1. Anasayfa
  2. Youtube

Yapay Zekâyla Üretilen YouTube Videoları Virüs Saçıyor

Yapay Zekâyla Üretilen YouTube Videoları Virüs Saçıyor
0

Siber güvenlik firması CloudSEK’in raporuna göre, korsan yazılım ve oyun reklamları üzerinden “indirme bağlantıları” sunan videoların neredeyse tamamı siber saldırganlar tarafından yapay zeka desteğiyle hazırlanıyor. Üstelik bu sözde indirme linkleri resmen virüs yayıyorlar.

Eminiz ki bir çoğunuz hayatınızın bir noktasında bozuk İngilizce ile bilgisayarınızda karşılaştığınız sorunun çözümünü veya sorunun çözümünü bulabilirsiniz. Bir Windows metin belgesine yazmayı açıklayan bir YouTube videosuna rastlamış olabilirsiniz.. YouTube’un ilk günlerinden beri sıklıkla kullanılan ve birçok kişinin güven duyduğu bu yöntem maalesef son dönemde siber saldırganların en büyük silahı haline geldi.

Siber güvenlik firması CloudSEK’in derlediği rapora göre, yapay zeka desteğiyle üretilen ve sorun çözme ya da korsan yazılım/oyun tanıtımı amaçlı üretilen videoların neredeyse tamamı ciddi virüsler içeren yazılımların reklamını yapıyor. Ayrıca, bazı virüsler güvenlik duvarınızı aşabilir.

Videolar sadece birkaç dakika içinde hazır olabilir

CloudSEK’in araştırmasına göre siber saldırganlar, son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan yapay zeka araçlarını kullanarak sadece birkaç dakikada korsan yazılım videoları hazırlıyor ve YouTube’da paylaşıyorlar. Saldırganlar, YouTube’un algoritmasını kullanarak videoları artırırYapay zeka desteğiyle oluşturulan yorumlar sayesinde videolara “gerçek” bir görünüm kazandırıyor.

Örneğin, hacklenmiş Photoshop, Ofis yazılımıSaldırganlar oyunların, oyunların ve hatta ücretsiz uygulamaların sahte sürümlerini içeren videolar hazırlayarak bu videoların açıklamalarında kısaltılmış bağlantılar aracılığıyla indirme bağlantıları bırakırlar. Linklere tıkladığınızda sistem önce tarayıcınızı kullanarak IP adresinizi ve bilgilerinizi öğrenerek tarayıcınıza bulaşıyor ve ardından uygulamayı indirdiğinizde virüslü dosyalar yavaş yavaş sisteminizi ele geçiriyor.

Saldırıya uğramış uygulamayı indirdikten birkaç gün sonra virüs kapabilirsiniz.

Bazı saldırganlar doğrudan kurbanlarının peşine düşmeye çalışırken, bazıları da sabırla bekler. Özellikle korsan yazılımların videolarda çalışması için gereklidir. Cracklemeden önce güvenlik duvarının kapatılması gerektiğini belirten bilgisayar korsanlarıvirüsleri bu süreçte aktif olmaya hazırlar. Bazı virüsler güvenlik duvarını doğrudan atlar ve virüsler beyaz listeye alınır.

CloudSEK’in elde ettiği verilere göre 2022’de YouTube’da bu tür videoların toplam sayısı 100-150 arasında. Şubat 2023 itibariyle, YouTube’da dolaşan 15.000’den fazla “virüslü video” vardı.. Üstelik dikkatsiz bir kullanıcıysanız bu tür videolarda yer alan uygulamalar nedeniyle verilerinizi kolaylıkla kaybetme veya bilgisayarınızı bir kripto para madenciliği makinesine dönüştürme olasılığınız oldukça yüksektir.

İLGİLİ HABERLER

Bir bağlantıya tıkladığınız için saldırıya uğradığınızda ve bilgileriniz çalındığında ne yapmalısınız? (Uzmanın tavsiyeleri)

Bu tür videolara dikkat ederken korsan yazılım kullanmanın suç ve etik dışı olduğunu da hatırlatalım. İçinde bulunduğumuz ekonomiden dolayı lisanslı yazılım kullanmak pahalı olsa da korsan yazılımlar yüzünden. aylarca para biriktirip biriktirdiğiniz sisteminizin ekran kartını yakabilirsiniz. (kripto madenciliği nedeniyle).

Ayrıca bu tür lisanslı uygulamaları kullanarak firmaların ülkemizdeki kullanıcı sayısını fark etmelerine ve yerel fiyatları uygulamalarına destek vermiş olursunuz.

Kaynak:
https://www.techradar.com/news/youtube-videos-made-with-ai-are-spreading-malware

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir