1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Wise ve TransferGo, Türkiye’deki İşlemleri Durdurdu

Wise ve TransferGo, Türkiye’deki İşlemleri Durdurdu
0

Türkiye’de ve dünyada hizmet ve ürünler için para alışverişinin yapıldığı Wise ve TransferGo’dan kritik kararlar geldi. Her iki platform da daha sonra hizmetlerini Türkiye’de kısıtladı.

Freelance çalışanlar ve küçük çaplı ihracat yaparken PayPal gibi bir hizmet Türkiye’de henüz yokken, Wise ve TransferGo gibi alternatifler yönelikti. Ancak bu hafta her iki platformdan da Türkiye için üzücü bir haber geldi.

İngiltere merkezli TransferGo, Türkçe yaptığı açıklamada, güncel olayların ve finansal piyasaların istikrarsızlık gösterdiğine işaret eden Türkiye’den tüm transferleri durdurduğunu açıkladı.

TransferGo’nun Türkiye’deki işlemlerin durdurulduğuna ilişkin açıklaması:

“Finansal piyasalar, Türkiye’deki gelişmeler nedeniyle istikrarsızlık yaşıyor. Bu, para transferleri durumunda müşterilerimiz ve bizim için risk oluşturur.

Müşterilerimizin parasıyla riske girmemek şirket politikalarımızdan biridir, bu nedenle dikkatli olmalıyız. Sonuç olarak, Türkiye’den tüm transferleri durdurmak zorunda kaldık.

Durumu yakından izliyoruz, ortam düzelir düzelmez Türkiye’den para transferlerine yeniden başlayacağız.”

İşin iyi tarafı, işler biraz karışık:

Wise, yerel düzenlemeler nedeniyle Türkiye’de yaşayan kullanıcılar için platformda değişiklik yaptığını paylaştı. Açıklamada, artık hesaplarda döviz tutulamayacağı, Döviz ticareti yapılamaz. bildirildi.

Yani kullanıcılar sadece Türk Lirası (TRY) ile işlem yapabilmektedir. Değiştirmek, 4 Temmuz’dan itibaren geçerli olurdu.

Twitter/@yigitnuhuz

Ayrıca bazı kullanıcılar hesaplarındaki bakiyeyi TL’ye veya başka bir para birimine çevirememeye başladı. Bilge dönüşüm süreçlerinde “Döviz kuru şu anda çok değişken olduğundan, kuru garanti edemeyiz. Paranız bize ulaştığında canlı oranı kullanacağız.” uyarısıydı.

Wise’tan 4 Mayıs’ta yapılan bir başka açıklama:

bilge

“Bakım için TL ödemelerini kapattık ama bir an önce yeniden başlatmak için çalışıyoruz. Bu arada, EUR veya USD cinsinden ödeme yaparsanız Türkiye’den para göndermek hala mümkün. Ayrıca döviz hesabınızdan Türkiye’ye TL olarak havale gönderebilirsiniz.”

Wise’tan gelen bu kafa karışıklıklarının ardından 5 Mayıs’ta yeni bir açıklama paylaşılmıştı:

bilge

Wise, 4 Temmuz’daki değişikliklerle ilgili blog gönderisini güncelleyerek yeni bir açıklama eklemeye başladı. O açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu makalenin önceki bir sürümü, yerel düzenlemelerdeki bir değişiklik nedeniyle Türkiye’deki müşterilerin gelecekte Wise’ı nasıl kullanabileceklerine ilişkin ön bilgiler içeriyordu.

Hâlâ etkiyi değerlendiriyoruz ve etkilenen müşterilere mümkün olan en kısa sürede değişiklikleri bildireceğiz ve bu sayfayı güncelleyeceğiz. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Wise’daki son durum:

bilge

Wise’tan Türk Lirasına para transferi henüz mümkün değil. Para transferleri USD veya EUR cinsinden talep edilir.

Gelişmeleri olduğu gibi aktaracağız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir