1. Anasayfa
  2. Teknoloji

MSN Messenger’ın Sonunu Getiren Şey Neydi?

MSN Messenger’ın Sonunu Getiren Şey Neydi?
0

Gönderilen titreşimler, irili ufaklı yazı stilleri, su balonu fırlatma, “Gözlerinin yeşilini özledim Tripkolik” şarkıları, “Yılmaz’ı MSN’den siler misin” kavgaları… Geçmişe dönüp baktığımızda hepimizde MSN var. yıl. Messenger ile yaşadım. Yavaş yavaş hayatımızdan çıkan MSN kapandı, ne oldu?

Facebook daha hayatımıza girmedi, bazı insanlar bile değil. telefonun bile yok MSN Messenger, o zamanlar insanların birbirleriyle iletişim kurdukları en eğlenceli platformdu.

90’ların sonunda ortaya çıkan ve hayatınızın vazgeçilmez parçası Bir işletme olan MSN, 2013 yılında aşamalı olarak hayatımızdan çıkmış ve tamamen kapatılmıştır.

Önce geçmişi hatırlayalım…

Tüm gün okuldan eve geldiğimde gün içinde hiç konuşmamışız gibi MSN’de saatlerce konuştuğum arkadaşlarım oldu. Dönemin “flörtleşme” yöntemi ise “Ne dinlediğimi aç” Parçayı etkinleştirerek gönderilen bir şarkıyı çalmak ve bir öpücük animasyonu göndermekti.

șєкιℓℓι иι¢кℓєяℓє ιѕιмℓєяιмimiziι ѕüѕℓєя∂ιк ve nedense bazı büyük ve bazı küçük harfler yazarak “havalı” olduğumuzu düşünürdük. Titreşimler göndererek diğerini boğduğumuzda “O kadar sık ​​titreşim gönderemezsiniz.’ uyarısına bakardık.

Eski günleri hatırlatmak için bu kadar nostalji yeterliyse, MSN Messenger’ın nasıl ortaya çıktığına bir göz atalım.

msn öpücüğü

E-posta, 1990’larda bilgisayar kullanıcıları için en popüler iletişim aracıydı. Her halükârda, anlık mesajlaşmanın zevk ve eğlencesinden Eksikti. Bunun için bir “anlık mesajlaşma” gerekiyordu.

Kitlesel İnternet hareketi büyüdüğünde, bu ihtiyacı karşılamak için mücadele eden 4 rakip vardı: AOL Instant Messenger, ICQ, Yahoo! Messenger ve Microsoft MSN Messenger. Şimdi geriye dönüp baktığımızda yarışı kim kazandı belirgin.

1999 yılında MSN Messenger hayatımıza büyük bir hızla girdi.

1999 yılında ICQ ve AOL 3 yıldır faaliyet gösteriyordu. Temmuz ayında çıkan MSN Messenger ertelendi bile. Ancak artık çok geç zirveye ulaşmak bir engel değildi.

Çok akıllıca bir karar alındı ​​ve Microsoft’un Hotmail’i ile entegre edilmesi planlandı. Bu karar, milyonlarca kullanıcının anlık iletişim sağlamak e-posta hizmetinin popülaritesinden yararlanacaktır.

Maksimum 2 yılda 29 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

msn microsoft

Başlangıçta sadece bir anlık mesajlaşma hizmeti olan MSN Messenger, arayüz özelleştirmeleri ve dosya aktarımını kolaylaştırma gibi özellikler eklenerek arttırılmıştır.

2001’in başlarında, MSN Messenger hizmetinin 29 milyondan fazla benzersiz kullanıcısı vardı. dünya çapında en çok kullanılan anlık mesajlaşma servisine dönüştürdü.

Titreşimler, gülümsemeler, web kameraları ve daha fazlası…

Arayüzünün özelleştirilmesinin yanı sıra, artık “emoji” dediğimiz o zamanın “gülen yüzleri” çok popülerdi. Anlık ses kaydı gönderebilir, webcam görüntülü sohbet edebilir, arkadaşlarınızla aynı anda oyun oynayabilir, karşınızdaki kişinin dikkatini çekmek için titreşim gönderebilir ve hatta ekranlarına gönderebilirsiniz. “Su Balonu Fırlatan Çocuk” Bunun gibi animasyonlar gönderebilirsiniz.

msn neden kapalı

Tüm bu özellikler, dönem için prim ve olağanüstü bir zevk kaynak oldu. İnsanlar MSN Messenger kullanmak için akın etti ve saatler burada boşa gitti.

Bir Devrin Çöküşü: MSN Messenger yavaş yavaş kanamaya başladı.

Adını Windows Live Messenger olarak değiştiren MSN Messenger, en son revizyonlarla birçok temel işlev kaldırıldı. Bariz hatalar vardı ve güvenliği sorgulandı.

Örneğin, 9.0 sürümü ile şirket “varsayılan durum” seçenekleri, web kamerası ayarlarını ve hatta hâlâ kulaklarımızda çınlayan efsanevi giriş sesini kaldırdı.

Windows Live Messenger, Skype satın alındığında hızlı bir düşüş yaşadı.

msn titreşim

2012’de Microsoft, Windows Vista ve Windows 7 kullanıcılarını uygulamanın eski bir sürümünden daha yeni bir sürüme yükseltmeye zorladığında ve kısa bir süre sonra Windows XP desteğini tamamen sonlandırdığında işler daha da kötüye gitti. Bu Microsoft’tur Skype satın alarak aynı zamandı.

Sosyal medyanın önemi ve mobil cihazların ortaya çıkışı hafife alınamaz.

ne oldu msn

Mobil cihazların ve sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar bilgisayara bağlanmadan birbirleriyle iletişim kurmanın farklı yollarını aradılar ve bunun için platformlar geliştirdiler.

Microsoft, iOS, BlackBerry ve Windows Phone dahil olmak üzere birçok büyük platform için Windows Live’ın mobil sürümlerini yayınlarken (hatta Facebook sohbetiyle entegrasyon da ekledi), Microsoft oyunun dışında Bir dizi faktör vardı.

Skype ile yeni bir strateji geliştirmeye çalıştılar.

msn skype

Mayıs 2011’de Microsoft, Skype’ı 8,5 milyar dolara satın alacağını duyurdu ve ertesi yılın Kasım ayında Messenger, Skype’a taşınacak Öğrendim.

Entegrasyonla, Messenger kullanıcıları hala Skype üzerinden arkadaşlarıyla iletişim kurabilecekler, ancak bu, Windows Live Messenger anlamına geliyor. bağımsız sürüm bitecekti.

2013 yılında Messenger tüm anılarımızla tarihe geçti.

msn messenger neden kapandı

Nisan 2013’te Windows, Live Messenger’ı aşamalı olarak kaldırmaya başladı. Eğer iyi kararlar alınabilseydi belki MSN Messenger bugünün WhatsApp’ı veya Snapchat’i olabilir. 15 yıllık bir geçmiş böyle tarihe gömüldü.

İLGİLİ HABERLER

MSN’i bir süre kullanan herkesin yaşamış olması gereken 14 durum

İLGİLİ HABERLER

İki farklı Ayça_22’nin gizemi nihayet çözüldü: Artık nefes alabiliriz…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir