1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Twitter’da En Çok İzlenen Videolar

Twitter’da En Çok İzlenen Videolar
0

Cumhurbaşkanlığı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 19 Nisan 2023’te yayınladığı “Alevi” başlıklı video, Twitter’da en çok izlenen video. Ancak durum farklı. 2023 yılının dünya çapında en popüler videolarından biri olmasına rağmen en çok izlenen video Kılıçdaroğlu’na ait değil.

Seçimler yaklaşırken sosyal medya tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de liderler için önemli bir iletişim kanalı haline geldi. Hatta geleneksel medyada yaptıkları mitingler ya da açıklamalar geri döndü. sosyal medyada tartışılıyoryeni gündemler yaratın.

Tabii ki, bu şaşırtıcı değil. Ancak 2023 seçimleri için Türkiye’deki seçmenin her zamankinden daha fazla sosyal medyaya entegre olacak şekilde mesaj tükettiği görülüyor. Bu durumun en somut kanıtı olarak CHP genel başkanı ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Alevi” videosu. özlemek. Ancak işin aslı hiç de öyle değil.

  • NOT: Bu haber, söz konusu videodaki açıklamalardan ve video sonrasında gerçekleşen tartışmalardan bağımsızdır. Twitter istatistiklerine göre sadece en çok izlenen videolar hakkında hazırlanmıştır.

Başlamadan önce: Twitter’da 2 farklı “görüntülenme” sayısı var, önce bunu açıklayalım:

  • Videonun “görüntülenme” sayısı: Videonun kaç kez görüntülendiğini gösterir
  • Tweet altındaki “görüntülenme” sayısı: Tweet’in kaç kez görüntülendiğini gösterir

Twitter’da uzun yıllardır paylaşılan video içerikli tüm tweet’lerde videonun kara kutusundaki “izlenme” sayısı gösteriliyor. Söz konusu tweet değil, o tweet’in o noktaya kadarki videosu. “kaç kez gördüm” belirtildi. Ayrıca bu izlenme sayısı “özgün izlenme” değildir, yani bir kullanıcı videoyu 5 kez izlerse videonun izlenme sayısına +5 eklenir. Benzersiz izlenme sayısı sadece hesap sahipleri ile paylaşılmaktadır ki bu yukarıda Webtekno Twitter hesabına ait bir videoda verdiğim örnekte açıkça görülmektedir.

Tweet altındaki “görüntülenme” sayısı, yalnızca video, resim, metin fark etmeksizin tüm tweet’lerde yer almaktadır. Bu özellik, 22 Aralık 2022’de Elon Musk’ın yönetiminde Twitter’a getirildi ve o tarihten sonra, tüm tweetlerde o tweetin kaç kez görüntülendiğini açıkça gösterir. Bu tarihten önce atılmış bir tweet’e bakarsanız izlenme sayısını göremezsiniz.

Twitter’ın İngilizce versiyonundaki Tweetlerin görüntülenme sayısı “İzlenim”; Videonun izlenme sayısı “İzlenme” olarak ifade edilir. Ancak bu istatistik, hesap sahibi dışındaki tüm kullanıcılara “Görüntülemeler” adı altında gösterilir. Bu nedenle Twitter’ın Türkçe versiyonunda; her iki istatistik de “Görüntülendi” olarak verilir Bu kafa karışıklığı yaratır. Aslında videoda “izlendi” yerine “izlendi” yazsa bu kafa karışıklığı ortadan kalkacaktır. Bunun için Twitter ekibinin Türkçe’yi daha iyi bilmesi gerekiyor.

@kilicdaroglu’nun videosu şu şekilde:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir