1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Vietnam’da Sosyal Medya İçin Kimlik Doğrulama Zorunlu Oluyor

Vietnam’da Sosyal Medya İçin Kimlik Doğrulama Zorunlu Oluyor
0

Vietnam, bu yıl çıkarılacak yeni yasa ile tüm sosyal medya kullanıcılarının kimliklerini doğrulamasını zorunlu kılacak. Anonim hesaplar Vietnam’da tarih olacak. Uygulama ayrıca diğer ülkeler için referans değerine sahip olabilir.

Sosyal medya platformlarında gerçek adınızı kullanmak yerine takma ad veya sahte ad kullanmak Çok sayıda hesap var. Yıllardır bu anonim hesaplar sadece sosyal medya kullanıcılarını değil, hükümetleri de ilgilendiriyor.

Bu tartışmanın ana nedeni çok basit: kullanıcı yeterince dikkatli olursa anonim hesaplar genellikle tanımlanamaz. Bu hesaplardan yapılan paylaşımlar hükümet aleyhine asılsız gündemler oluşturabilir. Yani sorun gizlenen gerçeklerin açığa çıkması değil, asıl sorun dezenformasyonun engellenmemesidir. Tabii ki bu risk nedeniyle sosyal medyadaki hakimiyetini artırmak isteyen hükümetler, Anonim hesaplara karşı önlemler almaya başla

Bu önlemlerin son örneği Vietnam’dan geldi:

Vietnam, 2023 yılı sonunda yürürlüğe girmesi planlanan Telekomünikasyon Yasası Değişikliği kapsamında yasa gereği anonim sosyal medya hesaplarını yasaklıyor. Yeni yasa değişikliğiyle birlikte sosyal medya kullanıcıları, Oturum açmanız istenecektir.

Ayrıca, bugüne kadar kimlik doğrulaması yapılmayan hesapların da yeni düzenlemeye uyması ve doğrulama yapması istenecek. Yani Vietnam’daki her sosyal medya kullanıcısı kendi kimliğine bağlı hesaplar kullanacak.

Hükümet bu değişikliğin gerekliliğini şu şekilde kabul etti: “internet dolandırıcılığını önlemek için” sunuldu. Öte yandan ülke, geçen yıl sosyal medya platformları tarafından sahte kabul edilen hesapları 24 saat içinde kapatma zorunluluğu getirdi.

Uzman yorumları farklıdır:

BBC’ye göre birçok uzman, sosyal medyadaki dezenformasyon ve nefret söyleminin Güneydoğu Asya’daki hükümetleri endişelendirdiğini söylüyor. Vietnam hükümeti de dijital cephede. daha fazla kontrol kazanmak istiyorlar ifade edilir.

Türkiye’de anonim hesaplara karşı alınan önlemler nelerdir?

sosyal medya

Türkiye’de anonim bir hesap açmanızı, bu hesapla paylaşımda bulunmanızı veya etkileşimde bulunmanızı engeller.elbette zararlı ve kötü niyetli olmayan gönderiler) kanun yoktur. Öte yandan, geçmişte siyasi arenada isimsiz hesaplar için bazı çağrılar oldu.

Şubat 2022’de MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk hazırladığı yasa tasarısında isimsiz veya sahte hesapların “Türk devleti düşmanı” olduğunu belirtmişti. Öztürk, sahte hesap açanların “bilerek yalan haber yaymak” veya bu hesaplara “aracılık yapmak” suçundan 6 aya kadar hapisle yargılanacağını söyledi. 2 yıldan 5 yıla kadar hapis öngörmüştü.

Türkiye’de anonim hesaplar nasıl tespit edilir?

isimsiz hesap

Anonim hesapların arkasındaki gerçek kişi, kolluk kuvvetleri tarafından tespit edilemiyorsa, sosyal medya platformları doğrudan devreye girer. Türkiye bir bakıma bu sebeple sosyal medya platformlarının ülkemizde temsilci atamasını zorunlu hale getirmiştir.

1 Ekim 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7253* sayılı yasa ile tüm sosyal medya platformları, Türkiye’de temsilci atamak Yapmak zorundaydım. Temsilci atayamayan sosyal medya platformlarına reklam yasağı uygulanacağı belirtildi. Reklam yasakları riskinden dolayı her platform kendi temsilcisini belirlemiştir.

*İnternet İletimlerinin Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

İktidarın sosyal medya hesap ve paylaşım taleplerini inceleyenler de bu vekillerdi. Herhangi bir ihlale ilişkin iddialar, temsilciler tarafından incelenir, en geç 48 saat içinde olumlu veya olumsuz cevap verir.

Twitter’ın sunduğu Şeffaflık raporuna göre, Türkiye Temmuz’dan Aralık 2021’e kadar 16’sı “acil” olmak üzere 418 kez bilgi istedi. Aynı dönemde 4284 kez yasal talepte bulunuldu ve 62 hesap ve 540 Tweet’e erişim engellendi. Twitter’ın mevcut şeffaflık raporları bu bilgiyi içermiyor.

İLGİLİ HABERLER

Twitter, tamamen anonim olarak tweet atmanıza izin veren sürümü kaldırıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir