1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Twitch, Müstehcenliğe İzin Verecek Politikasından Vazgeçti

Twitch, Müstehcenliğe İzin Verecek Politikasından Vazgeçti
0

Twitch, birkaç gün önce müstehcenlikle ilgili yeni bir karar almış ve bazı “sanatsal çıplaklık” içeren içeriklere izin vereceğini duyurmuştu. Şirket, şimdi ise bu karardan vazgeçti.

Twitch, uzun zamandır tartışılan “müstehcenlik” konusu ile ilgili yakın zamanda önemli bir karar almıştı. Geçmişte kullanıcılarına çifte standart uyguladığı için eleştirilen platform, artık herkesin bir parça da olsa müstehcen içerik paylaşmasına izin vereceğini açıklamıştı.  

Ancak bugün bu karar değişti. Platform, yalnızca iki gün sonra “sanatsal çıplaklık” içeren bazı içeriklere izin veren politikasından vazgeçti.

“Çok ileri gittiğimize karar verdik.”

Twitch yaptığı duyuruda incelemelerin ardından “çok ileri gittiklerini” ve karardan vazgeçtiklerini duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugünden itibaren sanatsal çıplaklık değişikliklerini geri alıyoruz. İlerleyen süreçte gerçek veya kurgusal çıplaklık tasvirlerine ne olursa olsun izin verilmeyecektir. ‘Yetişkinlere yönelik’  olarak derecelendirlilen oyunlar buna dahil değildir.” 

Platform, aldığı kararda striptiz ve soyunma hareketleri içeren erotik danslar, göğüslerde veya kalçalarda vücut yazısı, cinsiyete bakılmaksızın cinsel organ, kalça, göğüs gösteren kurgulanmış (çizim, animasyon veya heykel) şeyler ve vücut sergileme gibi şeylere izin vereceğini duyurmuştu. Bu içeriklerin, birkaç ay önce tanıtılan “İçerik Sınıflandırma Etiketi” ile etiketlenmek zorunda olduğunu da eklemişti. 

Ancak bugünkü açıklamada değişikliklerin topluluk tarafından endişeyle karşılandığı aktarıldı. Platform, “Bu endişeleri biz de hissediyoruz. Düşündükten sonra bu değişiklikte çok ileri gittiğimize karar verdik. Çıplaklığın dijital tasvirleri benzersiz bir zorluk teşkil ediyor.” diyerek kararı iptal etti.

İLGİLİ HABER

Twitch, Yayıncıların Diğer Platformlarda da Aynı Anda Yayın Yapmasına İzin Verecek

Kaynak :
https://safety.twitch.tv/s/article/Updating-our-Approach-to-Sexual-Content-and-Content-Classification-Labels?language=en_US

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir