1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Togg İsimli Alan Adları Milyonlarca TL’ye Satışa Çıktı

Togg İsimli Alan Adları Milyonlarca TL’ye Satışa Çıktı
0

Togg’un Türkiye’nin gündeminde önemli bir yer edinmesiyle birlikte “Togg” ibaresini içeren alan adları reklam sitelerini de ele geçirdi.

Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili Togg T10X’in fiyatı ve özellikleri belli oldu. 16 Mart’tan itibaren ön sipariş çekilişi için başvurular başladı ve günün siparişi Togg oldu. başka bir sektörde Hareketler de oldu.

Togg isminin popülaritesinden yararlanmak isteyen bazı internet kullanıcıları, Togg’un göründüğü çeşitli alanlar aldım, ikinci el sitelerde ve forumlarda satışa sunmaya başladım. “toggbayi.com” ve “toggyedekparca.com” gibi alan adları satılıktır.

İnternette satılık bazı “Togg” alan adları:

geçiş

Sadece sahibinden.com’da “Togg” araması yaptığımızda 50 bin TL ile 10 milyon TL arası Alan adlarını değiştirmekle uğraşıyoruz.

Peki bu alanlar ne gibi tehlikeler arz edebilir?

Togg adına satın alınan alan adları, mevcut tüm kurum ve şirketler adına alınan taklit alan adlarına benzer tehlikeler içerebilir. Bu web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar bilgileri üçüncü taraflarla paylaşamama düşebilir.

Ayrıca, bu alan adları “Togg” adını içerdiğinden, Google’da üst sıralarda yer alırlarsa pek çok kişi için şüphe uyandırmayabilir.

Alan adlarına el konulabilir mi?

Firmaların dünyanın her yerinden alan adlarını ele geçirmeye çalıştıklarını defalarca gördük ve görmeye devam ediyoruz. Ancak haciz yasaldır ve şirketin alan adlarına el koymak için çok somut nedenler sunması gerekir.

Togg, kendisi için “togg.com” alan adı için açtığı davayı kaybetti:

İLGİLİ HABERLER

TOGG hakkında sert açıklamalar “togg.com”a dava açtı: Üretim yapmıyor, satmıyor ve müşterisi yok

İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir