O zamanlar Facebook ya da sosyal medya terimleri henüz hayatımızda değildi. Google’ın orkut.com adlı projesi 300 milyon üyeye ulaştı ve tarihteki ilk büyük sosyal medya kanalı oldu. Gelin bu muhteşem hikayeye ve o Türk mühendise biraz daha yakından bakalım.

orkut Büyükkökten. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. Daha sonra Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazandı. Yüksek lisans eğitimi için hayatını değiştiren bir karar verdi. Stanford Üniversitesi’ne başvurdu ve kabul edildi.

Google ve Microsoft’tan iş teklifleri alan Büyükkökten’in kariyeri, lisansüstü eğitimini yeni bitirdiği için çok hızlı başladı. Microsoft, o sıralarda hazırladığı tabletler için iş teklifinde bulunmuştu. Yaşadığı yere çok yakın olan Genç Orkut, Google’ın teklifini kabul etti.

Büyükkökten, 2002 yılında Google’da yazılım mühendisi olarak göreve başladığında dünya milenyuma yeni girmişti; Akıllı telefonlar bile henüz yoktu.

Google’ın halen sürdürmekte olduğu ve çalışanlarının kişisel hedefleri doğrultusunda koşmasına imkan veren yönetim sistemi Büyükkökten’e fayda sağlamıştır. Bu sistem çalışanların çalışma saatlerinden %20 tasarruf sağlıyor. kendilerini kendi projelerine adamalarını sağladı. Orkut Büyükkökten, kendi adıyla geliştirdiği dünyanın ilk sosyal ağlarından biri olan Orkut.com’u bu dönemde kurdu.


Bir ilkokul performansında gitar tutan Orkut Büyükkökten

Facebook’tan önce dünyanın en büyük sosyal ağı olan Orkut neden kapatıldı?

Resim: Orkut Büyükkökten (solda), Google’ın önde gelen isimleri Larry Page, Sergey Brin ve Marissa Mayer ile birlikte.

Orkut.com projesi Google’ın dikkatini çekince Büyükkökten, şirketinden özel destek aldı. Sosyal ağ orkut.com dünya çapında 300 milyon kullanıcıya ulaşırken, Stanford Üniversitesi’nde bir yurt odasında geliştirilen Facebook da büyüyordu. orkut.com 300 milyon kullanıcıya ulaştığında Facebook bir çocuktu; Öyle ki Facebook, 2009 yılında da aynı kullanıcı sayısına ulaştı.


orkut Büyükkökten ve orkut.com ekibi

Yıllar geçtikçe Facebook, sosyal medya terimini hayatımıza soktu. Facebook hızla gelişiyor. orkut.com geri sayıma başladı.

Büyükkökten, Google’da kıdemli ürün müdürü olmak için 2008’de orkut.com ekibinden ayrıldı. İşte daha sonra Yahoo’ya taşınacak ve Google’ı bugünkü haline getirecek en büyük isimlerden biri. Marissa Mayer ile çalıştı. Büyükkökten, ürün yöneticisi olarak Google’ın vizyonunu ve tasarım anlayışını değiştiren isimlerden biri oldu.


Google ürün müdürü Büyükkökten, meslektaşı Marrissa Mayers ile birlikte

Orkut.com’un popüler olduğu zamanlarda internete ve sosyal medyaya erişim bilgisayarlarla sınırlıydı. İnsanlar bu tür deneyimlere yeni yeni alışıyorlardı. Sosyal medyanın en çok kanalize edildiği günümüzde mobil cihazlar haline geldi. orkut.com bu değişikliği geçemedi.

2014’te Google, artık kendisiyle doğrudan rekabet etmeye başlayan Facebook’a karşıydı. orkut.com’u cilalamak istedi. Bu konuda birçok strateji denenmesine rağmen Google, global bir Türk mühendis aracılığıyla ilklere imza attığı alanda liderliği Mark Zuckerberg’e kaptırdı.

orkut.com ağı gözden düşmeye başlayınca Google yeni bir sosyal medya projesi başlattı. Google+ ağı başlatıldı. Bir süredir orkut.com ve Google+ kullanıcıları aynı hesapla giriş yapıyordu.

Eylül 2014’te orkut.com çevrimdışı duruma getirildi. Google, Google+ ile yoluna devam etme kararı aldı.

orkut

Büyükkökten, yeni projesi Hello.com’u Orkut.com’un manevi halefi olarak gördü. İnsanları gerçek kimlikleri ve kim oldukları konusunda bir araya getirecek bir sosyal ağ kurmak istiyordu. Büyükkökten asla Facebook’ta, Twitter’da veya Instagram’da değil. gerçek arkadaşların kazanılamayacağına inanılıyordu.

Bu kanallarda kullanıcılar sadece tanıdıkları ve tanıdıkları kişilerle iletişim kuruyor, arkadaşlarına ve takipçilerine hava atıyordu. Hello.com ise gerçek dünyanın fiziksel ortamını değil, ortak ilgi alanları, konum, itibar ve kişilik hakkında bir tanışma sitesi öne çıktı.


Büyükkökten’in kurduğu Hello.com ekibi

Hello.com, son birkaç yıldır Hindistan’da ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan sosyal ağ olmuştur. içeride Google’dan transfer ettiği mühendisleri işe alıyor. Şirket ayrıca Google Cloud Platform’u kullanarak orkut.com’un eski günlerine dönüyordu. Büyükkökten motivasyonunu şöyle açıklıyor:

“Dünyayı daha iyi bir yer haline getirerek önemli bir etki yaratan biri olmak istiyorum.”

Orkut Büyükkökten, Konya’nın göbeğinde büyümüş bir genç olarak, Mark Zuckerberg dünyayı değiştirmeden önce. Beklediğiniz gibi bitmeyen bu hikaye ülkemizdeki koşullardan şikayet eden birçok kişiye örnek olabilir ve bahane olarak da iş görmez.

Girişimcilik ve yeni fikirlerin hayata geçirilmesi gibi ülkemizdeki gençlerin çoğuna “ütopik” gelen maceralar, Coğrafi kaderi yenmek için rehber olabilirler. Aidatını ödeyerek çalışan herkes, Orkut Büyükkökten gibi dünya devlerinin gözünde değerli bir noktaya gelebilir.

İLGİLİ HABERLER

Almanya ve Kanada’da beyin göçü yapanlara sorduk: Neden gittiler, nelerle karşılaştılar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir