1. Anasayfa
  2. Youtube

iPhone’lara YouTube Widget Geliyor – Webtekno

iPhone’lara YouTube Widget Geliyor – Webtekno
0

YouTube’un son iOS sürümü, kullanıcıların ilgisini çekecek bir özellikle karşımıza çıktı. iPhone ve iPad sahipleri artık YouTube’u bir widget olarak kullanabilecekler. Ayrıca, son çalınan şarkıları kilit ekranında gösteren widget’lar YouTube Music uygulamasına eklendi.

Dünyanın en popüler video ve canlı yayın platformu YouTube, iPhone kullanıcıları için özel yeni bir özellik sunuldu. YouTube, bu özelliğin bir parçası olarak iPhone ve iPad’lerin ana ekranında görüntülenir. Widget olarak kullanılabilir. Gelin, yeni YouTube özelliğini birlikte yakından inceleyelim.

Birkaç yıl önce Apple, widget adlı özelliği iPhone ve iPad’e getirdi. Böylece kullanıcılar telefonlarından uygulamalara erişebiliyor. ana ekranlarına ekleyebildiler. Google da bu durumdan yararlandı ve iOS ekosistemi Onun için yeni bir özellik hazırlanmış gibi görünüyor.

YouTube widget’ları böyle görünür

iOS için YouTube tarafından oluşturulan widget’lar iki farklı şekilde kullanılabilir. Onlardan biri 4 x 2 görünüm ayrıntılı widget. Kullanıcılar bu widget’ı kullandıklarında YouTube ana sayfasına, kısa videolara ve aboneliklere erişebilecekler. 2 x 2 görüntüleme penceresi Widget ise yalnızca aramalara izin verir. Kısacası söz konusu işlev, uygulamanın ana sayfasını açmadan doğrudan YouTube’un belirli bölümlerine gidebileceğimiz “düğmeler”den fazlasını sunmuyor.

İLGİLİ HABERLER

“@username” Instagram ve Twitter gibi YouTube’a geliyor

Yeni YouTube özelliği 17.40.5 Şifreli sürümü yükleyen iPhone ve iPad sahipleri tarafından deneyimlenebilir. Bu arada; Widget’ları yıllardır destekleyen Android ekosisteminde böyle bir özelliğin bulunmadığını belirtelim. Yani bu özellik, en azından şimdilik yalnızca iOS için.

YouTube Müzik uygulaması ayrıca kilit ekranına “Son Oynatılanlar” widget’ını da getirdi

iPhone’lar için YouTube Müzik uygulaması da yeni widget’larla kullanıcılara sunuldu. YouTube Music artık iOS kullanıcıları için kullanılabilir Kilit ekranlarında “son zamanlarda oynanan” görüntülenecek widget’lar. Yeni widget, en son çalınan sanatçılara, albümlere veya videolara hızlı ve kolay erişim sağlamayı amaçlıyor. Ekran görüntülerine baktığımızda widget’ın kilit ekranının üst kısmında olduğunu ve yeni bir şarkı açtıktan sonra güncellendiğini görüyoruz.

Ek olarak, şarkı adı widget’ının arkasında YouTube Music logosu göze çarpıyor. Çalmak istediğimiz şarkıya kolay ve hızlı bir şekilde başlamamızı sağlasa da bu durum bizi şarkının adını görmeye zorladığı için biraz sakıncalı olduğunu belirtebiliriz.

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir