1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Kadın Düşmanı Inceller ve Şiddet Dolu ‘İnanışları’

Kadın Düşmanı Inceller ve Şiddet Dolu ‘İnanışları’
0

Son birkaç yılda, internette kendisini “zayıf” olarak tanımlayan kadın düşmanı bir topluluk ortaya çıktı. Kendilerine büyük travmalar yaratan, çirkin ve şiddet dolu dilleriyle kadınları hedef alan, örnekleri artan cinayet ve intiharlara konu olan bu insanlar tam olarak nedir?

İnternetin ve sosyal medyanın hayatımıza neler kattığını ve neler çıkardığını sık sık tartışırız. Peki, genel olarak sosyal ilişkiler ve insan psikolojisi ile ilgili olan bu kazanım ve kayıpların boyutları nelerdir? Ne kadar kötü olabileceğini hiç düşündük mü?

Yani evet, bu konularda araştırma yapan bilim insanları bunun farkındadır. Ama konumuz onlar değil, uyanık olduğu saatlerin neredeyse tamamını internetteki herhangi bir platformda geçiren 15 yaşında bir genç ya da internette kendi sosyal dünyasını yaratmaya çalışan dışlanmış asosyal bir insan.

Bu insanlar, erkek ya da kadın, giderek artan bir şekilde ‘çevrimiçi dünyalarına’ kapıldılaryanlış düşüncelere sürüklenip yok oluyorlar… İncel, “kendileri gibi düşünen” nice insanla bir araya gelip kadın düşmanlığını artıran bir “cemaat” ve ne yazık ki bu topluluğun düşünceleri onlarca kişinin ölümüne yol açtı. insanlar

Çevrimiçi dünyada kimse size yumruk atamaz…

Çünkü çevrim içi hayatımız çok güvenli(!), özellikle de “anonimlik” gibi bir “kutsama” varken. kendi yankı odamızda boğulduğumuz bir alanın Bize zarar vermenin mümkün olduğunu düşünmüyoruz bile. fark etmemiz oldukça güç. Çünkü algoritmanın görevi bize ne istediğimizi göstermektir.

Mesela elmadan nefret ediyoruz diyoruz, bakalım neymiş! Yalnız değiliz, elmayı sevmeyen çok insan var. ve belli ki elmayı sevmemek de gayet normal ve “doğru” bir düşünce… Peki ara sıra elma seven biri varsa ne yapsın? Bize yumruk atmak, ekrandan aşağı atlamak, biraz konuşmak, çekip gitmek gelmiyor içinden… Sonuçta haklıyız, bakın ne kadar da sıkıştık!

“Kadınlardan nefret ediyorum, hayatımın düzelmesi imkansız, bu yüzden öldürüp ölmeliyim”

İncel kavramı internet kültürüne ilk kez 1990’larda Kanadalı bir öğrencinin oluşturduğu bir web sitesinde kullanılmaya başlandı. bu bizim arkadaşımız “ilişkisel olmayan” ve cinsel deneyimlerini paylaşmak Yorum bekliyorum, sonra bu sitede her cinsiyetten insan kendi cinsel olmayan, ilişki dışı hikayelerini anlatmaya başlıyor.

olaya dayalı “dışlanmış”, “marjinalleştirilmiş” “akıl sağlığı sorunları nedeniyle marjinalleştirilmiş ve izole edilmiş” Cinsellik ve ilişki konularını kapsayıcı bir platformda konuşabilme fikri var. Zamanla bu “isteksiz bekarların” toplandığı sitede “incel” kelimesi kısaltma olarak kullanılmaya başlandı. Başka bir deyişle, ayrıldığında kadın düşmanlığı veya “fakir erkekler” ile hiçbir ilgisi yoktu. Ama ne yazık ki işler değişti…

Bugün, inceler bu ifadeyi “istemsiz bekarlık” (“isteksiz bekarlar”) kelimesinin kısaltması olarak kullanıyor. Bu “isteksiz bekarlığın” gerekçesi olarak erkekleri ise şanssız ve düzeltilemez genetiğine (kaslı bir vücuda sahip olmama veya keskin yüz hatlarına sahip olmama gibi), psikolojilerine, sosyal statülerine ve bildikleri tek şey bu kriterlere göre seçmektir. bu da “fakir” insanları ortadan kaldırmaktır. Kadınları gösteriyorlar. Incels, “genetiği doğru” ve “şanslı” erkeklere “çad” adını verir.

Incels’e göre kadınlar, seks, para ve statü tutkunları olan aşağı yaratıklardır. ince sonra kadınların artan “güçlenmesi” ve kendi eşlerini seçme özgürlüğünün artması Bu büyük bir hata ve bu kadınlar en kötü cezayı hak ediyor. Burada ceza derken maalesef tecavüzden ölüme kadar geniş bir ölçekten bahsediyoruz.

Yine ayrıldılar, “yakışıklı”, “kaslı”, “zengin” ve bir kadını “prenses gibi hissettirecek” erkekler Kadınların tek hedefi onlara sahip olmayan incellerken, kendilerine açıkça zavallı demekten çekinmiyor, kendilerinden ve kaderlerinden nefret ediyor, birbirlerine acıyor ve bu acıyı nefrete ve şiddete dönüştürüyorlar.

Bilhassa Reddit gibi platformlarda bir araya gelen kişiler birbirleriyle etkileşime girerek ve onları besleyerek zehirli düşüncelerini büyütürler. Ancak son yıllarda yaşanan büyük tartışmalardan sonra Reddit gibi platformlar, incellerin toplandığı subreddit’ler vs. Buna rağmen yayınlanan raporlar, 2021 ile 2022 yılları arasında inceller tarafından gönderilen “toplu katliam” mesajlarında %59’luk bir artış olduğunu gösteriyor.

Cinayet ve intiharla ilgili haberlerin ana karakterleri inceller oldu…

Geçmişte incelerin toplandığı forumlarda vakit geçirerek nefretlerini besleyen ve büyüten “incel” insanlar Birçok kötü olayın ana karakterleri oldular. Hemen hemen tüm olaylar cinayet ve ardından intiharla sonuçlandı.

Örneğin, 2009 yılında George Sodini adında bir adam ilk üç kadını öldürdü, ardından intihar etti. İnternet izleri onun bir “ince” olduğunu gösterdi. Kadınlardan nefret ediyor ve onların ölmesini istiyordu… Daha da ürkütücüsü, bu adamın “Sodini’ye gitmek” diye yaptığının bir “ifade”ye dönüşmesi ve kendi cılız çevrelerinde yüceltilmesi…

Takip eden yıllarda onlarca benzer durum.Kendini zayıf olarak tanımlayan, forumlarda ve sosyal medyada kadın düşmanlığından bahseden ve sıklıkla intihar, cinayet, tecavüz gibi düşüncelerini ifade eden birçok kişi öldürülmüş ve ölmüştür. Üstelik içlerinden biri intihar düşüncesinden bahsettiğinde onu durdurmak yerine “Madem gideceksin, yalnız gitme” gibi sözlerle cinayeti kışkırtıyor.

Sağduyudan, özgüvenden ve vicdandan uzak olan bu kişiler, çünkü kişisel sorunları çözme ve sağlıklı bir birey olma sorumluluğunu almaktan kaçınırlar.Onlarca masum insan hayatını kaybetti…

Bir insan bunu kendine neden yapar?

Incels nefretinin neden olabileceği zararların örneklerini gördüm ve bir insanın kendini neden böyle bir travma çukuruna attığından, nefretin nasıl bu kadar normalleştirilebileceğinden bahsetmek istiyorum.

“İncel” diyen izleyicinin basit bir çizimini yapmak için; erkek, genellikle heteroseksüel, genellikle bir kadın tarafından reddedilme öyküsü olan14-35 yaş arası geniş bir kitleye yayılan bir topluluktan bahsediyoruz.

Ancak birkaç kritik ortak nokta var. Hemen hemen tüm incelikler kendi bedenlerinden, yaşamlarından ve sosyal statülerinden nefret ederler. Umutsuz bir durumda olduklarını, hiçbir zaman seks ya da romantik bir ilişki yaşama şansları olmadığını ve asla olmayacaklarını hissederler.

Incels’e göre Chad ve Incel arasındaki fark bu. Yüz kırışıklıkları, burun, kemik yapısı…

Çünkü onlara göre görünüşleri kötü genetiğine bağlıdır ve bunu değiştiremezler, statüleri ve sosyal hayatları da bu şekilde özellikle kadınlar tarafından engellenmekte ve onlar da bunu geliştirememektedir. Kadınlara nasıl görünmeleri gerektiği konusunda sürekli emirler veren, onlara hayatlarını nasıl yaşamaları gerektiğini söyleyen ve tarzları olmadığında öldürmekten çekinmeyen erkekler, artık istediklerini yapamayacakları için kadınlardan nefret etmektedirler. Oldukça ironik…

Özellikle genç yaşta karşı tarafla seks ya da romantik bir ilişki için kurulan iletişimde alınan cevaplar kişinin psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca tekrar kişinin cinsiyeti ne olursa olsun Toplumun kendisine yüklediği yükleri kaldıramaması ve kendine uygun bir etiket bulamaması psikolojisini de çok kötü etkiler.

Bu tür senaryolarda bu kişilerin destek alması, kendileriyle barışması ve sosyal bireyler olma yolunun açılması gerekmektedir. Ancak seyrelticiler için durum tersinedir. Çünkü onlar da ait olduklarını hissediyorlar. “yoksulluklarını” kabul ettilerüstelik bu “aşağılık psikolojisini” nefrete dönüştürmeyi başarmış ve başka bir kaynağa yönlendirmiş bir topluluk buluyorlar. Hal böyle olunca da kendilerini keşfetmeye ve kabul etmeye çalışmaktansa. nefret kusmayı ve sorumluluk almamayı tercih ediyor. Bu korkunç bir davranış ve yanlış bir yol olsa da maalesef o psikolojideki bir birey için en kolay yol… Dolayısıyla sayıları artıyor.

Sosyal medya ve internet kültürünün şişirdiği “sahte hayatlar” zayıf insanlar üzerinde oldukça etkili oluyor.

Şimdiye kadar fark etmiş olabileceğiniz gibi, incelticiler sürekli bir rekabet içindedir. Bir kadının onları “seçmesi” için yakışıklı, zengin, güçlü olmalılar inanmak; Ve böyle olamayacakları için umutsuzluk ve nefretle doludurlar. Sonra öldürmeyi, tecavüzü ve şiddeti kendileri haklı çıkarıyorlar.

Bu acımasız, insanlık dışı vizyon sosyal ağlara ve hatta porno kültürüne yansıyan gerçeklikten çok uzak bir manzara ürünü. Çünkü maalesef böyle bir algının yansıtıldığı doğru… Sosyal medyayı kullanan gençlerin nasıl göründükleri, neye sahip oldukları, nasıl bir hayat yaşadıkları, ne kadar güzel ya da güzel oldukları onlar için “her şey” demek.

Bu, cinsiyete bakılmaksızın tüm gençler üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Estetikle “o kadın/erkek” gibi görünmeye çalışan genç kadın ve erkekler, arabasında logo ile fotoğraf çektirmek isteyenler, hayatını olabildiğince renkli hale getirmeye çalışanlar, Güzel ve zengin görünmek için kendi gerçeklerinden vazgeçenler…

Bir diğer suç da kadının cinselliği ve hayatıdır. bekar adamın kontrolünde olması gerektiği fikri beslenme topluluklarında. Kadın, kendisi için seçilen adamın karısı olur, ona çocuklar verir, her istediğini yapar. Partnerini seçmeye kalktığı zaman cezasını çekmelidir elbet… Bu hastalıklı düşünce, kendi eksikliklerini ve sorumluluklarını inkar etmeyi seçmekbilinçsiz, cahil ve kötü niyetli insanların kullandığı korkunç bir varlığa dönüşür…

2022 yılında hala kadınların bireysel hak ve özgürlüklerini tartışma konusu yapanlar, kadın özgürlüklerinin ‘doğrusu ve yanlışı’ üzerine konuşanlar, milyonlarca kadının hayatını tehlikeye atmanın yanı sıra bu tür birçok olayın gün yüzüne çıkmasına neden oluyor…

Hem erkekler hem de kadınlar için nasıl “en ideal” olunacağı hakkında Sınır çizmeye çalışanlar, “Kadına ne diyorsun”, “Erkek ne diyorsun” diye başlayan saçma sapan cümleler kurmaktan vazgeçmeyenler. eşit derecede sorumlu ve pişmanlık duymaya hazır olmalıdırlar.

Kaynaklar: Güvenlik Tehditleri Araştırma ve Kanıt Merkezi, BBC haberleri, Konuşma, New Yorklu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir