1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Internet Archive Kitap Yayıncılarına Karşı Mahkemeye Çıkıyor

Internet Archive Kitap Yayıncılarına Karşı Mahkemeye Çıkıyor
0

İnternetin tarihini sunucularında saklayan İnternet Arşivi, bugün mahkemede kitap yayıncılarına karşı sözlü savunma yapacak.

Web sitelerinden videolara, yazılımlardan fotoğraflara, internet geçmişinizi ve daha fazlasını korur. İnternet Arşivibugün mahkemede kendini savunacak. İnternetin en önemli platformlarından biri olan Archive, kitap yayıncıları tarafından dava edildi.

New York’taki federal mahkemede 21 Mart’ta saat 20.00’de başlayacak duruşmada İnternet Arşivi, aralarında Fransız yayın devi Hachette’in de bulunduğu yayıncılara karşı sözlü savunma yapacak. Bu durum birçok kişiye göre e-kitapların geleceği belirlenecek.

İnternet Arşivi neden dava edildi?

Pandeminin ilk aylarında tüm yayınevleri kapanırken, Arşiv kitapseverler için.Ulusal Acil Durum Kütüphanesi‘ girişimini başlattı.

Bu uygulama ile her bir e-kitap iki hafta boyunca sınırsız sayıda kişiye ulaştırılmıştır. Ama bu durum, Hachette dahil HarperCollins, John Wiley & Sons ve Penguin Random House gibi büyük isimler Sinirlendi ve yasal işlem başlatmaya karar verdi.

Ancak editörler davalarında sadece Ulusal Acil Durum Kütüphanesini hedef almadılar. Doğdudan, İnternet Arşivi’nin kitapları dijitalleştirerek e-kitap olarak sunan CDL sistemini hedef aldı. CDL, diğer e-kitaplardan farklı olarak yayıncı lisanslı kitapları da kütüphaneye ekler.

Davacı yayıncılar bu nedenle İnternet Arşivinden “endüstriyel ölçekte kasıtlı dijital korsanlık’ diye suçluyor. Arşiv’in yasadışı bir şekilde kitapları tarayıp sunucularına eklediğini ve yayıncılara ve yazarlara herhangi bir ödeme yapmadığını belirtir.

ABD’de görülecek bu dava aynı zamanda CDL sistemi için ülkedeki ilk yasal sınav olacak. Davacılar ayrıca CDL’yi “telif hakkı yasasının çok ötesinde icat edilmiş bir paradigmaolarak tanımlamak”.

İLGİLİ HABERLER

Twitter’ın telif hakkı sistemi kusurlu: siteye film yükleyenler bile var

Kaynak:
https://www.theverge.com/2023/3/20/23641457/internet-archive-hachette-lawsuit-court-copyright-fair-use

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir