1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Jitter Nedir, Nasıl Düşürülür, Jitter Değeri Kaç Olmalı?

Jitter Nedir, Nasıl Düşürülür, Jitter Değeri Kaç Olmalı?
0

İnternet ağ bağlantınızda veri paketlerinin aktarımı sırasında yaşanan gecikme tutarsızlığı nedeniyle oluşan ve özellikle canlı aramalarda son derece can sıkıcı sonuçlara neden olan jitter, gecikmeden çok daha fazlasıdır. Jitter nedir, ne işe yarar, değeri ne kadar olmalı gibi soruları tüm detaylarıyla cevaplayalım.

Pandemi ile birlikte mobilite dediğimiz uzaktan çalışma sistemi oldukça yaygınlaştı. Uzaktan çalışmak için iyi bir internet bağlantısı şarttır. Ancak, birçok farklı nedenden dolayı internete ağ bağlantınızda bazı sorunlar olabilir. Bunlardan en sinir bozucu olanlarından biri sinirliliktir. Bir gecikme gibi görünen jitter, ancak Bu, en doğru tanımı titreşim olan bir ağ sorunudur.

İnternete ağ bağlantısı sırasında, veriler paketler halinde gönderilir ve alıcıda paketten çıkarılır. Bu veri paketlerindeki gecikme tutarsızlığı titreşim sorununa neden olacaktır. Yaygın bir yavaş internet sorunu gibi görünse de, titreme sorunu ortaya çıktığında aslında çok daha sinir bozucu oluyor. Gelin ajitasyon nedir, nasıl azaltılır, değeri ne olmalı En sık sorulan soruları ayrıntılı olarak cevaplayalım.

sinirlilik nedir?

Dilimize titreşim olarak çevirebileceğimiz jitter, internet ağ bağlantısında veri paketlerinin aktarımı sırasında yaşanan deneyimdir. Gecikme tutarsızlığından kaynaklanan bir ağ bağlantısı sorunudur. Jitter, ilk bakışta yavaş bir internet bağlantısı veya gecikmiş veri paylaşımı gibi görünebilir, ancak sonuçlar bundan daha sinir bozucudur.

Jitter’in ne olduğunu anlamak için bazı detaylar vermemiz gerekiyor. İnternete bir ağ bağlantısının kullanıcıları arasında paylaşılan veriler paketlere bölünür ve sırayla gönderilir. Tüm bu veri paketleri alıcıya ulaştığında birleştirilir ve bu şekilde sunulur. Titreşim sorunu, bu ayrı paketlerin bağımsız gecikmeler yaşamasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Sinirlilik belirtileri nelerdir?

Canlı arama sırasında kurduğunuz internet bağlantınızda bir gecikme sorunu olduğunda. – Merhaba, herkese merhaba. cümle talep edilenden birkaç saniye sonra alıcıya iletilir. Bu sık sık olur gecikme sorunu ile. Çok can sıkıcı sonuçlara yol açmıyor, sadece insanlar sırayla konuşmaya ve üst üste gelen seslerden kaçınmaya çalışıyor.

İnternet bağlantınızda bir titreme sorunu olduğunda, canlı görüşme sırasında kullandığınız aynı cümle ‘Ben ha ba o kesti güldüler’ O aptalca bir zamanda ve anlaşılmaz bir şekilde alıcıya teslim edilir. Söz konusu canlı görüşmenin tamamen video olduğu düşünüldüğünde alıcının ekranda gördüğü görüntü son derece sinir bozucu olabiliyor.

Kabul edilebilir jitter değeri ne olmalıdır?

Titreşim değeri, ms kısaltmasıyla bilinen milisaniye cinsinden değerlendirilir. Kabul edilebilir titreşim değeri 30 ms veya daha azdır. 30ms’yi aşan titreşim değerlerinde ses ve görüntü kalitesinde bozulma başlar. Bu değer 150ms veya daha fazla ise, ki bu sizin için uygunsuz olsa da bir şekilde yönetebilirsiniz, o zaman her şey alt üst olur.

Jitter nasıl ölçülür?

yoğurma

Burada Bağlantı aracılığıyla Speed ​​​​Cloudflare jitter test sayfasını açın. Sistemi açtığınızda saniyeler içinde İnternet ağ bağlantınızı ölçecek ve sonuçları gösterecektir. İndirme, indirme hızını, yükleme, indirme hızını, ping, paylaşım hızını ve titreşim, gecikme tutarsızlığını gösterir. Test sonuçlarında, İnternet bağlantınız hakkında daha fazla ayrıntı görebilirsiniz.

Jitter değeri neden yükselir?

  • Kablosuz ağ sorunları
  • İnternet servis sağlayıcınızdan veya kullandığınız platformdan kaynaklanan sorunlar
  • Ağ tıkanıklığı

Wifi

Kablosuz ağ sorunları:

Günümüzde neredeyse tüm kullanıcıların artık bir ethernet kablosu yok, kablosuz bir Wi-Fi ağı üzerinden internete bağlan. Yönlendirici adı verilen ara sıra bir yönlendirici varsa, kablosuz ağ birçok sorun yaratabilir. Modem ve yönlendiricinizden kaynaklanan kablosuz Wi-Fi ağ sorunları, genellikle titreşim miktarını artırır ve İnternet kalitesini düşürür.

ISP’nizden veya kullandığınız platformdan kaynaklanan sorunlar:

Evde kullandığınız modem ve router’dan kaynaklanan Wi-Fi kablosuz ağ sorunu yoksa sorunun kaynağı ana kaynak, yani, İnternet Servis Sağlayıcınız olabilir. Titreşimi artıran bir diğer konu da bağlantı için kullandığınız platformdur. Sohbet ettiğiniz platformun sunucusundan kaynaklanan problemler de jitter değerini yükseltebilir.

Ağ tıkanıklığı:

Evinizde kullandığınız modem ve router’dan, internet servis sağlayıcınızdan veya kullandığınız platformdan gelen kablosuz Wi-Fi ağında herhangi bir sorun olmasa bile. ağda tıkanıklık olsa bile jitter değeri artar. Fark edeceksiniz, bazı saatlerde internet olması gerektiği gibi değil. Burada network tıkanıklığı denilen yoğunluk durumu da jitter değerini yükseltir.

Ajitasyon nasıl azaltılır?

  • Bağlantı kalitesini kontrol edin.
  • Titreşim arabelleği kullanın.
  • İyi bir yönlendirici kullanın.
  • Bir ethernet kablosuyla internete bağlanın.
  • Bağlantı frekansını kontrol edin.

İnternet

Bağlantının kalitesini kontrol edin:

Sorunun İSS’nizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için bağlantı kalitenizi kontrol edin. Bağlantıyla ilgili bir sorun varsa, emin olun İnternet servis sağlayıcınızın teknik servisi ile görüşün ve durumu bildirin. Çoğu zaman bu tür bağlantı sorunları uzaktan müdahale ile çözülmektedir.

Titreşim arabelleğini kullan:

Eğer bir VoIP sistemi kullanarak internet üzerinden sesli görüşme yapıyorsanız titreşim en büyük sorunlarınızdan biri olacaktır. Titreşim arabelleği adı verilen bir aygıt Direk VoIP sistemi ile bağlantı kurabilir ve jitterin olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz. Statik ve dinamik olmak üzere iki tür titreşim belleği vardır.

İyi bir yönlendirici kullanın:

Router yani router kullanıyorsanız cihazın özelliklerine dikkat etmelisiniz. Bazı yönlendiriciler özellikle ses verisi paketlerine öncelik verir. ve böylece bir ajitasyon sorunu olsa bile çok fark edilmez hale getirir. Kullanıcı alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurarak doğru özelliklere sahip iyi bir yönlendirici seçmelisiniz.

Bir ethernet kablosuyla İnternete bağlanın:

Evde kullandığınız modem ve router’dan kaynaklanan gözle görülür bir Wi-Fi kablosuz ağ sorunu olmasa bile. Eğer jitter değeri yüksekse pek iyi çalışmıyor demektir. Geçici bir çözüm olarak çoğu zaman modem kutusundan çıkan ethernet kablosu ile bilgisayarınızı direk modeme bağlayın ve kablolu internetin neden olduğu jitter sorununun olumsuz etkilerinden kurtulun.

Bağlantı frekansını kontrol edin:

İnternet ağımıza genel olarak 2.4 GHz ve 5 GHz frekanslarında bağlantı sağlamaktayız. 2,4 GHz, geniş bir alanda yavaş ancak verimliyken, 5 GHz, dar bir alanda hızlı ancak verimlidir. Kullanıcı alışkanlıklarınıza göre en doğru bağlantı sıklığını seçerseniz başta jitter olmak üzere birçok farklı internet ağ bağlantı probleminden kurtulursunuz.

İnternet üzerinden veri paketleri aktarılırken gecikme tutarsızlığından kaynaklanan sorun ajitasyon nedir, değeri ne olmalıdır Sıkça sorulan soruları cevapladım ve konu hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir