1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Meta’dan Twitter Rakibi Sosyal Medya Platformu Geliyor

Meta’dan Twitter Rakibi Sosyal Medya Platformu Geliyor
0

Twitter’ın metin tabanlı platformlar arasındaki liderliği yakın gelecekte tehlikede gibi görünüyor. Son gelen haberlere göre Meta, Twitter’a rakip olabilecek bir platform üzerinde çalışıyor.

Twitter, Ekim 2022’de Elon Musk’ın eline geçtiğinden beri ciddi tartışmalara ve tepkilere konu olmaya devam ediyor. Ancak bir de gerçek var ki; Bugün Twitter kendi alanının tahtını gasp edecek rakip yok

Yeni keşfedilen detaylara göre bu durum yakın zamanda değişebilir. Facebook ve Instagram’ın ana şirketi MoneyControl tarafından sağlanan bilgilere göre amaç, Twitter’a rakip olacak metin tabanlı bir sosyal medya platformu üzerinde çalışıyorlar.

Peki bu platform nasıl olacak?

Sızdırılan ayrıntılara göre platform, merkezi olmayan bir sosyal ağ protokolü. “ActivityPub” üzerine kurulacaktır. ActivityPub ayrıca Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla popüler hale gelen ve Twitter’a alternatif olarak görülen Mastodon’a da ev sahipliği yapıyor.

Platformun “bağımsız” olacağı belirtilse de erişim Instagram üzerinden olacak. Kullanıcılar platforma Instagram hesapları ile kayıt olacaklar. Platformun adı henüz netlik kazanmasa da şimdilik Meta kod adı “P92” kullanır.

Meta haberi doğruladı!

Haberin yayınlanmasından saatler sonra, bir Meta sözcüsü MoneyControl’e söyledi. Sözcünün açıklaması şu şekilde paylaşıldı:

“Metin tabanlı gelişmeleri paylaşmak için bağımsız, merkezi olmayan bir sosyal ağ üzerinde çalışıyoruz. Yaratıcıların ve ünlülerin ilgi alanlarıyla ilgili güncel bilgileri paylaşabilecekleri ayrı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Meta’nın rakip Twitter platformu hakkında henüz bir detay paylaşılmadı. Platform şu anda gelişen Her ne kadar biliniyor olsa da ne zaman yayınlanacağı da bilinmeyenler arasında yer alıyor.

Kaynak:
https://www.moneycontrol.com/news/business/startup/meta-mulls-a-Twitter-competitor-codenamed-p92-that-will-be-interoperable-with-mastodon-10223961.html

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir