1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İnternet Neden Çekmiyor? Tüm Nedenler

İnternet Neden Çekmiyor? Tüm Nedenler
0

İnternetin neden bir anda çalışmadığını merak ediyor olabilirsiniz. İnternetinizin bozulmasına neden olacak onlarca sebep var. Bu nedenleri ve karşılaştığınızda yapmanız gerekenleri sizler için detaylı bir şekilde anlattık.

Anlık internet kopmaları, internet yavaşlamaları gibi hiç ummadığımız bir anda bizi sinir krizine sokan sorunlar maalesef 2023 yılında olmamıza rağmen başımıza gelmeye devam ediyor. neden internet çekim değil Özellikle sürekli kopan internet bağlantısı mağdurları için internetinizin arızalanmasına yol açacak 8 nedeni sizler için derledik. Evinizde veya ofisinizde anlık internet kesintileri yaşıyorsanız, bunun nedeni aşağıdaki nedenlerden biri olabilir.

İnternet bağlantısının kesilmesinin birkaç nedeni vardır. Konumunuz, altyapınız, modeminiz ve yoğunluğunuz aklınıza bile gelmeyecek şeylerdir. internet neden çalışmıyor sorusunun yanıtı olduğunu söyleyebiliriz. Bu sebeplerden herhangi birini veya birden fazlasını yaşıyorsanız büyük ihtimal internetiniz bu sebepten çalışmıyordur. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan internet arızanıza yol açacak 8 nedeni derleyelim.

İnternet neden çalışmıyor? Tüm nedenler:

  • Modeminizin İnternet bağlantısı kesilebilir
  • Modeminizin Wi-Fi işlevi devre dışı bırakılmış olabilir.
  • Bulunduğunuz yer modeminizden çok uzakta olabilir
  • Alt yapı sorununuz olabilir
  • kotanız dolmuş olabilir
  • İnternet kaynağınız yoğun kullanımda olabilir
  • olumsuz hava koşulları
  • Alçak gerilim sorunu

Modeminizin İnternet bağlantısı kesilebilir

Bu sebeplerden en basiti ve en bariz olanı, Modeminize internet bağlantısı kesme denir. İnternet modeminize altyapıdan çıkan kablolar ile iletilir. Aslında modeminizin arkasına baktığınızda sağda veya solda bir internet kablosu göreceksiniz. Bu kablo aslında modeminize internet kaynağını sağlayan kablodur. Bu kablo veya kablo girişinde sorun varsa bu sorunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca internet sağlayıcınızda bir sorun varsa modem internet alamayabilir. Bu gibi durumları tespit etmek için modeminizin üzerindeki internet ışığını kontrol etmeniz gerekir.Eğer bu ışık yanmıyorsa veya kırmızı yanıyorsa modeminizde internet erişiminde sorun var demektir.Bunun için servis sağlayıcınızı arayarak bilgi almalısınız. telefon edin ve teknik destek alın.

Modeminizin Wi-Fi işlevi devre dışı bırakılmış olabilir.

modem ışıkları

Sistem çok açık ve anlaşılması kolaydır. Kablo ile modeme ulaşan internet, modem yardımıyla kablolu ve kablosuz olarak dağıtılır. Eğer kablosuz modeme bağlanıyorsanız ve internet sorunu yaşıyorsanız modem de problemin kaynağı olabilir. Özellikle elektrik kesintilerinde yüksek elektrik, elektriğe bağlanan teknolojik cihazlara anlık olarak iletilebilir. Bu da modemlerdeki güç devresinin yanmasına veya bazı özelliklerinin zarar görmesine neden olur. Bu gibi durumlarda sadece modem için değil sürekli prize takılı olan bilgisayarınız için de bu sorun oluşabilmektedir. eğer modeminiz Wi-Fi benIşık yanmıyorsa veya kırmızıysa modem üzerindeki Wi-Fi düğmesine bir kez dokunun. Modeminizde böyle bir düğme yoksa ve Wi-Fi özelliği devre dışıysa, teknik destek için İnternet sağlayıcınızı arayın.

Bulunduğunuz yer modeminizden uzak olabilir

modem sinyali

modeminiz tarafından verilen WiFi sinyalleriElbette belli bir bölgeye yayılabilir. Ev ve ofis ortamlarında Wi-Fi konumu çok önemlidir. Çünkü evin uzak bir köşesine yerleştirdiğiniz modeminiz siz evin diğer ucundayken çok az sinyal gönderebilmektedir. Elbette bu durum modemin bulunduğu ev ya da ofisin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak evinizde veya ofisinizde modemden uzaklaştıkça ve modemle aranıza duvarlar girdikçe bağlantınız çok yavaşlıyor veya kopuyor. Çözüm, modemi evinizde veya ofisinizde merkezi bir konuma yerleştirmek olabilir. Eğer böyle bir imkanınız yoksa Wi-Fi amfi satın alarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Alt yapı sorununuz olabilir

internet altyapısı

Sorun sadece sizde değil, çevrenizdeki evlerde veya işyerlerinde de sorun büyük ihtimalle bu sorundur. altyapıdan nedeniyle olabilir. Altyapınızda bir sorun oluştuysa veya altyapı teknik ekipler tarafından inceleniyorsa o altyapıya bağlı internet kesintisi olabilir. Bir sitede oturuyorsanız site yönetiminize sorarak bilgi alabilirsiniz ama normal bir apartman dairesinde oturuyorsanız internet sağlayıcınızı arayıp alt yapınızda bir sorun olup olmadığını sorabilirsiniz. Altyapınızda bir sorun varsa teknik ekipler kısa sürede sorunu çözecektir.

kotanız dolmuş olabilir

internet hızı

Bu ev interneti olabilir, taşınabilir internetiniz olabilir veya telefon hattınıza tanımlı mobil internetiniz olabilir. Eğer verilirse eğer kotaya ulaştıysanİnternetiniz yavaşlayacaktır. Bu gibi durumlarda, İnternet sağlayıcınızdan veya operatörünüzden maksimum kotanıza ulaştığınıza dair bir mesaj veya e-posta alacaksınız. Ancak internetiniz yavaşladığı veya tamamen kesildiği için kullandığınız internet ek ücrete tabi değildir. Bu nedenle, internete erişemeyebilirsiniz.

İnternet kaynağınız yoğun kullanımda olabilir

yoğun internet kullanımı

Örneğin ev modem ağınıza 5 kişinin bağlanması ile 20 kişinin bağlanması arasında. internet performansınız ciddi şekilde etkilenecektir. Bu da doğal olarak internet bağlantınızda yavaşlamalara veya kopukluklara neden olacaktır. Buna çözüm olarak internete bağlı olduğu halde aktif olarak kullanılmayan akıllı cihazların Wi-Fi özelliğini kapatarak internete bağlanan cihazları azaltmalısınız. Bu sayede internetinizin performansındaki artışı fark edeceksiniz.

olumsuz hava koşulları

yağmur

Bazılarına çok garip gelse de bazılarına hava koşulları İnternet bağlantınızı etkileyebilir. Şiddetli rüzgarlar, yağış veya yağışlı hava, İnternetin yavaşlamasına veya kısmen kesilmesine neden olur. Örneğin, yüksek nemli havalarda, internet yönlendiricileriniz bu neme maruz kalır, bu nedenle yavaşlar ve daha düşük seviyelerde internet akışı sağlamaya başlar. Bu da internetinizin kesintiye uğramasına neden olur.

Alçak gerilim sorunu

elektrik akımı

Bulunduğunuz binada, eğer şimdilik güç kesintisi İnternet yavaşlamaları veya kesintileri yaşıyorsanız. Bu gibi durumlarda düşük voltajın sonuçları sadece modeminize değil, prize bağlı tüm elektronik cihazlarınıza da yansır. Modem tarafında ise bu durum modeminiz maksimum performansta çalışamayacağı için internet bağlantınızda anlık kopukluklara veya yavaşlamalara neden olacaktır. Bunun için bina ve evinizdeki elektrik akımını kontrol etmeniz gerekmektedir.

senin için internet neden çalışmıyor sorusuna cevaben internetin engellenmesine neden olan 8 unsuru listeledim. Yukarıdaki listede de görebileceğiniz gibi internetinizin kesintiye uğramasının en temel sebepleri. Elbette çok farklı ve beklenmedik sebeplerle internet kesintileri yaşayabiliriz. Bu tür sorunları tespit etmenin en net çözümü internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerine bağlanarak profesyonel yardım almak diyebiliriz.

İLGİLİ HABERLER

İnternet evin her yerinde hızlıyken yatağımızın inatçı gibi yavaş olmasının 8 olası nedeni

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir