1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Seçim Çakalları Sahte E-Postalar Göndermeye Başladı

Seçim Çakalları Sahte E-Postalar Göndermeye Başladı
0

Türkiye’nin gündeminde seçimlerin yer almasıyla birlikte karamsarlar da iş peşinde koştu. İnsanların bilgilerinizi ele geçirmeye çalışmak için kullandıkları ilk araç e-postaydı.

Türkiye yeni bir seçim dönemine girerken, her zaman olduğu gibi gündem kötü niyetli insanlar. kendi hırslarına kullanmaya devam edin. İnternette resmi kurumlarmış gibi davranan birçok site bulunmaktadır.

Ancak tek tehlike, sahte web siteleriyle sınırlı değildir. Görünüşe göre resmi kurumlar adına atılmış. bazı e-postalar da birçok kişinin gelen kutularını doldurmaya başladı. Bunun en somut örneği sosyal ağlarda paylaşıldı.

Yüksek Seçim Komisyonu adına gönderilen sahte e-posta:

Twitter/@Sinem_Gorucu_

Kendilerini Yüksek Seçim Kurulu olarak tanıtan kişiler,Seçmen kaydınızı doğrulamanız gerekir” ve bir bağlantı içerir. E-postada şu ifadeler yer aldı:

“Seçmen kaydınıza ulaşmak için lütfen sayfadaki formdan adresinizle ilgili doğru bilgileri seçiniz. Ardından anket sonucu cep telefonunuza gönderilecek.”

Sadece bu e-postaya değil, gelecekte alabileceğiniz bu tür tüm e-postalara dikkat edin!

Son olarak bu örnekte karşımıza çıkan kötü amaçlı sahte e-postalar içerdikleri linkler ile birden fazla amaca hizmet edebiliyor. E-posta alıcılarının kişisel bilgileri ele geçirilebilir, Kredi kartı bilgileri çalınabilir.

Ancak her şey bu bağlantıda başka bir sayfaya yönlendirilmekle başlar. Bu bağlantılara bir web sitesi yerleştirmek yerine, bazı kişiler doğrudan kötü amaçlı yazılım yerleştirebilir. Sonuç olarak, kullanıcının kullandığı geçerli tarayıcı tüm şifreler ve kaydedilen bilgiler karşı tarafa devredilebilir.

E-postaların sahte olup olmadığını nasıl anlarsınız?

e-posta

Aslında, gelen kutunuza veya spam klasörünüze düşen sahte e-postaları tespit etmek oldukça kolaydır. Yapılması gereken en temel şey, e-postayı gönderen adrese dikkat etmektir. Hatırlanması gereken bazı kurallar şunlardır:

  • E-devlet tarafından bireylere gönderilen tüm e-postalarturkiye.gov.tr” eklenti.
  • Ayrıca resmi kurumlar adına gönderilen tüm e-postalar,.gov.tr” eklenti. Bu uzantı, e-posta adresinin sonundadır. “gov.tr” uzantısı resmi kurumlar dışında herhangi bir kuruluşa verilemez.
  • Şirketleri taklit eden birçok e-postanın şirket adlarında küçük farklılıklar vardır. (Örn: türktelekom -> trktelekom)

sahte e-posta

  • Şirket veya kurum adı taşımayan adreslerden gelen e-postalarda, gönderenin adı doğrudan gerçek e-posta adresleri gibi görünebilir. Kontrol etmeniz gereken görünen ad değil, e-posta adresinin kendisidir.

KVKK da bu konuda şu uyarılarda bulundu:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir