1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Yalın İnternet Nedir, ADSL ile Farkı Ne?

Yalın İnternet Nedir, ADSL ile Farkı Ne?
0

Hatırlarsınız bir zamanlar her evin sabit hattı vardı ve hatta internet bağlantısı bu hat üzerinden sağlanıyordu. E-sabit hatları kullanan yok, internet bağlantısı nasıl geliyor diyorsanız bu sorunun cevabı nDSL olarak da bilinen basit internettir. Gelin basit internetin ne olduğuna daha yakından bakalım ve telefon hattı olmadan internete nasıl bağlanılır gibi soruları inceleyelim.

İnternet bağlantısı dünyada ve ülkemizde uzun yıllardır kullanılmasına rağmen ancak 2000’li yıllarda yaygınlaşarak son kullanıcıya ulaşmaya başlamıştır. O zamanlar hatırlayanlar olacaktır, her evde sabit telefon hattı vardı ve bu hat üzerinden internet bağlantısı sağlanıyordu. Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla Sabit telefon ihtiyacı ortadan kalktığında nDSL olarak da adlandırılan çıplak internet kaldı.

Düşük İnternet, adından da anlaşılacağı gibi sadece internet bağlantısı sağlayan hattı ifade eder. Evde sabit hat kullanmaya alışkın olmayanlara garip gelebilir ama zayıf internet, teknolojide yeni bir adım olarak kabul edildi. Evet öyleydi ama ülkemizde hala doğru dürüst kullanılmıyor. Gelin zayıf internet nedir, telefon hattı olmadan internete nasıl bağlanır, Diger internet baglantilarindan farklari nelerdir gibi merak edilen sorulara birlikte inceleyelim.

Temel bilgilerle başlayalım; Zayıf internet nedir?

Çıplak Dijital Abone Hattı, tam adıyla, Türkçe kısa, basit internet için nDSL; en temel tanımıyla, bir telefon hattından Sabit bağlantı olmadan sadece internet bağlantısının alındığı sistemin adıdır. Yani sabit hat ile değil de sadece evinize kadar olan kablo hattı üzerinden internet bağlantısı elde ettiğinizde bu duruma bedava internet denir.

Tamam, ama zayıf internet tam olarak ne anlama geliyor?

Yalın interneti daha iyi anlayabilmeniz için biraz da yalın olmayan internetten bahsedelim. İnternet bağlantısının yaygın olmadığı dönemlerde her evde sabit hat bulunurdu. Kablolar kurulu halde Birçoğu telefon hizmeti de sunan internet servis sağlayıcıları, internet bağlantısını da bu kablolar aracılığıyla kullanıcılara dağıtmıştır. Bu durum öyle bir soruna neden oldu ki evinde sabit hattı olmayan kişiler internete bağlanamadı.

Hem internet hem de telefon bağlantısı tek bir kablo üzerinden geldi, DLS filtresi ile ayrıldılar ve bağlantıyı bu şekilde sundular. her halükârda kullanıcının evinde sabit telefon hattı olmadığında bu interneti alamıyordu ve tek kabloyla iki bağlantı verildiği için eve sadece interneti bağlamak mümkün olmuyordu. nDLS veya basit internet sayesinde telefon bağlantısı olmadan sadece internet bağlantısına sahip olmak mümkün hale geldi.

zayıf internet

Peki tam internet ile ADSL arasındaki fark nedir?

ADSL, VDSL, nDSL yani çıplak internette evlerimize bakır kablolarla taşınan aslında DLS’dir (İnternet Bağlantısı). Temelde aynı görünüyorlar Ancak yukarıda da açıklandığı gibi tek bir kablodan iki bağlantının DLS filtresinden geçirilmesiyle elde edilen internet bağlantısına ADSL ve VDSL, tek kablodan gelen tek internet bağlantısına ise nDSL yani internet boş denmektedir.

Aralarındaki tek fark bu değil. ADSL, bağlantısını telefon hattıyla paylaştığı için çok daha az bant genişliğine sahiptir. nDSL basit internettir Kendi bant genişliğine sahiptir. Ancak burada elbette teknik tanımlar her zaman geçerli olmuyor. Türkiye’deki nDSL değerlerini Avrupa’dakilerle karşılaştırdığımızda maalesef durumumuz pek parlak değil.

zayıf internet

Buraya kadar tamam ama bedava internet mi yoksa fiber internet mi?

Fiber internet, dünyada ve ülkemizde en yeni internet bağlantı türlerinden biridir. Klasik sistemdeki gibi eski bakır telefon kabloları üzerinden değil, özel fiber kablolarla taşınır. ADSL, VDSL ve nDSL internet barlarından çok daha hızlı ve geniş bant genişliği sunar.

Tabii sorunuz hangisini seçmelisiniz ise bu noktada seçim her zaman size bağlı olmuyor. Maalesef fiber internet altyapısı henüz her yere taşınmış değil. ama hemen hemen her yerde boş bir internet bağlantısı var. Ayrıca fiber internet paket fiyatları diğer internet fiyatlarına göre çok daha yüksektir. Yani biraz araştırma yapıp bütçenize ve altyapınıza uygun sistemi seçmelisiniz.

Zayıf internete nasıl geçilir?

Öncelikle bir önceki yazımızda anlattığımız yöntemleri burada uygulayarak, bölgede internet altyapısı olup olmadığını kontrol edin ve başvurmak zorunda değilseniz. Ama diyelim ki zaten bir internet bağlantınız var ama ücretsiz internete geçmek istiyorsunuz, bunun için internet servis sağlayıcınızla görüşmeniz gerekiyor.

Bazı İnternet servis sağlayıcıları, hem sabit hat hem de İnternet bağlantısı olan kullanıcılara paketler sunar ve Bireysel internet paketleri mevcut olmayabilir. Mevcut sağlayıcınızın eksiksiz bir internet paketi yoksa farklı servis sağlayıcılarla görüşebilirsiniz ancak mevcut sağlayıcınız da böyle bir hizmet sunuyorsa paketi değiştirebilirsiniz.

zayıf internet

Telefon hattı olmadan internete nasıl bağlanılır?

Telefon hattı olmadan internete nasıl bağlanır sorusunun cevabı aslında basit internete nasıl geçilir sorusunun cevabı ile aynıdır. Mevcut veya alternatif İnternet servis sağlayıcılarınızla iletişime geçin ve paketinizi değiştireceksiniz. Evinizde internet bağlantısı yoksa servis sağlayıcınız gerekli komple internet kablo sistemini kuracak ve interneti evinize getirecektir. Aslında oldukça kolay bir işlem, korkmayın.

Yalın internet avantajlı mı yoksa bir sistem mi?

Klasik ADSL sistemi ile karşılaştıracak olursak evet basit internet çok daha avantajlı bir sistem. İlk olarak, kullanıcılar İnterneti kullanabilmeleri için sabit telefon hattı ücreti ödemeleri gerekmiyor. Küçük bir detay gibi görünse de aslında pek çok kullanıcı bu tarz durumlardan şikayetçi.

Çıplak nDSL internetin bir diğer avantajına gelince, tabii ki bant genişliği. zayıf internet, ADSL bağlantısından daha fazla bant genişliği sunar. Elbette daha yüksek, ancak abartacağınız bir bant genişliği veya hızdan bahsetmiyoruz.

Fiber internet ile basit internet arasında bahsi geçen karşılaştırmayı yapacak olursak cevap fiber internettir. Fiber internet şüphesiz kullanıcılarına çok daha hızlı internet bağlantısı sağlamaktadır. Tabii paket fiyatları biraz daha yüksek ve her yerde fiber internet bağlantısı yok ama imkanınız varsa fiber internet çok daha avantajlı olacaktır.

İnternet bağlantısı telefon hattı ile değil kendi kendine yapılmaktadır. zayıf internet nedir, adsl ile farkı nedir Sıkça sorulan soruları yanıtlayarak konu hakkında bilmeniz gereken detayları derledik. Basit interneti kullanıyorsanız, deneyimlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir