1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Yapay Zekanın Babası Geoffrey Hinton Google’dan İstifa Etti

Yapay Zekanın Babası Geoffrey Hinton Google’dan İstifa Etti
0

Yapay zekanın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, Google’daki görevinden istifa ettiğini açıkladı. Bilim insanının işini bırakmasının nedeni ise ürettiği yapay zekayı hafife almak.

Yapay zekanın babası olarak kabul edilen ünlü bilim adamı, yapay sinir ağları alanındaki çalışmalarıyla 2018 Turing Ödülü’nü kazandı ve 2013 yılından bu yana Google için çalışıyor. Geoffrey Hintonşirketteki görevinden istifa ettiğini açıkladı. Ancak bu istifanın nedeni şuydu: Açıklamalar Ayrıca oldukça dikkat çekiciydi.

istifa süreci hakkında New York Times‘e röportaj veren bilim adamı, 2012 yılında iki öğrencisiyle birlikte yapay zekanın temellerini attı. Özel bir sinir ağı geliştiren ekip, binlerce fotoğrafı analiz ederek kedi, köpek veya çiçek gibi nesnelerle sınıflandırıyor. Öğretmen bir sistem oluşturmayı başardı. Bu sistem, bugün hepimizin kullandığı ChatGPT veya Midjourney gibi yapay zeka araçlarının temelini attı.

Ancak Geoffrey Hinton yaptığı işten pek memnun değil!

Hinton, The New York Times’a verdiği röportajda yapay zekanın varış noktalarından bahsetti. endişeli olduğunuHal böyle olunca da yaptığı işten pişmanlık duyduğunu ifade etti. Ancak, bilim adamıHer zamanki bahaneyle kendimi avutuyorum: Ben yapmazsam başkası yapardı.“Bundan kaçının” diyerek hiçbir yolu olmadığını işaret etti.

İLGİLİ HABERLER

Dünyanın “en zengin” 7 ülkesi yapay zekaya karşı ortak bildiri yayınladı

Geoffrey Hinton’u asıl korkutan şey, yapay zekanın ne için kullanılacağı. “Kötü aktörler bunu kötü şeyler için kullanır nasıl engel olabilirsin Görmesi zor.“ifadelerini kullanarak aslında en büyük endişesini dile getirdi. Bilim adamının yanıldığını söylersek ona söyleriz. haksızlık etmiş oluruz.

Peki neden Google’dan istifa etti?

yapay zekanın babası

Geoffrey Hinton’ın verdiği röportaja göre istifa geçen ay gerçekleşti. Bunun nedenlerini açıklayan bilim adamı, şunları söyledi: “Yapay zekanın tehlikeleri özgürce konuşmak Bıraktım.“Bilime göre Google’da çalışırken yapay zeka ile ilgili eleştirel cümleler kurmuş olsaydı, Google etkilenirdi. Hinton, yapay zekayı eleştirirken Google’ı düşünmeyi bıraktığı için mutlu.

İLGİLİ HABERLER

145 $ ve 3 dakikalık video içeren Dijital İnsan Oluşturucu Platformu: Tencent Cloud “Deepfakes-as-a-Service”

Yapay zekanın babası, yol açabileceği sorunlardan korkuyor!

Geoffrey Hinton’un yapay zeka konusunda bazı endişeleri var. Bunlardan biri de yapay zeka araçlarıyla üretilecek. sahte içerik. Ancak, bu işin kolay kısmı. Hinton, yapay zekanın beş yıl önce sundukları ile şimdi sundukları arasındaki farkla benzeri görülmemiş bir hızla büyüdüğünü söylüyor. Bununla; Yapay zekanın insan gücüne olan ihtiyacı azaltacağını kaydeden bilim insanı, yapay zekanın bazen çok büyük verilerle eğitildiğini söyledi. hiç beklemiyordun öğretiler onların kazandığını söylüyor. Bilim adamına göre bu durum yapay zekanın bir gün tüm insanlığı tehdit etmesine neden olabilir. Tabii şu an için tüm bunlar tahminden öteye gitmiyor. Geoffrey Hinton böyle kalmasını umuyor…

Parti vermek için yapay zeka koyduk!

Kaynak:
https://www.nytimes.com/2023/05/01/technology/ai-google-chatbot-engineer-quits-hinton.html

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir