1. Anasayfa
  2. Youtube

YouTube, Küfür Politikasını Yeniledi

YouTube, Küfür Politikasını Yeniledi
0

YouTube, küfür politikasını içerik oluşturuculara yöneltmeye karar verdi. Küfür içeren videoların kazançları artık sıfırlanmayacak. Bunun yerine kısıtlama politikası geçerli olacaktır.

Dünyanın en popüler online video platformu YouTube, geçtiğimiz aylarda içerik üreticileriyle ilgili önemli bir karar aldı. Bu karar kapsamında videolar lanetlemekdoğrudan gelir kaybına yol açacaktır. Ayrıca küfürler tasnif edilmeyecek ve bazı kelimeler küfür kapsamı dışında tutulacaktı. Şimdi ise bu konuyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

YouTube’un Küfür Politikası yatmaya karar verdi. Bu içerikte; YouTube, konuyla ilgili yaptığı yeni bir paylaşımda, mevcut politikanın amaçlanandan çok daha katı bir yaklaşımla sonuçlandığını duyurdu. Çözüm olarak para kazanma durumunu tamamen kapatmak yerine, platform şunları sunar: kısıtlanacak yeni bir uygulamaya geçti. Yani içerik üreticileri kaba dil içeren videolarından para kazanabilecekler. Ancak, lanetli olmayan videolardan elde edilen kazanç daha yüksek olacaktır.

Yeni politika, eskisi kadar kafa karıştırıcı

Geçen yıl uygulanmaya başlayan politika, ilk 15 saniyede Videoda küfür olması durumunda reklam gösterilmesi yasaklanmıştır. Ayrıca video boyunca çok fazla küfür olursa reklamlar durduruluyordu. Ancak bu politikada bir kafa karışıklığı vardı. Örneğin, ne sıklıkla küfür “çok küfür” olarak kabul edilir, net değildi. Yeni politikanın eskisinden farklı olmadığı söylenebilir.

İLGİLİ HABERLER

YouTube, izleyicilerin ekranlarını aniden kesintiye uğratan reklamları kaldırır

YouTube’un yeni küfür politikasına göre, videoyu oluşturan kişi ilk 7 saniyede Küfür etmemelidir. Burada bir nokta var; İlk 7 saniyesi küfür içeren video reklamlar açısından kısıtlanacaktır. Videonun devamında orta veya ağır küfürler çok telaffuz edilmiyorsa Reklam kısıtlaması yok. İşte şöyle bir durum; Neyin “çok fazla telaffuz” oluşturduğu tam olarak belli değil. 10 dakikalık bir videoda 150 defa küfür etmek normal mi belli değil. YouTube’da para kazanmak isteyenlerin videolarında en iyisi olduğunu düşünüyoruz. küfür yok

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir