1. Anasayfa
  2. Youtube

YouTube, Bir Videoyu Beğenip Beğenmediğinizi Umursamıyor!

YouTube, Bir Videoyu Beğenip Beğenmediğinizi Umursamıyor!
0

Mozilla tarafından paylaşılan yeni bir rapor, YouTube’un beğenmeme düğmesini pek umursamadığını ortaya koydu. Bu düğmeye basmanın, benzer içeriği görme veya başka birine önerilme üzerinde çok az etkisi vardır veya hiç etkisi yoktur.

İçerik üreticilerine yönelik “nefret baskınlarına” karşı geçtiğimiz yıl video beğenilerini kaldıran YouTube, bugün çarpıcı bir raporla gündeme geldi. Mozilla’nın paylaştığı rapora göre; YouTube içeriğinde Beğenmeme düğmesine basarsanız, YouTube gerçekten o kadar umursamıyor.

Normalde bir videoya verdiğiniz olumsuz tepkilerin öne çıkan videoları da şekillendirmesi gerekir ancak araştırmalara göre beğenmeme butonunda durum böyle değil. YouTube, bu tür içeriklerin özellikle beğenmediğinizi göstermesine izin vermez. size yalnızca sınırlı bir ölçüde göstermek için durur.

Beğenmeme düğmesi gerçekten çalışmıyor:

Mozilla araştırmasına göre; YouTube, yalnızca beğenmediğinizi belirttiğiniz içeriğe benzer içeriklerin sunulmasına izin verir. %12 oranında azalır. Peki bu rapora göre hiçbir işlevi olmadığı söylenebilecek bu buton yerine benzer içeriklerle karşılaşmamanızı sağlayacak alternatif yöntemlerde bu rapor ne kadar?

567 milyon YouTube video önerisi ve 22.700 katılımcının dahil olduğu araştırmaya göre, beğenmediğiniz içerik türünü daha az görmenizi sağlayacak araçlar:

  • “Kanalı önerme” seçeneği: %43 azaltmak.
  • Bir videoyu izleme geçmişinizden kaldırmak için: %29 oranında azaltmak.
  • “Umurumda değil” seçeneği: %11 oranında azaltmak.

Mozilla daha önce çarpıcı bir bilgi daha sunmuştu:

Mozilla, Temmuz 2021’de paylaştığı başka bir raporda ilginç bir bilgiye daha yer verdi. Buna göre YouTube, kullanıcıların doğrudan Söylediği içerik yanlış bilgi ve nefret dolu içerik barındırıyor %71’i bunu önermeye devam etti.

İLGİLİ HABERLER

FIFA, Spider-Man gibi oyunların YouTube videoları kişisel verilerinizi ve kripto cüzdanlarınızı tehdit ediyor: uyarı geliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir