1. Anasayfa
  2. Youtube

Spotify’ın Rakibi YouTube Music 80 Milyon Kullanıcıyı Geçti

Spotify’ın Rakibi YouTube Music 80 Milyon Kullanıcıyı Geçti
0

Spotify’ın en büyük iki rakibinden birisi olan YouTube Music, Premium abonelik hizmeti sayesinde 2022 yılında 80 milyon kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük video platformlarından olan YouTube, geçtiğimiz ay ortaya çıkan yeni reklam politikası ile platformu ücretsiz kullananların sinirden küplere binmesine neden olmuştu. Daha sonraları yaptıkları açıklamayla birlikte kullanıcıların yeni gelecek özellikleri seçmesine imkân sağlayan YouTube, kullanıcıları bir güldürüp bir ağlatıyor.

Platformun 2015 yılında kullanıma sunduğu ve 2019 yılında ülkemize getirdiği YouTube Music ise her geçen gün daha da popüler oluyor. 2020 yılı itibariyle yavaş yavaş yükselişe geçen YouTube Music, izlediği politikalar ile sürekli olarak kullanıcı kazanıyor. Bugün ortaya çıkan rakamlara göreyse YouTube Music, 2022 yılında devasa bir büyümeyle devlerin arasındaki yerini aldı.

1 yılda 50 milyon kullanıcı kazandı

2020 yılında 20 milyon Premium ve Music kullanıcısına sahip olduğunu açıklayan YouTube, 2021 yılında 30 milyon ve 2022 yılında tam 80 milyon aktif aboneye sahip olduğunu açıkladı. Premium kullanıcılarının neredeyse tamamının Music uygulamasını aktif olarak kullandığını belirten yetkililer, bunun henüz bir başlangıç olduğunu belirtti.

YouTube yetkilileri yaptıkları açıklamada 80 milyon aboneye ulaşmalarında kurdukları ortaklıkların büyük payı olduğunu belirtiyor. Şirket 2022 yılı içerisinde Samsung, Vodafone, LG ve Google’ın Google One sistemiyle ortaklıklar kurmuş ve bu ortaklıklarla kullanıcılara bir ya da birkaç aylık YouTube Premium ve Music aboneliği hediye etmişti. Ortaya çıkan verilere göreyse platform, hediye aboneliklerini kullanan kullanıcıların yarısından çoğunu abonelik sisteminde tutmayı başardı.

En büyük 3. müzik platformu oldu

YouTube’un açıklamasındaki rakamlara baktığımızda YouTube Music platformunun 2022 yılındaki aktif abone sayısı ile en çok abonesi olan 3. müzik platformu olduğu ortaya çıkıyor. Dünyanın en çok aboneye sahip olan ilk 5 uygulaması ise şu şekilde,

Platform Abone Sayısı
1. Spotify 165 Milyon
2. Apple Music 88 Milyon
3. YouTube Music 80 Milyon
4. Amazon Music 68 Milyon
5. Deezer 12 Milyon

İLGİLİ HABER

Youtube, TikTok ile olan Rekabeti Kaybetti: Gelirleri Ciddi Oranda Düştü!

Peki siz hangi müzik platformunu tercih ediyorsunuz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir