1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Neden Hâlâ Telefondan Oy Kullanamıyoruz?

Neden Hâlâ Telefondan Oy Kullanamıyoruz?
0

Tarihi bir seçim sürecinde akla gelen önemli bir soru da elektronik seçimlerin neden uygulanmadığıdır. Tüm imkanlarımız varken neden hala kağıt, mürekkep, mühür ve poşet kullandığımızı açıklıyoruz.

E-seçim denilince aklınıza ilk ne geliyor? Belirli bir telefon veya cihazdan tercihimizi belirleyip yolumuza mı devam ediyoruz? senin seçimlerin bu sadece bir oylama Bunu düşündüğümüzde, bu tür yanılgılara kapılabiliriz.

Seçimler, nasıl yapılırsa yapılsın seçmen iradesini açıkça yansıtacak şekilde yüksek güvenlik önlemleri alınarak yapılır. Oyunuz elektronik olarak verilirse seçimler hakkında her şey -özellikle güvenlik önlemleri- Elektronik olmalıdır. Fiziksel bir seçim ortamında güvenlik ihlallerini anlamak tamamen mümkün olsa da, ihlalleri elektronik olarak tespit etmek çok az kişinin sahip olduğu bir beceri ya da beceridir.

Elektronik seçimi yapmanın aslında iki yolu vardır. Bunlardan ilki elektroniktir, ancak İnternet seçimi yoktur:

Elektronik seçim (elektronik oylama): Bunlardan ilki, seçimi düzenleyen kurumun belirleyeceği noktalara oy verme kulübelerinin yerine kiosk adı verilen kabin benzeri cihazların yerleştirilmesidir. O cihazla sadece bir kez iletişime geçin ve işlem biter. Sandık yok, internet yok. Bu cihazlarda girilen oylar, düzenleyici kuruma ait özel bir VPN ağı aracılığıyla toplanabilir ve sayılabilir.

VPN dediysek bu ağın sadece kuruma özel olduğunu ve günümüzde kullandığımız “internet” bağlantısı ile erişilebilen ağ olmadığını belirtmeliyiz. Yani bu yöntem bir nevi “derin web” yasal tekniği. kullanıldı. Bu yüzden son derece güvenlidir. Standart seçimlerde olduğu gibi A noktasından B noktasına gitmeniz gerekiyor. Ama kağıt yok, pusula yok, zarf yok, çanta yok…

Başka bir yöntem, yaşadığınız yerden çevrimiçi oy vermeyi mümkün kılar:

akıllı telefon seçmek

I-Seçim (I-Oylama): Bu muhtemelen akla gelen ilk elektronik seçim yöntemidir. Bir akıllı telefon uygulamasından veya tarayıcı üzerinden girdiğiniz web sayfası ile sadece bir kez seçim yapabilirsiniz. Nerede olduğun ya da nerede yaşadığın önemli değil. Giriş ekranında vatandaş olduğunuzu kanıtlamanız yeterli.

Aslında, her iki elektronik seçim yöntemi için gerekli tüm teknolojik altyapıya sahibiz:

Face ID teknolojisini kullanan bir kadın

Kiosk teknolojileri zaten çok yeni değil, yıllardır geldikleri nokta banka şubelerine gitmeden tüm işlemleri ATM’de çözmemizi sağlıyor. Milyonlarca TL’lik parası olan herkes tek kartla, hatta QR kodla ATM’ye gidip kartsız tüm parasıyla borsadan hisse senedi alabiliyor. Aslında ikinci yönteme çok benzer şekilde tüm bu işlemi yapabilirsiniz. tek bir mobil uygulamadan yapabilir.

Bankacılık uygulamaları, parmak izi veya yüz tanıma gibi teknolojiler sayesinde hesaba kimin erişmeye çalıştığını anlayabilir. Kısaca ticari hizmet almamızı sağlayan tüm bu teknolojiler, Tüm maddi varlığımızı emanet edebilirken, oylarımızı emanet edemeyiz..

Oy kullanmak sadece kişisel bir sorumluluk değil aynı zamanda toplumsal bir sorumluluktur ve sonuçları bireylerden önce toplumları etkiler:

oy sandığa gider

Aslında ATM’ler ve kullandığımız bankacılık uygulamaları ile elektronik seçenekler arasındaki en temel fark. ideolojik farklılık Bu. Birisi kartınızı veya telefonunuzu ele geçirirse, hesabınızdaki tüm parayı çekebilir, ancak bu yalnızca sizi etkiler. Bu yüzden hem kartınızı hem de telefonunuzu şifrelerle korur, bir yerde unutmak istemezsiniz. Olası bir krizin sonuçları gibi, sorumluluğunuz da kişiseldir.

Peki ya seçimler? En yakınımızın bile giremeyeceği bir kabinde oy kullanıyoruz. Kimi mühürlediğimizi kimse bilmiyor. Seçim çok kişisel ve gizli. Ama oyumuzun dahil olduğu sonuçlar tüm toplumu, yani kendi fikrimizle etkiler. tüm toplumun kaderini belirleme gücüne sahibiz bir an için… Karar senin, banka hesaplarındaki paradan daha değerli (yani en azından öyle olmalı).

İnternette her yerin hacklendiğinden ve sızdığından endişeleniyorsanız, haklısınız. Peki ya blockchain teknolojisi?

blok zinciri

Bankalar dahil her şey hacklenme potansiyeline sahiptir. Ayrıca siber güvenlik açıkları, yırtık oy pusulasında olduğu gibi olası bir mahremiyet sorunu kadar net bir şekilde ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle, siber dünyada zarf yırtıklarını tespit etmek için eğitilmiş çok az insan var, bu da herkesin aynı sistemi tek bir oylama için gözlemlemesini imkansız hale getiriyor. Doğru anladık diyelim bu sefer kimsenin tahmin edemeyeceği bir açılış oldu. ruhumuz bile olmadan elektronik oyları değiştirebilir.

Bu tür endişelere karşı bankaların adapte ettiği ancak varlığını kripto para birimlerine borçlu olduğumuz blockchain teknolojisi var. Temel mantığı, sistemdeki her cihazın diğer tüm cihazların yaptığı hareketleri kaydetmesi ve onaylamasıdır. Yani merkezi bir cihaz yoktur, tüm cihazların bağlı olduğu ağ merkezin kendisidir. Kayıtlar asla silinemez veya değiştirilemez.

Dijitalleşen her şeyin bir zayıflığı vardır ve blockchain’in de öyle.

saldırıya uğramış blok zinciri

Aslında, blockchain teknolojisinin de zayıf yönleri vardır. Bu teknolojiyi en aktif şekilde kullanan kripto para borsaları bile siber güvenlik saldırılarıyla başa çıkmak için ciddi harcamalar yapıyor. Ancak bu maliyetler devam etmekte ve stok sistemleri için gelir getirici sistemler kurulmakta ve geliştirilmektedir. Seçim gibi sadece birkaç saat içinde sona erecek bir dijital aktivite için büyük bir kripto para borsası tarafından kurulan blok zinciri tabanlı bir güvenlik sisteminin maliyeti; evraklar, mühürler, faturalar, zarflar, çantalar ve memurlara yapılan ödemeler hakkında çok daha fazlası.

Bir başka blockchain sorunu; Potansiyel tehlikeleri anında görüp çözebilen teknik insan sayısının diğer siber güvenlik alanlarına göre çok daha az olması. Diyelim ki dünyanın en güvenli blockchain seçim portalını kurduk. Bu az sayıdaki insan, seçimin başına kadar fark edilemeyen bir boşluğu doldurmak için çok hızlı hareket etmek gerekli

Ayrıca blockchain teknolojisinin yüksek işlem gücü kuantum bilgisayarlara Dayanıklı olup olmadığı büyük bir soru işaretidir.

Ancak dünyada elektronik seçim yok mu? Oldu ama… Bakın… Olmamış gibi…

Galler’de internet seçimlerinde hata yapan bir kullanıcının fotoğrafı.

Seçmenlerin kapalı bir sistem içinde bir sandığa giderek elektronik ortamda oy kullandığı birçok seçim var. Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan O zaman liste oldukça uzayabilir, yine bazı ülkelerin eyaletlerine göre düzenlenen bu seçimlerin listesiyle sizleri sıkmayalım.

Ancak internet bağlantısı kullanan son seçenekler; 2021’de Birleşik Krallık Ülkesi, GallerSınırlar, sınırları Avustralya’da bulunan Avustralya’nın güney kesiminde yapılmıştır. Yapıldı ama bazı seçmenler sisteme girişte sorun yaşadı. Yani güvenlik şüphesi oluşmadan önce yaşanan teknik sorunlar nedeniyle seçim sonucunun etkileneceği düşünülüyordu.

Seçim bölgelerinden Kempsey’de elektronik ortamda kullanılan oylar geçersiz sayıldı, seçim fiziki olarak tekrarlandı. Teknik sorunlar nedeniyle şüpheli elektronik seçimde kazanan bu kez kaybetti. Bu kritik hata nedeniyle Galler’de yapılması planlanan 2023 elektronik seçim planları da askıya alındı.

Sonuç olarak neden hala elektronik olarak seçim yapmıyoruz sorusunun cevabı: insan olmaktan geçiyor. Bu yüzden rahatlıyoruz ve bir zayıflık varsa, çoğunluğun anlayabileceği ve kısa sürede çözebileceği fiziksel, geleneksel sistemle oy kullanıyoruz.

İLGİLİ HABERLER

Kimseyi incitmeyecek daha makul bir seçim yöntemi: Bu yöntemde ilk aday son olur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir