1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Instagram Keşfete Düşmek İçin Uygulayabileceğiniz 5 Öneri

Instagram Keşfete Düşmek İçin Uygulayabileceğiniz 5 Öneri
0

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan Instagram’da keşfedilmek, kendinizi ve markanızı tanıtmanın harika bir yoludur, ancak yapabileceğiniz bir şey değildir. Peki bunu nasıl başarabilirsin? Gelin adım adım ilerleyip Instagram keşfet nedir, algoritması nasıl çalışır daha yakından inceleyelim ve Instagram keşfet için bazı önerilere göz atalım.

Bugün dünyada yaklaşık iki milyar aktif kullanıcıya sahip olan Instagram, dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Bu nedenle sizin veya marka profilinizin platformda tanınması son derece önemlidir. Bunu hepimizin bildiği gibi Tanınmanın ilk adımı Instagram’ı keşfetmektir. Peki Instagram keşfete düşmek için ne yapmanız gerekiyor?

Öncelikle Instagram Keşfet algoritmasının benzer bir sistemle dahi olsa her kullanıcı için ayrı çalıştığını bilmelisiniz. Yani her kullanıcının keşif sayfası kendisine özeldir. Bu nedenle Instagram’da keşfedilmek istenen bir profilin amacı herkese görünür olmak değil, hedef kitleye görünür olmaktır. Temel konulara inelim ve Instagram ne keşfeder, algoritması nasıl çalışır? Gelin daha yakından inceleyelim ve Instagram’ı keşfetmek için bazı önerilere göz atalım.

Temel bilgilerle başlayalım, Instagram Keşfet nedir?

Instagram mobil uygulamasında arama sayfasını açtığınızda takip etmediğiniz hesapların paylaştığı paylaşımları göreceksiniz, Burası Instagram’ın keşfet sayfasıdır. Instagram’ın keşfet sayfasında takip etmediğiniz hesapları keşfedin. Çoğu zaman bu sayfadaki gerçek gönderiler ve videolar ilgi alanlarınıza göre seçiliyor ancak asıl belirleyici faktör Instagram’ın algoritması.

Instagram algoritması nasıl çalışır?

Instagram’ın Hakkında sayfasından yapılan açıklamaya göre platform bir algoritma kullanıyor ancak Tek bir algoritma kullanmaz. Her biri farklı bir amaca sahip birçok algoritma, sınıflandırıcı ve süreç vardır. Tüm bunların amacı, Instagram kullanıcısının platformda geçirdiği zamanı en keyifli hale getirmektir.

Yine Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre bu süreç adım adım ilerledi. 2010 yılında gönderiler kronolojik sırayla gelişti. 2016 yılında kullanıcılar Mesajların yüzde 70’ini görmeden platformu terk ediyordu. Bu nedenle Instagram mühendisleri, ana sayfa akışını, keşif sayfasını ve Reels sayfasını optimize etmek için algoritmalar oluşturdu.

Bu algoritma, o paylaşımın ne zaman paylaşılacağını, nerede paylaşılacağını, beğeni sıklığınız, görsel metinler, video uzunlukları, gönderen, kullanıcı etkinlikleri ve gönderi hesabıyla kullanıcı etkileşimi.

instagramı keşfet

Keşfet sayfası biraz farklı: Instagram Keşfet algoritması nasıl çalışıyor?

Instagram keşfet sayfası, ana sayfa akışı ve hikaye akışından biraz farklı bir algoritma ile çalıştığı için özel konu açmakta fayda var. Instagram keşif algoritması sahip olduğunuz ilk veriler takip ettiğiniz hesaplardır, Beğendiğiniz gönderiler ve yaptığınız yorumlar. Bu ilk veriden, algoritma bir ağacın kökü gibi derinlere uzanmaya başlar.

Örneğin, X hesabını beğendiniz ve her gönderiyi beğendiniz. algoritma, X hesabının takipçilerini ve takip etmeyi sevdikleri hesapları bulun. Diyelim ki bu kullanıcılar Y hesabını da aynı şekilde takip ediyor, Y hesabının gönderileri anında keşif sayfanızda görünmeye başlıyor. Benzer bir sistem gönderi sorunları için çalışır.

Yani Instagram’ın keşif algoritmasının ilk ve en temel amacı etkileşim kuracağınız gönderileri size göstermek. Bu algoritma daha sonra keşif performansınızı ölçer. Küçük resimlerden etkilenerek açtığınız, beğendiğiniz, vakit geçirdiğiniz gönderiler, tüm bunları ölçen benzerlerini sunmaya devam ediyor. Özetlemek gerekirse Instagram Keşfet algoritması bir ayna gibidir, ne yaparsanız size geri yansıtır.

Yani ne yapmalıyız? İşte Instagram Discovery önerileri:

  • İlk ve en temel kural ilginç gönderiler paylaşmaktır.
  • Keşfedilen diğer gönderilerden ilham alın.
  • Gönderilerinizi doğru zamanda yapın.
  • Farklı paylaşım türlerini deneyin.
  • Uygun fiyatlara reklam vermekten çekinmeyin.

instagramı keşfet

İlk ve en temel kural ilginç gönderiler paylaşmaktır:

Algoritma, sınıflandırma, süreç vs. ama asıl noktayı asla atlamayın; ilginç gönderiler Kendi veya markanızın Instagram hesabı için tema belirlemeniz gerekiyor. böylece kapsamınız güvende. Bunu yapmak için, kullanıcıların o gün yüzlerce kez gördüklerinden farklı gönderiler paylaşın.

İlgi çekici paylaşımların ilk özelliği göze çarpmasıdır. Binlerce paylaşımla izlenen paylaşımınız önce dikkatleri üzerine çekecek, kullanıcı üzerinde zaman harcayacak Instagram da keşfetmeye değer bulacaktır. İlginç ama boş bir gönderiyi elbette kimse sevmez. Bu nedenle öne çıktıktan sonra kullanıcıya farklı şeyler sunmayı unutmayın.

Keşfetmek için diğer yayınlardan ilham alın:

Her kullanıcının Instagram keşif sayfası kendisine özel olsa da genel olarak bu sayfada karşılaştığınız paylaşımlarda bazı ortak noktalar bulunuyor. Instagram’ın keşfedilmek isteyen bir profili var Bu ortak noktaları keşfetmeniz gerekiyor. Özellikle benzer temaya sahip hesapları oturup incelemeniz veya benzer konuları misyon olarak ele almanız gerekiyor.

Elbette milyonlarca popüler kullanıcısı olan bir hesabın hareketlerini yapıp aynen taklit etmeyin. ama bakalım bu hesap ne yapıyor? Ne de olsa bu hesapların bir kısmı yıllarını bu işe adamış editörler tarafından yönetiliyor. Taklitten kaçınarak ilhamı ön planda tutarak yeni içerikler hazırlamalısınız.

Eylemlerinizi doğru zamanda yapın:

Uykum kaçtı paylaştım boş zamanlarımda bazı hikayeler paylaştım veya Aynı anda elli hikaye paylaştım diyorsanız Dürüst olalım, Instagram’da keşfedilmek bir yana, popüler bir hesap olmak bile zor. Çünkü sosyal medya yönetiminin en önemli noktalarından biri zaman planlamasıdır.

Hedef kitlenize bağlı olarak, gönderilerinizin veya hikayelerinizin kullanıcıya ulaşması için belirli bir süre vardır. bunu zaten yap Instagram istatistiklerinizi incelerseniz, göreceksiniz. Takipçileriniz bile belirli zamanlarda görüyorsa neden uygunsuz zamanlarda keşifte görsünler? Paylaşmak için doğru zamanı seçmek, Instagram keşfi için çok önemlidir.

instagramı keşfet

Farklı paylaşım türlerini deneyin:

Tamam, sayfanızın bir konusu ve bu konuyu en doğru şekilde paylaşmak için seçtiğiniz bir teması var. yani dans videoları paylaşmayacaksın ama Sürekli fotoğraf gönderisi paylaşmak sizi popüler yapmaz. Paylaşım türlerinizi biraz genişletin. Neden güzel fon müziği olan bir Reels olmasın?

Reels örneğini boşuna vermedim çünkü Instagram, TikTok platformuyla rekabet edebilmek için bu yeni platformu geliştirdi. özellikle son zamanlarda ön planda tutun. Ama dikkat et, son zamanlarda diyoruz. Yani platformda popüler olan paylaşım türleri değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle güncel gelişmeleri takip etmeli ve popüler paylaşım türlerini keşfetmelisiniz.

Uygun fiyatlarla reklam vermekten çekinmeyin:

Instagram reklamları sayesinde ilgili kullanıcıların ana sayfasında, keşfinde veya Reels akışında kendinizi bulabilirsiniz. her halükârda Konumuz Instagram’ı keşfetmek, reklam nereden geldi? Aslında bunların hepsi birbiriyle bağlantılı konular. Organik olarak bin kişinin önüne çıkan bir gönderi ile reklamlarla on bin kişinin önüne çıkan arasındaki fark, açılış sayfasını da etkiler.

Instagram reklamları birçok platforma göre oldukça uygun fiyatlıdır. Bütçeniz dahilinde bir reklam yerleştirdikten sonra ve etkileşim oranını artırdıktan sonra Instagram keşfet sayfasındaki hemen çıkma oranınızın da artacağından emin olun. Çünkü unutmayın, etkileşim etkileşimi doğurur.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Instagram’da neler keşfediliyor, algoritması nasıl çalışıyor gibi soruları yanıtlıyor. Instagram’ı keşfetmek için uygulayabileceğiniz önerilerden biri hakkında konuştuk. Instagram Keşfet sayfası hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Instagram takipçilerinizi artırmak için 15 adım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir