1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Negatif Unsurlar, Haber Tüketimini Arttırıyor

Negatif Unsurlar, Haber Tüketimini Arttırıyor
0

Bu yıl yapılan “Doğa İnsan Davranışı” adlı araştırma, sosyal medyada olumsuz unsurlar içeren haber başlıklarının daha fazla tıklandığını resmen ortaya koydu.

Sosyal ağlar, insanları bilgilendirmek ve fikirlerini şekillendirmek açısından toplum için önemli bir konuma sahiptir. Bu nedenle, çevrimiçi haber tüketimini yönlendiren şey de önemli bir faktördür.

Bu ne anlama gelir? Ne tür sosyal medya haberleri, toplumdan daha fazla tıklama anlamına gelir. Konuyla ilgili 2023 yılında yapılan “Nature Human Behaviour” araştırması, En çok ne tür haberlerin okunduğunu ve neden okunduğunu ortaya koyuyor..

Olumsuz unsurlar içeren haberler toplumda daha popüler

Doğal İnsan Davranışı çalışmasının bir parçası olarak, araştırmacılar viral haber öykülerinden oluşan geniş bir çevrimiçi veri kümesi kullandılar. olumsuz ve duygusal kelimelerin haber tüketimi üzerindeki nedensel etkisini analiz etmiştir.

Spesifik olarak, analizlerini bir dizi randomize kontrollü çalışma (N = 22.743) kullanarak gerçekleştirdik. Araştırmacıların veri setinde 370 milyondan fazla genel ekranda, yakl. 5,7 milyon tontıklamak var, tekrar hakkında 105.000 farklıben haber varyasyon dahildir.

Veriler analiz edildiğinde bir içerikte daha çok olumlu söz olmasına rağmen başlıkta yer alan olumsuz sözcüklerin içeriğin tüketimini artırdığı ortaya çıkmıştır. Aslında ortaya çıktı demek, akademik olarak ispatlandı demek yanlış olur.

Araştırmacıların verilerine göre ortalama uzunluktaki (8-12 kelime) bir başlık için, Her negatif kelime, içeriğinizin tıklanma oranını %2,3 artırır.

Araştırmacıların bunun neden olduğuna dair net verileri yok ama elbette tahminler var. İşte kendi sözleri:

“Öfke veya korku gibi yüksek düzeyde uyarılmayı içeren olumsuz duyguların, etkili bir şekilde dikkat çektiği ve yüz ifadelerine ve vücut diline hızlı yanıt verdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bunun nedeni, her ikisi de kişinin grubundaki diğer kişileri tehditlere karşı uyarabilen öfke ve korku gibi yüksek düzeyde uyandırılmış duyguların sosyal ve bilgisel değerinden kaynaklanıyor olabilir ve bu duyguların dikkate alınmasına ve tanınmasına öncelik verilmesi grubun hayatta kalmasına yardımcı olabilir.

Bu aynı zamanda insanların öfke, korku veya üzüntü içeren çevrimiçi içerikleri paylaşma ve bunlarla etkileşim kurma olasılıklarının daha yüksek olmasının nedeni olabilir.”

Tüm bunları söyledikten sonra, artık belirli sitelerin Twitter’da tıklama alması mümkün. Neden kışkırtıcı başlıklar kullandığını biliyorsunuz. İçerik üreticilerinin bu şekilde manşetlere çıkmasının sebebi biz tüketicileriz. Onlara şehvet duymayı bırakırsak, içerik oluşturucuların bunları kullanmayı bırakmasını sağlayabilir ve sosyal medyayı daha insancıl bir yer haline getirebiliriz.

Şimdi değilse belki bir gün…

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir