1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Substack CEO’sundan Elon Musk’a Misilleme

Substack CEO’sundan Elon Musk’a Misilleme
0

Twitter, e-posta bülten platformu Substack’teki bağlantıları güvensiz olarak işaretlemeye başladı. Twitter’da substack.com URL’sine sahip bir bağlantıya tıklarsanız, Twitter “Twitter veya ortaklarımız tarafından potansiyel olarak spam veya güvensiz olarak tanımlanan bir bağlantıya erişmeye çalışıyorsunuz” şeklinde ayrı bir uyarı görüntüler.

Son günlerde Twitter ve Substack arasındaki gerilim, her iki platformun CEO’larının da devreye girmesiyle daha da arttı. Twitter’ın sahibi Elon Musk, Twitter’ın Notes rakibi Substack’in duyurulan yeni özelliğinden rahatsız olduğunu söyledi ve Substack’in bağlantılarını Twitter’da “güvensiz” olarak işaretlemeye başladı.

Substack CEO’su Chris Best, Musk’ın iddialarını yalanlayarak durumu açıkladı. “çok sinir bozucu” gibi tanımlanır Peki Twitter ve Substack arasındaki rekabet nasıl başladı ve nereye gidiyor?

Twitter ve Substack arasındaki rekabetin kaynağı

Substack, 2017 yılında abonelik tabanlı bir blog platformu olarak kuruldu. Platform, yazarların kendi kitlelerini oluşturmalarına ve onlara ücretli veya ücretsiz içerik sağlamalarına olanak tanır. Substack’in en büyük avantajı, yazarlar reklam veya algoritma baskısı olmadan diledikleri gibi yazabilirler.

Twitter ise 2006 yılında kurulan ve kısa yazıların paylaşılmasına olanak sağlayan bir sosyal medya platformu. Twitter’ın en büyük avantajı, yazarların düşüncelerini anında paylaşabilir ve geniş bir kitleye ulaşabilirler.

Her iki platform da farklı amaçlara hizmet ediyor gibi görünse de aslında ortak bir noktaları var: yazarlar. Hem Twitter hem de Substack, yazarları çekmek için çeşitli özellikler sunar. Örneğin Twitter, geçen yıl Spaces adlı sesli sohbet odaları ve platformları başlattı. Revue adında bir haber bülteni hizmeti başlattı..

Substack ise bu hafta Notes adlı benzer bir Twitter özelliğini duyurdu. NOtes ile yazarlar kısa içerikler paylaşabilecek ve onlardan beğeni ve yorum alabilecekler.. Bu özelliklerin duyurulması ile Twitter ve Substack arasındaki olaylar kızışmaya başladı.

Twitter ve Substack arasında ne oldu?

Substack, Notes özelliğini duyurduktan kısa bir süre sonra Twitter’da ilginç bir şey oldu: Substack bağlantıları bloke olmaya başladı. Twitter kullanıcıları Substack bağlantılarına tıkladığında “Bu bağlantı güvenli olmayabilir“. Ayrıca Substack bağlantıları içeren tweet’leri beğenmek veya retweetlemek mümkün değildi. Twitter’da “Substack” kelimesini aratmak bile bu uyarıyı veriyordu.

Twitter’ın bu hamlesinin arkasında tam olarak ne olduğu bilinmese de bazı spekülasyonlar vardı. Bunlardan biri de Twitter’ın yeni Substack özelliği. Notes’u kendisine rakip olarak görür ve onu engellemeye çalışır. yönde idi. Başka bir spekülasyon da Twitter’ın Substack verilerinin güvenliği konusunda endişeli olduğu yönündeydi. Ancak her iki taraftan gelen açıklamalar durumu alevlendirdi.

Twitter CEO’su Elon Musk ne dedi?

Kaynak:
https://www.theverge.com/2023/4/7/23674936/twitter-marking-substack-links-unsafe

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir