1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Microsoft Edge, Ziyaret Ettiğiniz Siteleri Bing’e Gönderiyor

Microsoft Edge, Ziyaret Ettiğiniz Siteleri Bing’e Gönderiyor
0

Microsoft Edge’in, kullanıcıların tıkladığı tüm URL’leri Bing’e ait bir API’ye gönderdiği tespit edildi. Olayın ortaya çıkmasının ardından Microsoft, bunu bilerek yapmadığını açıkladı. Takip edilmek istemiyorsanız birkaç adımda bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Son zamanlarda adından söz ettirmeye başlayan internet tarayıcısı, ABD’li teknoloji devi Microsoft’un yapay zeka dopingi sayesinde ortaya çıktı. marj Çok garip bir gelişmeydi. Bir kullanıcının ziyaret ettiği Microsoft Edge tüm web siteleri, Bing arama motorunun onu bir API’ye aktardığı bulundu. Peki Microsoft Edge bunu neden yapıyor?

İlk olarak Reddit’te gündeme getirilen sorun, Microsoft’un kullanıcıyı takip et Hareketinin bir parçası olarak kabul edildi. Ancak durum böyle değildi. Microsoft’un geçen yıl test ettiği ve yakın zamanda piyasaya sürdüğü bir özellik, olması gerektiği gibi çalışmıyordu. Bu nedenle, kullanıcıların gittiği tüm URL’ler Bing API’sine aktarılmıştır.

Neyse ki izlenmekten kurtulmanın kolay bir yolu var!

Diyelim ki Microsoft Edge kullanıyorsunuz ve içerik oluşturucu izleme özelliği zaten ayağınıza geldi. Bing’e aktarma Bu özelliğin sizi takip etmesini engellemek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey ayarlar bölümüne gidip özelliği devre dışı bırakmak. Peki bunu nasıl yapacaksın?

  • Aşama 1: Microsoft Edge’i açın.
  • Adım 2: Ayarlar bölümüne girin.
  • Aşama 3: Gizlilik, arama ve hizmetler üzerine tıklayın.
  • Adım #4: Hizmetler altında, “Microsoft Edge’de içerik oluşturucuları takip etmek için önerileri göster” seçeneğini kapatın.

İLGİLİ HABERLER

Microsoft, tüm Edge tarayıcılarını işbirliğine dayalı çalışma alanlarına dönüştüren bir özelliği duyuruyor: çalışma alanları

Microsoft Edge’in içerik oluşturucu izleme özelliği şöyle görünür:

Microsoft Edge özelliği

Microsoft sorunu çözmek için adımlar attı

Verge, Reddit ve diğer platformlarda tespit ettiği Microsoft hata raporlarını gönderdi. Bir Microsoft sözcüsü bu raporları söyledi farkındalar ve hatayı düzeltmek için adımlar attıklarını söyledi. Sorunlu özellik, çok yakın bir gelecekte düzgün bir şekilde çalışabilir gibi görünüyor.

Kaynak:
https://www.theverge.com/2023/4/25/23697532/microsoft-edge-browser-url-leak-bing-privacy

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir