1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Meta, Türkiye İçin ‘Seçim Operasyon Merkezi’ Kurdu

Meta, Türkiye İçin ‘Seçim Operasyon Merkezi’ Kurdu
0

Meta, Türkiye’de 14 Mayıs genel seçimleri için özel güvenlik merkezi kurduğunu duyurdu. Merkezin sorumluluk ve görevleri paylaşıldı.

Türkiye yeni bir Cumhurbaşkanlığı seçim sürecine girdi. Cumhurbaşkanlığını 5 yıllığına devralacak kişi 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerle belirlenirken, seçim güvenliği Türkiye’nin gündeminde olmaya devam ediyor.

Pek çok üçüncü parti seçim güvenlik önlemleri konusunda yardımcı olacaklarını beyan etmeye devam ederken, bugün Meta’dan önemli bir haber geldi. açıklama geldi. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketiTürkiye’de seçim güvenliği için özel bir merkez kurduğunu duyurdu.

Seçim Güvenliği Meta Yapılandırma Merkezi:

Meta, paylaştığı açıklamada, “Türkiye’nin 14 Mayıs seçimlerini güvende tutmaya yardımcı olmak için yanlış bilgilerin yayılmasını azaltmak ve uygulamalarımızdaki zararlı içeriği kaldırmak için insanlara, ortaklıklara ve teknolojiye yatırım yapıyoruz.“diye belirtti. Bu kapsamda,”Türkiye Seçim Harekat Merkezi” aktif edildiğini duyurdu.

Türkiye Seçim Harekat Merkezi’nin görevi ne olacak?

Şirket tarafından paylaşılan açıklamada, merkezin potansiyel tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit etme ve daha hızlı müdahale etme gibi görevleri yerine getireceği söylendi. WhatsApp’ta reklamlar, viral mesajlar ve daha fazlasıbu merkezin sorumluluğunda olacaktır.

Meta’nın Seçim Operasyonları Merkezi’nden yapılan açıklamanın tamamı:

İnsanları güvende tutmak için zararlı içeriği kaldırma

İnsanların uygulamalarımızda önemsedikleri şeyler hakkında açıkça konuşabilmelerini ve bunu yaparken kendilerini güvende hissetmelerini istiyoruz. Topluluk Standartlarımız, Facebook ve Instagram’da hangi içeriğe izin verilip verilmediğini herkese açık bir şekilde belirtir ve tercih edilen birçok alanı kapsar. Bunlar, taciz ve şiddete teşvik ile ilgili politikaların yanı sıra etnik köken veya din gibi konularda insanlara yönelik saldırıları yasaklayan ayrıntılı nefret söylemi politikalarını içerir. Bu kuralları ihlal eden içeriği tespit ettiğimiz anda kaldırıyoruz.

Seçim günü yaklaştıkça potansiyel tehditlerin gerçek zamanlı tespiti ve hızlı aksiyona odaklanan Türkiye Seçim Operasyon Merkezi’ni devreye alacağız. Meta’nın bu büyük ölçekli girişimi, şirketimizin farklı departmanlarında çalışan mühendis, hukukçu, araştırmacı ve analistleri bir araya getirecek.

Sahte bilgi ve sahte haberlerle mücadele

Belirli durumlarda, potansiyel şiddete veya fiziksel zarara katkıda bulunabilecek veya oy vermeyi caydırmayı amaçlayan yanlış bilgileri Facebook ve Instagram’dan tamamen kaldırırız. Bunlar, oy kullanma tarihleri, yerleri, saatleri ve yöntemleri hakkında yanlış raporları içerir.

Yayılmayı yavaşlatmaya ve insanları yetkili kaynaklardan gelen bilgilere yönlendirmeye odaklanıyoruz, böylece daha az insan diğer tüm sahte bilgi türlerini görüyor. Bunu yapmak için, aralarında Türkiye’den Sağlık Payı ve Teyit’in de bulunduğu 90’ın üzerinde bağımsız üçüncü taraf teyit kuruluşuyla çalışıyoruz.

Birlikte çalıştığımız doğruluk kontrol kuruluşları içeriği yanlış olarak sınıflandırdığında, insanların görme olasılığını azaltmak için içeriğin görüntülenmesini önemli ölçüde azaltır, içeriği paylaşan veya daha önce paylaşmış olan kişileri uyarır ve içeriğe yol açan uyarı etiketleri ekleriz. bilgilerin yanlış olduğunu doğrulamak için vücudun makalesi. İçerik “yanlış”, “kısmen asılsız” veya “değiştirilmiş” olarak sınıflandırıldığında, bu içeriğe uyarı etiketleri ekler ve insanların görme olasılığını azaltmak için gösterimini azaltırız.

Son dakika haberlerinde hızlı hareket etmenin özellikle önemli olduğunun farkında olduğumuzdan, teyitçilerin Türkiye seçimleriyle ilgili içeriği bulmasını ve sıralamasını kolaylaştırdık. Hakikat kuruluşlarının daha kolay bulabilmesi için seçimle ilgili içeriği tek bir yerde toplamak için anahtar kelime algılamayı kullanıyoruz.

Aynı zamanda, WhatsApp’ta, insanlar şüpheli veya yanlış görünen bir mesaj aldıklarında, içeriğin doğruluğunu teyit etmek için bu bilgileri Doğruluk ve Onay kurumlarıyla tekrar kontrol etmelerini öneririz.

Ayrıca, “Sahte haberlerle nasıl mücadele edebilirsiniz?” kullanıcılarımızın çevrimiçi sahte haberleri tespit etmesine ve bunlara karşı önlem almasına yardımcı olmak için. Kampanyayı başlattık. Bu kampanyanın bir parçası olarak, sahte bilgilerin nasıl tespit edildiğini ve ne yapılması gerektiğini duyurmak için yerel radyo istasyonlarıyla ortaklık kurduk.

Dijital okuryazarlık eğitimine değer veriyoruz ve bunun sonucunda yanlış bilgileri belirlemeye odaklanan ve Türkiye’de dijital okuryazarlığı geliştirmeyi amaçlayan programlar başlattık. Mart ve Nisan 2023’te yetişkinlere dezenformasyon ve seçim okuryazarlığı eğitimi sağlamak için Bilgi Üniversitesi, MediaWise ve Habitat Derneği dahil olmak üzere akademik, medya ve kar amacı gütmeyen kuruluşlarla da ortaklık kurduk.

WhatsApp’ta viral mesajlar

Geçen yıl, herhangi bir tek seferlik mesajın aynı anda yalnızca bir gruba iletilebileceğini açıklamıştık. Aynı özelliği 2020’de yüksek teslimli mesajlar için kullanıma sunduk ve WhatsApp’ta gönderilen mesaj sayısının yüzde 70’in üzerinde düştüğünü gördük.

İnsanlar ayrıca kendilerini grup sohbetlerine kimlerin ekleyebileceğini ve tanımadıkları kişileri engelleyebileceğini veya bildirebileceğini denetleyebilir, bu da onlara gizlilikleri üzerinde daha da fazla kontrol sağlar.

Siyasi reklamlar ve şeffaflık

Uygulamalarımızda sosyal meseleler, seçimler veya siyasetle ilgili reklamlar yayınlamak isteyen reklamverenler, kim olduklarını ve hangi ülkede yaşadıklarını kanıtlamak için bir doğrulama sürecinden geçmelidir. Şeffaflık ilkelerimiz gereğince gönderilere reklam verenin kim olduğunu gösteren etiketler eklenmektedir.

Ayrıca, kullanıcıların daha az reklam görmeyi seçebilmesi için yeni kontroller ekledik. Kullanıcılar, bu kontrolleri kullanırken etiketlenmiş reklamları görmezler.

Tüm siyasi ve seçim reklamları yedi yıl boyunca Reklam Kitaplığımıza eklenir, böylece herkes hangi reklamların yayınlandığını, hedefleme bilgilerini ve bunlara ne kadar harcandığını bilir.

Seçim müdahalesiyle mücadele

Seçimlere müdahaleyi önlemek için özel ekipler kurduk. Oluşturduğumuz bu ekipler aracılığıyla, gelişmiş ağlar kullanarak halka açık tartışmalara müdahale etmeye çalışan Sayfalara, Gruplara ve Hesaplara, yani Koordineli Kötüye Kullanıma (CIB) odaklandık.

2017’den bu yana, koordineli kötüye kullanım (CIB) nedeniyle dünya çapında 200’den fazla ağı kapattık; Platformlarımızda bu tür faaliyetler tespit ettiğimizde, özellikle seçimlerle ilgiliyse harekete geçiyoruz. Belirlediğimiz CIB ağlarını izlemeye ve kaldırmaya ve ayrıntılarını herkese açık bir şekilde paylaşmaya devam edeceğiz.”

Kaynak:
https://about.fb.com/news/2023/04/how-meta-is-preparing-for-turkiyes-2023-elections/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir