1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

KAAN’ın Kokpiti Paspas Sapıyla Tutulduğu İddiası Yalan Çıktı

KAAN’ın Kokpiti Paspas Sapıyla Tutulduğu İddiası Yalan Çıktı
0

KAAN isimli milli savaş uçağının tanıtımında çekilen bir fotoğraf sosyal medyada gündem olurken, kokpit kapağının paspas sapından tutulduğu iddialarını ortaya çıkardı. Teyit.org’un paylaştığı bir haber bunun doğru olmadığını gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde TAI tarafından geliştirilen milli muharebe uçağının (MMU) adı netleşti. Yapay zeka desteği gibi bazı öne çıkan özelliklere sahip olan uçak,”KAANUçağın ilk uçuşunu Aralık 2023’te yapacağı belirtilse de 2028’de TSK envanterine gireceği belirtildi.

KAAN, 1 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tanıtıldı. TAI tesislerinde düzenlenen törenin ardından Erdoğan, uçağın kabinine oturdu. İşte bu sırada çekilen ve sosyal ağlarda gündem olan bir fotoğraf.

Kokpit örtüsü, paspas sapı tarafından tutulacaktı.

Sosyal medyada dolaşan fotoğrafta uçağın kokpit örtüsünün sopayla tutulduğu görülüyor. Birçok kullanıcı bu çubuğu “paspas koluolduğunu iddia ederek paylaşmaya başladı.” her halükârda Teyit.org tarafından paylaşılan bir rapor, bunun doğru olmadığını gösterdi.

Teyit’in yaptığı incelemede paspasın sapı olduğu söylenen şeyin tedbir amaçlı kullanılan demir çubuk olduğu ortaya çıktı.

Teyit’in haberine göre fotoğrafta görülen metal çubuk “sapı açık tut” Havacılık olarak adlandırılır ve büyük ve ağır nesneler için kullanılır. kapılarını tut için kullanılır. Güvenlik önlemi olan bu çubuğun genellikle askeri araçlarda kullanıldığı da belirtiliyor. Bu da resimdeki gündemdeki şeyin paspas sapı yerine kazaları önlemek için konulan bu tip demir çubuk olduğunu göstermektedir.

Ayrıca Teyit, savunma sanayinde tecrübeli kişilere ulaşarak durumu teyit ettiğini söyledi. Buna göre bu hidrolik kol, bu durumda olduğu gibi uçak kanopisinin uzun süre açık kalması gereken durumlarda önlem olarak tercih edilebilir.

İLGİLİ HABERLER

Motorları kanatlarda veya kuyruktayken neden daha küçük uçaklar uçar?

Kaynak:
https://teyit.org/analiz/milli-muharip-ucaginin-kokpit-kapaginin-paspas-sapiyla-durduruldugu-iddiasi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir