1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Türkiye’nin Dijital Batıl İnançları Ortaya Çıktı

Türkiye’nin Dijital Batıl İnançları Ortaya Çıktı
0

Kaspersky tarafından yapılan araştırma, ülkemizdeki internet kullanıcıları hakkında bazı yanlış kanıları ortaya çıkardı.

Milyarlarca insanın bir araya geldiği internet dünyası birçok yanlış algıyı da barındırabilmektedir. Bu algıları ortaya koyan Kaspersky’nin “Dijital Batıl İnançlar Araştırması”, katılımcıların sahip olduğu ilginç bir fikre de ışık tutuyor.

Türkiye’de her 10 kişiden 4’ünün cihazlarına isim verdiğini de gösteren araştırma, aynı grubun davranışını da gösterdi. Sonuç olarak, Türkiye’deki her 10 kullanıcıdan yaklaşık 9’u, yabancılarla yaptıkları telefon görüşmelerinin kaydedilebileceğine ve hesaplarından para çalınabileceğine inanıyor.

Web siteleri hakkında da büyük bir yanılgı var:

Rapor aynı zamanda bir web sitesidir. HTTPS protokolü kullanıcılar söz konusu olduğunda %85’i bu siteye güvendiğini belli etti. Ancak, bu siteler güvenilmez olabilir.

Kaspersky tarafından paylaşılan bilgilere göre HTTPS protokolüne uyan siteler, site dışından kişisel verilere erişemiyor. Ancak bu veriler, bu bir kimlik avı kaynağıysa Ayrıca sitenin kendisi tarafından ele geçirilebilir.

Raporun ortaya çıkardığı diğer kritik yanılgılar:

 • Kullanıcıların %56’sı tüm bilgilerine bir akıllı telefondan sahip fabrika ayarlarına döndürme silebileceğini düşünür. Ama durum böyle değil.
 • %62 cihaz internete bağlı değilse, size kötü amaçlı yazılım bulaşmaz. inanmak. Ancak bu yazılımlar çıkarılabilir diskler yoluyla da cihaza bulaşabilmektedir.
 • İnternet tarayıcılarının %85’i “Gizli mod”, İnternette tam bir anonimlik sağlar. düşünüyor. Ancak “Gizli mod” gizlilik sağlamaz, ancak geçmişi, çerezleri ve indirme geçmişini saklamaz.

Kaspersky ayrıca kendinizi siber tehditlerden korumanız için 7 ipucu paylaştı:

 • Sosyal ağlarda ve popüler platformlarda gizlilik ayarlarına dikkat edin.
 • Tüm hesaplarınız için güçlü ve benzersiz şifreler kullanın (farklı harfler, sayılar ve özel karakterler içeren en az 12 karakter), şifre yöneticilerinde saklayın.
 • Buna izin veren hizmetler için iki faktörlü yetkilendirmeyi ayarlayın.
 • Uygulamaları yalnızca resmi mağazalardan indirin ve cihazda hangi programların yüklü olduğunu düzenli olarak kontrol edin.
 • E-posta, anlık mesajlaşma veya sosyal medyadaki (arkadaşlar tarafından gönderilmiş olsalar bile) şüpheli bağlantıları takip etmeyin.
 • Kişisel veya ödeme bilgilerinizi girmeden önce, adres çubuğundaki web sitesi adını dikkatlice kontrol edin.
 • Efsanelere inanmayın ve dijital okuryazarlığınızı sürekli geliştirin ve verilerinizin güvenliği konusunda endişelenmenize gerek kalmaması için mobil cihazlar da dahil olmak üzere tüm cihazlara güvenilir bir güvenlik çözümü kurun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir