1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Samsung, Kârındaki Düşüşün Ardından Çip Üretimini Azaltacak

Samsung, Kârındaki Düşüşün Ardından Çip Üretimini Azaltacak
0

Samsung, yılın ilk çeyreğinde faaliyet kârının yaklaşık %96 düşmesiyle 14 yılın en düşük üç aylık kârını bildirdi. Teknoloji devi, bu düşüşün ardından bellek yongalarının üretimini azaltma kararı aldı.

Birkaç farklı kategorideki ürünleriyle tanıdığımız Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin ön kazanç raporunu paylaştı. 2009 mali krizinden bu yana en düşük kar bildirildi.

Rapora göre Samsung Electronics’in ilk çeyrek faaliyet karı bir önceki yıla göre Mart ayı sonunda sona erdi. %95’in üzerinde düşüşle 600 milyar won’a (450 milyon $) düştü. Ayrıca, rakamın şirketin tahmini olan 1.4 trilyon won’un (1 milyar $ 64 milyon $) altında olduğunu ortaya çıkardı.

Kâr düştükçe bellek yongası üretimi azalacak

Dünyanın en büyük bellek yongası üreticisi Samsung, yüzde 96 civarındaki bu ciddi düşüşün ardından yonga üretimini keseceğini açıkladı. Şirket yaptığı açıklamada,önemli düzeyde bellek üretimiİndireceğini söyledi. Gelecekteki gereksinimler için yeterli bellek yongası hacmi sağlamak üzere optimize etme kararı aldığını ve sektör liderliğini güçlendirmek için altyapı ile araştırma ve geliştirmeye yatırım yapmaya devam edeceğini de belirtti.

Üretimi kısma adımı, teknoloji devinin geçen ay yaklaşık 20 yıl arayla Güney Kore’de beş yeni bellek fabrikası kuracağı anlamına geliyor. 230 milyar dolar Harcayacağını açıkladıktan sonra geldi.

Akıllı telefonlardan PC’lere kadar geniş bir elektronik ürün yelpazesine yönelik durgun talep nedeniyle son zamanlarda bellek fiyatları düştü. Bu nedenle, sektördeki fiyatların düşmesine neden olan, Samsung’un çip üretimini azaltma hamlesidir. fazla arzı sonlandır için önemli bir adım olduğu söylenebilir.

İLGİLİ HABERLER

5G Türkiye’de Samsung Galaxy S23s’e geliyor! (MENA’da en çok ön sipariş verilen ülkeyiz)

Güney Koreli şirket ayrıca, küresel ekonomik gerileme, çok sayıda bellek yongası ve düşük talep nedeniyle kârının çok düştüğünü de sözlerine ekledi. Şirket, net gelir ve kazançlar da dahil olmak üzere tam mali tablolarını bu ayın sonlarında açıklayacak.

Kaynak:
https://techcrunch.com/2023/04/06/samsung-cuts-memory-chip-production-as-it-hits-worst-quartely-profit-since-2009/

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir