1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Twitter, Gay ve Trans Gibi Kelimeleri Sansürlemeye Başladı

Twitter, Gay ve Trans Gibi Kelimeleri Sansürlemeye Başladı
0

Twitter, LGBTQ+ topluluğunun kimliklerini oluşturan ifadeler içeren tweet’leri sansürlemeye başladı.

Elon Musk’ın Eylül 2022’de satın aldığı ve şu anda CEO’su olan Twitter, skandal kararlarıyla gündeme gelmeye devam ediyor. Dünyanın en popüler metin tabanlı sosyal ağı artık LGBTQ+ topluluğunu tanımlayan cümleleri tweetliyor. sansürlemek O başladı.

Bazı Twitter kullanıcıları, topluluğu tanımlayan “trans, gey, lezbiyen, queer ve biseksüel” gibi ifadelerle insanlara özel olarak mesaj gönderdiğinde Tweet önizlemesi gösterilmiyor farketti. Normalde, Twitter’daki özel bir mesajdan gönderdiğiniz tüm Tweet bağlantıları bir önizleme penceresinde görüntülenir.

Peki sansür iddiaları doğru mu? Biz denedik:

Evet, Twitter’ın Tweetler üzerindeki sansür iddiaları da testlerimizde doğru çıktı. Yukarıdaki Tweeti özel mesaj ile gönderdiğimiz zaman sadece link olarak görünmektedir. Ancak doğrudan önizleme olarak başka bir Tweet görünür.

heyecan

Ve ayrıca “silah (tabanca) ve BLM (Siyahların Hayatı Önemlidir)” gibi ifadeler içeren tweetlerin sadece link olarak göründüğü de bildirildi.

Twitter’da fark edilen ve sessizce uygulanan bu sansür elbette Elon Musk’ın”ifade özgürlüğü platformu” yerleşimin amacına yönelik eleştirileri yeniden gündeme getirdi.

Twitter’ın özel mesajlara uyguladığı bu sansür hakkında ne düşünüyorsunuz?

İLGİLİ HABERLER

Elon Musk, Twitter logosunu Dogecoin (Stop Now Coin Man) ile değiştirdi

Kaynak:
https://www.businessinsider.com/twitter-limits-visibility-tweets-trans-gay-lgbtq-dm-elon-musk-2023-4

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir