1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Twitter’da Fake veya Bot Hesaplar Nasıl Tespit Edilir?

Twitter’da Fake veya Bot Hesaplar Nasıl Tespit Edilir?
0

Bildiğiniz gibi Twitter’ın en büyük sorunlarından biri fake ya da bot hesaplar. Peki sahte Twitter hesabı nasıl anlaşılır? Gelin birlikte bir göz atalım.

Twitter, bildiğiniz üzere “özgür‘ fikirlerini ifade edebildiği, gündemi/kamuoyunu belirleyebildiği bir yer. Birçok kişi belli bir sorundan muzdaripse seslerini duyurmak için örgütlenirler ve Twitter’da bir araya gelerek belli bir cümleyi yazıp paylaşarak gündem oluştururlar.

Ancak bu gündemler bazı taraflarca sabote edilebilmekte ve gündem değiştirilebilmektedir. Nasıl? Sahte veya bot hesaplarla. Birisi telefon defterini değiştirmek istediğinde bot hesaplara emir veriyor ve binlerce sahte hesaptan belli bir cümle tweet atılıyor ve telefon defteri değiştiriliyor. Iyi botlar veya sahte hesaplar nasıl tespit edilirZ? Hadi bulalım.

Twitter’da bir hesabın fake mi yoksa bot mu olduğu nasıl anlaşılır?

  • Kullanıcı adları genellikle sayılarla biter
  • Tüm tweetleri tek gündem
  • Yalnızca doğrulanmış kişilere yanıt verirler
  • Hesap açılış tarihi geçen yıl veya bu yıl olacak
  • Kullanıcı adını Google’da arattığınızda hiçbir şey çıkmıyor.
  • Gerçek isimler kullanmayın

Kullanıcı adları genellikle sayılarla biter

Twitter’da bir hesabın sahte mi yoksa bot mu olduğunu anlamak için yapmanız gereken ilk şeylerden biri hesabın kullanıcı adını kontrol etmektir. Genellikle bot hesabı kullanıcı adlarının sonunda bir dizi sayı Mayıs. Bu, üretilme sıralarından kaynaklanmaktadır.

Tüm tweetleri tek gündemli ve anlamsız.

Sahte hesaplardan gelen tweetler genellikle tek bir gündemle ilgilidir. Profilinize girip Tweetler sekmesine tıkladığınızda gördüğünüz tweetlerin genellikle tek bir gündemle ilgili olup olmadığını anlayın. hesap sahte. Bot ise durum daha da vahim çünkü bot hesapları adres defterine girmek için o deyimi kullanıyor, geri kalanına rastgele Türkçe kelimeler koyup spamlıyor.

Genellikle doğrulanmış kişilere yanıt verirler

Bu tür hesaplar genellikle yalnızca doğrulanmış hesaplar altında tweet atar. Doğrulanmış hesaplar bir iş adamına, bir politikacıya, bir sosyal medya fenomenine veya bir ünlüye ait olabilir. Doğrudan yapmasalar bile bazen hayranlar bile sahte hesapları kullanarak o kişilerin tweetlerini tweetleyebilirler. alabilirim.

Hesap açılış tarihi birkaç ay önce olacak

Sahte veya bot hesaplar açılış tarihi en fazla 2-3 ay öncesidir. çünkü bu tür hesaplar çoğunlukla Twitter tarafından engelleniyor. Örneğin bu yazının tarihi 23 Nisan 2022. Şubat veya Mart aylarında açılmış ve yukarıdaki kriterleri karşılayan bir hesap görürseniz o hesabın sahte olduğunu bilirsiniz.

Kullanıcı adını Google’da arattığınızda hiçbir şey çıkmıyor.

Bir Twitter hesabının kullanıcı adını Google’da ararsanız, genellikle o kişinin yayınladığı resimlere veya tweet’lere rastlarsınız, ancak sahte veya bot hesaplarda Gereksiz. Sahte veya bot Twitter hesaplarının kullanıcı adlarını google’da arattığınızda karşınıza pek çok hesap çıkıyor.

Gerçek isimler kullanmayın

Bu tür fake veya bot hesaplar genellikle profil adında kullanıcı adından ziyade gerçek ismi içermez. Genel olarak anlam ifade etmeyen harf dizileri veya rastgele bir kelime kullanın.

Böylece Twitter’da bot hesapları nasıl tespit edebileceğinizi anlatmış olduk. Dilerseniz aşağıdaki yorum bölümünden yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sahte bilgilere sadece Twitter’da değil, internetteki diğer tüm kanallarda şahit olabiliyoruz. Bunları yaşamamak için aşağıdaki içeriğimize de göz atmalısınız:

İLGİLİ HABERLER

İnternette gördüğünüz bir şeyin doğru olup olmadığını nasıl anlarsınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir