1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Instagram, ‘Bazı’ Kullanıcıların Verilerini Toplamayacak

Instagram, ‘Bazı’ Kullanıcıların Verilerini Toplamayacak
0

Avrupa Birliği düzenleyicilerinden gelen baskılara karşı koyamayan Meta, kullanıcılarına AB ülkelerinde reklam izinlerini devre dışı bırakma hakkı verecek. Tabii iyi bir sebep gösterirlerse.

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının ana reklam stratejisi, kullanıcı ilgi alanları hakkında veri toplamak ve bu verileri, kullanıcıların ilgisini çekebilecek reklamlar önermek için kullanmaktır. Sırf bu veriler yüzünden. Cambridge Analizi Skandalda rol oynayan Meta’nın (o zamanki Facebook) kurucusu Mark Zuckerberg, mahkemeye bile gitti.

Avrupa Birliği yetkililerinin ağır baskısı altında Meta, kullanıcılara bu verileri toplayıp toplamamayı seçme hakkı verecek. Ancak verilerin toplanmasını istemeyen kullanıcılar Avrupa Birliği ülkelerinde canlı olarak ve çok iyi bir sebep olmalı.

Maalesef bu seçenek ülkemize gelmeyecek.

The Wall Street Journal’ın Meta’ya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, AB düzenleyicileri tarafından ağır yaptırımlarla tehdit edilen Meta, beklenmedik bir şekilde bu reklam verilerinin kendilerinden toplanıp toplanmayacağını seçebilecek. Ancak elbette bu özelliği devre dışı bırakmak o kadar kolay olmayacak. En basit hesap silme ya da dondurma seçeneklerini bile onlarca sekme arasından gizleyen meta yetkilileri, bu veri toplama seçeneğini devre dışı bırakmak isteyen kullanıcıların işini zorlaştırmaya hazırlanıyor.

İddialara göre Meta, bu özelliği yalnızca AB ülkelerinde ikamet eden kullanıcılara sunacak ve bu özelliğin devre dışı bırakılması için geçerli bir sebep gösterilmesi gerekiyor. Maalesef ülkemizde olmayacak Bu sisteme başvuran kullanıcıların bir şikayet formu doldurmaları ve Tam olarak hangi nedenlerle? özelliğin devre dışı bırakılmasını talep ettiklerini açıkça belirtmeleri gerekecektir. Meta çalışanlarını ikna edemeyen kullanıcıların verileri toplanmaya devam edecektir.

İLGİLİ HABERLER

Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan Meta ve WhatsApp’a 5 milyon TL’yi aşkın ceza!

Kaynak:
https://www.wsj.com/articles/meta-to-let-users-opt-out-of-some-targeted-ads-but-only-in-europe-44b20b6d

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir