1. Anasayfa
  2. Youtube

Spotify Uygulaması Baştan Aşağı Yenilendi

Spotify Uygulaması Baştan Aşağı Yenilendi
0

Spotify bugün düzenlediği Stream On etkinliği ile uygulamaya gelen yenilikleri duyurdu. Uygulamayı tepeden tırnağa değiştiren bu yenilikler arasında TikTok benzeri yayın akışı da dahil olmak üzere pek çok özellik yer alıyor.

Dünyanın en popüler müzik platformu Spotify bugün ABD’nin Los Angeles kentinde gerçekleşti. Akış etkin etkinlikle birlikte uygulamaya gelecek birçok özelliği tanıttı. Şirket, gelecek yenilikleri bugüne kadar uygulamada yapılan en büyük değişiklikler olarak nitelendirdi.

Neredeyse Spotify transformatörler Özellikleri ile dinamik bir arayüz sağlayarak kullanıcıların ve içerik üreticilerinin platform üzerindeki deneyimlerini iyileştirmeyi amaçlar. Spotify’ın daha kişiselleştirilmiş ve etkileşim odaklı olmasını sağlayacak bu yenilikler, TikTok benzeri bir akıştan çalma listelerinde akıllı karışık çalmaya kadar pek çok özelliği içeriyor. Öne çıkanlara bir göz atalım.

Uygulamaya TikTok akışları ekleme

Spotify, uygulamasına TikTok benzeri akışların ekleneceğini duyurdu. “Müzik’, ‘Podcast’ler ve Şovlar’ ve ‘Sesli Kitaplar’ “Ana Sayfa” olarak ayrılan bu üç farklı akışa ekranın üst kısmından “Ana Sayfa” sekmesi altında erişim sağlanabilecektir. Ardından, seçtiğiniz içerik türüne göre otomatik olarak oynatılan videolarla TikTok benzeri bir akışa erişebileceksiniz.

Örneğin aşağı kaydırarak “Müzik” akışına girdiğinizde ses ve video önizlemeleri görebileceksiniz. Bunlar, şarkılar içinde görünen ve Kanvas olarak adlandırılan kısa videolar olacaktır. Ayrıca müzik sekmesinde çalma listeleri ve albüm Burada gösterilen Önizlemeler gibi şeylerin tıpkı Instagram’daki ‘Hikayeler’ özelliği gibi görüntülenebileceğini keşfedebilirsiniz.

Beğendiğiniz bir şey gördüğünüzde bu içerikleri kaydetmek, dinlemek ve paylaşmak gibi birçok işlevi yerine getirebileceksiniz. Bu yayınlara göz atarken istediğiniz içeriğe girip detaylı bir şekilde keşfedebileceksiniz. Ayrıca platform, şarkıları dinlerken bu akışlar arasında sessizce gezinmenizi sağlayacak.

Kısaca podcasting ve sesli kitap akışından bahsedelim. Tıpkı müzik gibi, size yeni veya tanıdık gelen programların yer aldığı podcast bölümü. kişiselleştirilmiş öneriler sunacak Otomatik olarak oluşturulan önizlemelerle birlikte beğenebileceğiniz podcast’leri keşfedebileceksiniz. Aynı şekilde sesli kitap bölümünde de Spotify’da bulunan yüzbinlerce kitap arasından doğru olanı kullanıcılara önerilecek. Diyelim ki sesli kitap henüz ülkemizde yok.

Bunlara ek olarak, son zamanlarda “Müzik” akışına tanıtıldı. AI destekli DJ eklenecek. Size uygun içeriği bulmanıza yardımcı olan DJ özelliği şu anda sadece ABD ve Kanada’da kullanıcılar için oturumu kapatacaktır. Bu özellikle ilgili detayları aşağıdaki içeriğimizde bulabilirsiniz.

İLGİLİ HABERLER

Spotify, Müziğinizin Tadını Sizden Daha İyi Bilen (Süper Gerçekçi Sesle) Yapay Zeka Destekli DJ Özelliğini Tanıtıyor

Akıllı karıştırma işlevi

Spotify ayrıca geçtiğimiz yıllarda kullanıma sunduğu “Zenginleştirme” adlı özelliği geliştirdiğini de duyurmuştu. Bu özellik artıkAkıllı karıştırmaPopüler şarkılarda da kullanılabilen yeni işlev, “Zenginleştirme” düğmesinin çok daha gelişmiş bir versiyonu diyebiliriz.

Artık Premium kullanıcıları, shuffle düğmesine ulaşacak bu özellik sayesinde çalma listelerinin ruhuna uygun yeni şarkılar ekleyebilecek ve Spotify’ın önerdiği şarkıları çalma listelerine ekleyebilecek. Düğmeye tekrar tıkladıklarında, sonraki şarkıları kaldırabilecek ve orijinal hallerine geri getirebilecekler.

Podcast’lerde otomatik oynatma

Spotify, podcast seven kullanıcıların keyifle kullanacağı bir özelliği de beraberinde getirdi. Sonuç olarak, artık uygulama içi podcast’lerde Otomatik oynatma Kullanılabilir. Spotify bu özelliği ile tıpkı müzik gibi dinlediğiniz içeriğe uygun ilgili bir bölümü otomatik olarak oynatmanızı sağlayacak. Bu özelliği devre dışı bırakmak da mümkün olacaktır. Böylece bölümler bittiğinde huzurun tadını çıkarabilirsiniz.

Sanatçılar, diğer sosyal medya platformlarına benzer şekilde Spotify’a hikaye ekleyebilecek

Spotify, diğer platformlarda gördüğümüz “Hikaye” özelliğine benzer bir özelliği de beraberinde getiriyor. ‘Spotify videoları adlı bu yeni özellik, sanatçıların profillerine 30 saniyelik videolar eklemelerine olanak tanıyor. Bu sayede kullanıcılar sevdikleri şarkıcıları dinlerken paylaşımlarını görebilirler.

Uygulama, en sevdiğiniz sanatçıların şarkıları ne zaman yayınlayacağını gösteren sayaçlarla birlikte gelir

Son olarak şirket bir karşı sayfa da getireceğini duyurdu. Sanatçı profiline eklenecek bu özellik, yeni bir şarkının çıkmasına izin verecek. ne zaman çıkacaksın kullanıcılara geri sayımla gösterecek.

Spotify, bu özelliklerin bugünden itibaren kullanıcılara sunulmaya başladığını söyledi. Yeni özelliklerin çoğu herkese zamanında gelecek söyleyebiliriz. “Smart Shuffle” gibi bu özelliklerden bazıları yalnızca Premium abonelere gelirken, diğerleri herkese açık olacak.

İLGİLİ HABERLER

Spotify ‘Beğen’ düğmesini kaldırıyor: Çalma listenize şarkı eklemek nihayet kolaylaştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir