1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

TikTok’un LGBTQ Bireyleri Etiketlediği İtiraf Edildi

TikTok’un LGBTQ Bireyleri Etiketlediği İtiraf Edildi
0

Eski TikTok çalışanlarına göre uygulamanın sahibi ByteDance, TikTok’ta “homoseksüel” içerik görüntüleyen kullanıcıları kaydediyor. Peki, bu ne anlama geliyor?

Sosyal medyadaki her hareketimizin ve tükettiğimiz içeriğin işletmeler için değerli bir veri kaynağı olduğunu biliyoruz. Bu bilgilerin kullanıldığı reklam modelleri nedeniyle ilgi alanlarımıza uygun reklamlar görüyoruz. Ancak TikTok hakkında eski çalışanlarının yaptığı bir itirafa göre hakkımızda toplanan veriler sadece alışkanlıklar ve davranışlarla ilgili değil, cinsel yönelimler da iş hayatındadır.

Wall Street Journal’a göre TikTok, hangi kullanıcılar Bir LGBTQ kişisi olarak tanımlanmak için bir tür etiketleme sistemi geliştirdi. Bu tür veri saklama ile ilgili temel endişe; Olası bir veri sızıntısında, LGBTQ bireylerin cinsel açıdan hassas bir toplumda ve yönetilen ülkelerde risk altında yaşama olasılığı.

Birçok TikTok çalışanı, LGBTQ kişileri etiketleyerek listeye erişebilirken, Çin’deki çalışanlar listenin izinlerini düzenleyebilir:

Konuyla ilgili Wall Street Journal’a konuşan bir TikTok sözcüsü, böyle bir listenin varlığını kabul etti ancak 1 yıl öncesine kadar tutuldu ve 1 yıl önce silindi kurulmuş. TikTok’un ABD’de yaşadığı gerilimle ilgili de açıklamalarda bulunan sözcü, uygulamanın hiçbir kullanıcıyı takip etmediğini ve Çin hükümetinin hiçbir zaman kullanıcı bilgisi talep etmediğini söyledi.

Bu rapora dayanarak ABD’li yetkililerin bu uygulamayı yasaklamak için somut deliller üretebilecekleri söyleniyor. ABD böyle bir karar alırsa ilgili rapor; bireysel hak ve özgürlükler alanında benzer yasal standartlara sahiptir. birçok ülke tarafından anılabilir.

2021’de algoritmasını değiştiren TikTok, kullanıcıları tanımlayan etiketleme sisteminden vazgeçin açıkladı; belirli içerik kümelerini sayılarla tanımladığı bir sisteme geçmişti. Öte yandan kullanıcıların daha hızlı viral olmasını ve daha etkin paylaşım yapmasını sağlayan bu algoritma, hızlı büyümesinin ardındaki en büyük stratejik başarı olarak görülüyor.

Tüm gelişmeler yaşanırken TikTok’un bireysel hak ve özgürlükleri destekleme çabaları. #Buradayım Söz konusu iddialar doğruysa TikTok da destekliyor; Şirket iletişim politikaları ile veri toplama politikaları arasında ciddi farklılıklar bulunmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir